صادرات برق به عراق

0

به گزارش Consbank، یکی از مسائلی که مسوولان را برای از سرگیری صادرات برق به عراق مردد کرده، میزان بدهی‌های این کشور در ازای صادرات برق است، به‌طوری‌که بر اساس آخرین آمار عراق حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بدهی برقی به ایران دارد.
البته در حال حاضر کشور عراق بخشی از بدهی خود به میزان ۲۰۰ میلیون دلار را در روزهای گذشته پرداخت کرده و مقرر شده در روزهای آینده نیز ۱۵۰ میلیون دلار دیگر را پرداخت کنند که طبق اعلام مسوولان برای وصل مجدد برق منتظر گشایش اعتبار اسنادی (ال. سی) از سوی عراقی ها هستیم و قرار است باقیمانده بدهی خود را در سه قسط سه ماهه پرداخت کنند.
به‌طور میانگین روزانه ۷۰۰ تا هزار مگاوات برق از ایران به کشور عراق صادر می‌شود و باید گفت که ایران با هفت کشور ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و جمهوری نخجوان مبادله برق دارد که در این میان تنها به چهار کشور ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان برق صادر می کند.
طبق گفته‌های هوشنگ فلاحتیان – معاون وزیر نیرو – در حال حاضر ایران به راحتی می تواند ۱۵۰۰ مگاوات برق به کشور های دیگر صادر کند اما در سال گذشته علی‌رغم اینکه میزان صادرات برق به عراق افزایشی بود با کاهش حجم صادرات برق به کشور ترکیه روبرو بودیم که این مساله نیز به دلیل عدم نیاز کشور ترکیه بوده است.
در مجموع می‌توان اینگونه برداشت کرد که ایران پتانسیل بسار خوبی در صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی دارد و به‌نظر می‌رسد که شروع صادرات برق به عراق به شرط وصول کامل مطالبات تاثیر خوبی در صنعت برق کشور داشته باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.