صدور مجوز تاسیس بانکهای مشترک خارجی در ایران

0

براساس مصوبه امروز مجلس دولت جمهوری اسلامی ایران تنها مجاز است با مشارکت خارجی اقدام به تاسیس بانک توسعه‌ای کند.
به گزارشConsBank به نقل از ایلنا، در جلسه علنی امروز لایحه الحاق یک تبصره به قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاست کلی اصل ۴۴ در دستور کار مجلس قرار گرفت. لایحه‌ای که اجازه تاسیس بانک‌های خارجی در ایران را صادر می‌کرد که با ۱۷۳ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع نمایندگان به تصویب رسید.
براین اساس در تاسیس بانک مشترک ایرانی و خارجی سهم طرف خارجی از سقف‌های مندرج در این قانون مستثنی است.
همچنین دولت ایران تنها مجاز است با مشارکت خارجی اقدام به تاسیس بانک توسعه‌ای کند و اشخاص حقیقی خارجی نیز با حداقل ۵۱ درصد سهام ایرانی محسوب می‌شود.
گفتنی است علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مخالفت با این طرح‏، آن را مغایر اصل ۸۱ قانون اساسی عنوان کرد و گفت: ممکن است گفته شود که امروز فضای اقتصادی دیگری در کشور‌های دنیا حاکم است اما این موضوع باعث نمی‌شود که مراقب خطرات این افکار نشویم.
وی  با تاکید بر اینکه طرح مشابهی در این زمینه در مجلس ششم و هفتم در عرصه رونق سرمایه‌گذاری خارجی تدوین شده است، خاطرنشان کرد: گزارشات امروزه حاکی از خارج شدن سرمایه‌های نفتی در این سال‌ها از کشور است و این درحالی است که می‌توانستیم با یک مدیریت صحیح جلوی خروج این سرمایه را بگیریم.
وی ادامه داد: حتی اگر کشورهای خارجی برای کمک بیایند، به راحتی سرمایه را از کشور خارج کرده و پول نفت ما نیز به زودی از کشور بیرون خواهد رفت.
به گفته محجوب، کشورهای اسم و رسم دار برای سرمایه‌گذاری پیش قدم نخواهند شد و تنها سودجوها و کسانی که به دنبال پول‌های کثیف و کسب چندین بار منفعت بردن هستند برای این کار پیشقدم خواهند شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.