اهمیت شیشه در طراحی معماری

0
شیشه در ساخت و ساز

شیشه یکی از مصالح جذاب ساختمانی است که در بسیاری از مکان ها قابل استفاده می باشد. شیشه ها یک ماده فوق العاده مفید در معماری می باشند. در هر دو، کلاسیک و مدرن، استفاده از شیشه در ساخت و ساز رایج بوده است. زمانی که شیشه کشف شد، یک ماده جادویی محسوب می شد و در کل جهان محبوبیت زیادی داشت. ماهیت شفاف شیشه، اغلب با مواد دیگری مانند سیمان، گل یا فولاد هماهنگ می باشد. در حال حاضر، کاربرد شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی همراه با فولاد در ساخت آسمانخراش ها گسترش یافته است.

شیشه دارای کاربردهای متنوعی بوده و اهمیت خاصی در معماری  دارد.

شیشه به عنوان نشانه ای از اعتقادات الهی

تکامل شیشه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی به زمانی بازمی گردد که کلیساهای زیادی در سرتاسر اروپا ساخته شد و شیشه های رنگارنگ با نقاشی های مقدس مورد استفاده قرار می گرفتند. در پنجره های سقف نیز جهت عبور نور به کار برده شده و کلیساهای بزرگ را روشن ساخته و کلیساها به عنوان مکانی الهی مورد توجه قرار می گرفتند. شیشه در ساخت و ساز ، چیزی کمتر از یک ماده جادویی نبود.

شیشه در ساخت و ساز

به عنوان شیشه پنجره

استفاده از شیشه در ساخت و ساز ، به عنوان شیشه های پنجره آغاز شد. شیشه در واقع مانعی در برابر تغییرات آب و هوایی شدید، مانند گرمای سواننده، باران و غیره بود. همچنین، شیشه ارتباط بصری را با جهان خارج حفظ می کند و این موضوع سبب شده است طرفداران زیادی در بازار داشته باشد. در حال حاضر، در کنار پنجره ها، درهای کشویی شیشه ای نیز در ساختمان ها به کار برده می شوند تا بیشترین ارتباط را با دنیای بیرون برقرار سازند.

شیشه در ساخت و ساز

به عنوان یک دیوار ساختاری سبک (سطح بیرونی)

شیشه، به عنوان یکی از مصالح بیرونی، چندین کاربرد دارد. با توجه به ویژگی های گوناگون ظاهری، می توان در جنبه های گوناگون از آن در ساختمان استفاده کرد. در گذر زمان، مواد مورد پردازش قرار گرفته و شیشه سبک وزن به وجود آمد و همه معماران و طراحان مشتاق کشف این ماده سبک بودند، برخلاف مواد و مصالح سنگین که حمل و نقل آنها نیاز به تکنولوژی های حمل بار داشت.

شیشه در ساخت و ساز

به عنوان ماده ای در سقف

علاوه بر نمای بیرونی و در و پنجره ها، از شیشه در پنجره های سقفی و سقف ها نیز استفاده شد. در مناطق سردتر، استفاده از شیشه در سقف خانه ها، فرصت مناسبی برای عبور نور خورشید و گرم کردن ساختمان بود. در مناطق گرم، از شیشه های کنترل کننده انرژی خورشیدی برای بهینه سازی نور خورشید و تابش های گرمایی استفاده می شود.

شیشه در ساخت و ساز

به عنوان پارتیشن، در داخل ساختمان

شیشه ها در داخل ساختمان ها به عنوان دیوارهای پارتیشن، دیوارهای بین دو اتاق با در و پنجره، به عنوان یک وسیله دکوری کاربرد دارند.

شیشه در ساخت و ساز

معایب استفاده از شیشه

با وجود کاربردهای گوناگونی که شیشه ها در ساخت و ساز دارند و با پیشرفت تکنولوژی انواع گوناگونی از آنها وارد بازار شده است، اما استفاده از آنها معایبی نیز به دنبال خواهد داشت. استفاده گسترده از شیشه، منجر به افزایش دمای ساختمان شده و استفاده از تهویه هوا برای ساختمان ضروری می باشد. این موضوع، به طور مستقیم محیط را تحت تأثیر قرار می دهد، چرا که سیستم تهویه منجر به تولید کلروفلوئوروکربن می شود که بر محیط زیست تأثیر منفی دارد.

دبی در سال های اخیر، بیشترین تعداد ساختمان ها با نمای شیشه ای را در خود داشته است. اختلاف دما بین فضای داخل و خارج ساختمان به حدی است که می تواند منجر به بروز انواع مشکلات و حتی مرگ افراد شود.

پیشرفت و توسعه یک شهر، اغلب بر اساس زیرساخت های آن صورت می گیرد، اما بسیار مهم است تمام عوامل را در نظر بگیریم و بدانیم که چه چیزهایی و در کجا مورد نیاز می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.