صدر نشینی اروپاییان در مبادلات تجاری با ایران

0

ایران و اتحادیه اروپا در سه سال گذشته ( ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹) بیش از ۹۱ میلیارد دلار( ۶۵ میلیارد یورو) مبادلات اقتصادی داشته اند .
به گزارش consbank به نقل از وب سایت " وای نت نیوز " حجم تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رغم لفاظی های سیاستمداران قاره سبز در زمینه افزایش تحریم ها علیه ایران ، رقم قابل توجهی است .
سه کشور آلمان ، ایتالیا و فرانسه به ترتیب مهم ترین شرکای اروپایی ایران هستند . بر اساس آمار نهادهای اقتصادی اروپا ، ایران و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از ژانویه تا جولای ۲۰۰۹ ( شش ماهه نخست سال گذشته میلادی ) بیش از ۱۴ میلیارد دلار ( ۱۰ میلیارد یورو) مبادلات اقتصادی داشته اند .
با وجودی که این رقم ۶ میلیارد دلار کمتر از مدت مشابه در سال ۲۰۰۸ است ، اما عدم کاهش محسوس مراودات تجاری ایران و اتحادیه اروپا نشان می دهد ، در حالی که کشورهای عضو این اتحادیه با بحران اقتصادی و ورشکستگی نهادهای اقتصادی خود مواجه اند عملا توانایی ایستادن در برابر اراده شرکت ها و کمنپانی های خود در مبادلات تجاری سود آور با ایران را ندارند ، چرا که این کار ممکن است با بالا بردن سطح بیکاری در این اتحادیه بر مشکلات اقتصادی کشورهای عضو بیفزاید .
از سوی دیگر باید توجه داشت که کاهش ۳۱ درصدی در مبادلات تجاری ایران و اروپا در سال مالی ۲۰۰۹ ، بیشتر به دلایل بحران اقتصادی بوده نه دلایل سیاسی ناشی از تحریم های ایران .
با وجودی که حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ ، ۳۳ میلیارد و هفتصد میلیون دلار ( ۲۴ میلیارد یورو) و در سال ۲۰۰۸ به رقم ۳۶ میلیارد و پانصد میلیون دلار ( ۲۶ میلیارد یورو ) رسیده بود ، اما این آمار در شش ماه اول سال ۲۰۰۹ به رقم ۱۴ میلیارد دلار رسیده است .
اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ ، ۱۵ میلیارد و چهارصد میلیون دلار و در سال ۲۰۰۸ ، ۱۶ میلیارد و هفتصد میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است و در مقابل در سال ۲۰۰۷ ، ۱۹ میلیارد و ششصد میلیون دلار کالا ( عمدتا نفت و مشتقات آن ) و در سال ۲۰۰۸ ، ۲۰ میلیارد و سیصد میلیون میلیارد دلار از ایران واردات داشته است .
" وای نت نیوز" در ادامه تلویحا می نویسد که با توجه به جداول آماری موجود، سخن گفتن از افزایش تحریم ها علیه ایران و کاهش روابط اقتصادی و تجاری با این کشور از سوی سیاستمداران اروپایی بیشتر به بلوف سیاسی می ماند .
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.