صندوقهای طلا و ارز در کشور تاسیس می‌شود

0

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از تاسیس صندوقهای طلا و ارز در کشور خبر داد.
به گزارشConsBank به نقل از مهر، قاسم محسنی در همایش راهکارهای جذب سرمایه در دوران رکود اقتصادی با تاکید بر فرابورس در اصفهان با بیان اینکه فرابورس یک بازار ثانویه است، گفت: این بازار برای معامله اوراق بهاداری که در بازار اولیه صادر می شود تاسیس شده و قرار است ابزارهای مختلف تامین مالی نیز برای آن تعریف شود.
به گفته عضو هیئت مدیره سازمان بورس، با توجه به استفاده گسترده ای که از اوراق صکوک در بازار مالی کشورهای اسلامی به عمل آمده است، سازمان بورس نیز اوراق صکوک اجاره، استصنا و مرابحه را برای معامله در بازارهای مالی ایران طراحی کرده که بزودی در دسترس واحدهای مختلف صنعتی کشور قرار می گیرد.
وی اوراق صکوک را معاف از مالیات اعلام کرد و در خصوص اوراق مشتقه، گفت: هم اکنون این نوع اوراق به صورت قراردادهای آتی در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد.
محسنی صندوقهای زمین و ساختمان را یکی دیگر از ابزارهای تامین مالی در شرایط فعلی بیان کرد و افزود: افرادی که زمین دارند با حضور در این صندوقها می توانند از منافع آن استفاده کنند، ضمن اینکه سهام این صندوقها در فرابورس نیز قابل معامله خواهد بود.
معاون سازمان بورس در ادامه از اتمام طراحی صندوق ارز در سازمان بورس خبر داد و گفت: راه اندازی این صندوق در انتظار مجوز بانک مرکزی است و در صورت ایجاد  می تواند به نفع وارد کنندگان ایرانی باشد و راهکاری جدید برای بازکردن LC را در مقابل صنعتگران قرار دهد.
وی از راه اندازی صندوق طلا در کشور نیز خبر داد و افزود: این صندوق نیز در سازمان بورس طراحی شده  و تنها مجوز بانک مرکزی آن ‌باقی مانده است.
محسنی با بیان اینکه تا یک ماه آینده دستور العمل جدید سرمایه گذاری خارجی در بورس قطعی می شود، ادامه داد: با این دستور العمل جدید حضور خارجیهای در بورس ایران بیشتر می شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.