صنعت قربانی واردات شده است

0

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: تعرفه‌های ناچیز، صنعت فولاد را قربانی واردات کرده و واردات انبوه تولید داخلی را غیراقتصادی کرده است.
به گزارش مهر، سیدمحمد احرامیان عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان این مطلب گفت: دولت با این توجیه که قیمت تمام شده مسکن را پایین آورد، تعرفه‌های فولاد را بسیار ناچیز وضع کرده و این امر تنها به سود واردات و زیان تولید داخل است ضمن آنکه بر قیمت تمام‌شده مسکن نیز تأثیری ندارد.
به گفته احرامیان در هر مترمربع ساختمان حداکثر ۴۰کیلوگرم فولاد به کار می‌رود و حداکثر بهای این فولاد ۲۰هزار تومان است و چنانچه میانگین بهای عرضه هر مترمربع ساختمان را یک میلیون تومان فرض کنیم، سهم فولاد تنها ۲درصد است.
مدیرعامل فولاد یزد افزود: این در شرایطی است که هیچ قیمت‌گذاری و نظارتی بر قیمت عرضه ساختمان در کشور وجود ندارد و سازندگان، مسکن را به هر بهایی که بازار داشته باشد عرضه می‌کنند.
وی افزود: حتی اگر قیمت فولاد ۲برابر شود، سهم آن در قیمت ساختمان حداکثر ۴درصد می‌شود بنابراین پایین نگه داشتن تعرفه واردات فولاد به نفع بخش مسکن نیست و تنها به زیان تولیدکنندگان فولاد است.
مدیرعامل فولاد یزد گفت: واردات انبوه فولاد از چین و سایر کشورها باعث شده هزاران تن محصول روی دست تولیدکنندگان داخلی بماند و هیچ انگیزه‌ای برای بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در بخش فولاد به وجود نیاید.
احرامیان خاطرنشان کرد سالانه ۶میلیون تن فولاد به ارزش ۳میلیارد دلار وارد کشور می‌شود در حالی که همه عوامل تولید در ایران وجود دارد.
وی با اشاره به رکورد ۱۲میلیون تنی واردات در سال ۲۰۰۷ گفت: در آن سال ایران پس از آمریکا و تایلند سومین واردکننده بزرگ فولاد شد، در حالی که شایستگی و استعداد تولید داخل در ایران بسیار بالاست و ما از نظر تولید فولاد شرایط بسیار مطلوبی داریم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.