صاحب‌خانه شدن در تهران ممکن است؟

0

در حال حاضر دو راه جالب برای صاحب‌خانه شدن در تهران وجود دارد که اولی توسط دولت طراحی شده و دومی نیز به خاطر کاهش قیمت مسکن طی یکی دو سال اخیر به‌وجود آمده است.
به گزارش ConsBankبه نقل از دنیای اقتصاد، راه اول از انتظار تقریبا میان‌مدت در طرح مسکن‌مهر شروع می‌شود و در نهایت به دریافت یک واحد مسکونی با متراژ متوسط ۶۰ متری ختم می‌شود. اما راه دوم، خرید نقدی خانه‌های متراژ پایین – زیر ۵۰ متر – در تهران است که متقاضی می‌تواند بدون اتلاف وقت، از این طریق صاحب مسکن شود.
هرچند انتخاب‌کنندگان راه دوم زودتر به مقصد می‌رسند، اما مزایای مالی در راه اول بیشتر به صرفه‌تر است.
در حال حاضر با آورده نقدی بین ۱۰ میلیون تا حداکثر ۳۰ میلیون تومان می‌توان صاحب یک واحد مسکونی متراژ کوچک در مناطق جنوبی و مرکزی تهران شد، که مابقی ارزش خرید ملک از طریق وام بانکی و رهن یکساله آن قابل تامین است. این در حالی است که در مسکن‌مهر متقاضی می‌تواند با حداکثر ۶ تا ۸ میلیون تومان بعد از نهایت دو سال آینده، صاحب مسکن‌ شود.

محاسن و معایب هر دو راه
در شرایط فعلی افرادی که قصد خانه‌دار شدن را دارند، اما از نقدینگی کمی برخوردار هستند برای خانه دار شدن دو راه پیش رو دارند یک راه اینکه اگر واجد شرایط هستند از طریق مسکن مهر اقدام کنند و راه دوم اینکه اقدام به خرید خانه‌های کوچک در درون تهران کنند.
انتخاب هریک از موارد مذکور، دارای محاسن و معایبی است که بسته به اولویت، افراد می‌توانند دست به گزینش بزنند.
در حال حاضر متقاضیان مسکن اگر ۲۰ میلیون تومان نقدینگی داشته باشند با احتساب ۱۸ میلیون تومان وام خرید مسکن و ترهین خانه به ارزش حدود ۱۰ میلیون تومان امکان خرید مسکن ۳۸، ۴۰ و ۴۱ متری در محله‌هایی نظیر عبدل‌آباد، شریعتی، وحیدیه، سبلان شمالی، آزادی، پیروزی، اتوبان محلاتی، کارگر جنوبی، نواب، امیریه، شهرک ولیعصر، رودکی، گرگان، مهرآباد جنوبی، خواجه نظام، خاوران، تختی، نواب و… را خواهند داشت.
اما باید در نظر داشت که وام خرید مسکن در شرایط فوق از لحاظ نرخ سود بانکی تقریبا ۱۲ درصد است که متقاضیان در مقابل دریافت ۱۸ میلیون تومان وام خرید باید حدود ۲۶ میلیون تومان بازپرداخت کنند.
علاوه بر این، همچنان که بدیهی است تا زمانی که مبلغ ترهین مستاجر پرداخت نشود امکان استفاده از مسکن توسط مالک وجود نخواهد داشت.
اما از محاسن خرید این نوع خانه‌ها به جای شرکت در طرح مسکن مهر، آن است که به هر حال مالکیت زمین قطعی است و امکان رشد قیمت در این نوع از خانه‌ها به مراتب از خانه‌های اطراف شهر بیشتر است.

هر دو وام دارند اما…
علاوه براین با مقایسه ظاهری میزان وام خانه‌های کوچک در قیاس با وام مسکن مهر معلوم می‌شود که در ظاهر مبلغ اقساط این نوع وام‌ها یکی است، هر چند که در وام ۱۸ میلیونی ما‌به‌التفاوت پرداختی از بابت نرخ سود بانکی بیشتر است در همین حال برای یک زوج جوان امکان تبدیل شدن این خانه‌ها به مسکن قابل سکونت در مقایسه با مسکن مهر بیشتر است؛ چرا که اولا این نوع خانه‌ها در مرکز شهر هستند و به دلیل دسترسی به امکانات زیرساختی شهرها می‌توان کوچک بودن آنها را نادیده گرفت.
اما قیاس این نوع خانه‌ها با مسکن مهر حاکی از آن است که در مسکن مهر با ۵ میلیون تومان آورده نقدی افراد می‌توانند صاحبخانه شوند.ضمن اینکه وام مسکن مهر قرض‌الحسنه است و متقاضیان مشمول پرداخت وجه اضافی به بانک نمی‌شوند. علاوه براین، متراژ این نوع واحدها در قیاس با خانه‌های کوچک بزرگ‌تر است و از این رو در صورت اینکه زوج‌ها صاحب فرزند شوند می‌توانند این واحدها تا سال‌ها اقامت کنند.این در شرایطی است که با توجه به دور بودن این خانه‌ها از مراکز خدمات زیرساختی، زمان تبدیل شدن آنها به مسکن قابل سکونت به هر حال در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
گمانه‌زنی برخی از کارشناسان مسکن که البته هنوز مستند نشده است حاکی از آن است که تا ۵ سال دیگر زیرساخت‌های مسکن مهر آماده می‌شود.در هر حال اگر واجد شرایط دریافت مسکن مهر هستید و نقدینگی شما از ۵ میلیون تومان بیشتر نیست، قطعا بهترین گزینه برای خانه‌دار شدن شما همان مسکن مهر است و اگر سقف نقدینگی شما به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد، بهتر است که در اطراف شهر از طریق تهیه وام خرید مسکن و نیز با اتکا به ترهین خانه به مدت چند سال اقدام به خرید خانه کنید. البته توصیه خرید خانه‌های کوچک فقط برای زوج‌های جوان است و قطعا خانواده‌های پرجمعیت باید از طریق دیگری به فکر راه چاره برای خانه دار شدن خود باشند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.