ضدونقیض های قیمت مسکن

0

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، هم اکنون براساس بررسی های انجام شده ، بازار خرید و فروش و اجازه مسکن در تهران و استانهای سراسر کشور در حالت رکود به سر می برد و بنگاه داران احتمال می دهند این رکود تا پایان سال ادامه دارد.
مشاوران املاک در تهران و استانها می گویند، در باره وضعیت بازار مسکن در سال آینده از هم اکنون نمی تواند اظهار نظر صریحی کرد، اما با توجه به شواهد این انتظار است که تغییراتی در این عرصه بروز و ظهور کند.
در حالی که مسوولان بخش دولتی از ثابت ماندن قیمت مسکن اعم از خرید و فروش و اجاره سخن به میان آورده اند و حتی وزیر مسکن می گویدکه اجازه نخواهد داد قیمت مسکن بار دیگر افزایش پیدا کند، بخش خصوصی دقیقا نطری عکس این نظریه را دارد و اظهار می دارد، کاهش ساخت و سازها حتی اگر تقاضا افزایش نیابد در نرخ ها آینده اثر گذار خواهد بود.
در حال حاضر رهن کامل یک واحد مسکونی در منطقه اوین (شمال غرب تهران) حدود ۴ برابر رهن کامل یک واحد مسکونی متراژ کوچک در منطقه نارمک است.
از سوی دیگر در محله صادقیه رهن کامل یک واحد مسکونی ۱۵۵ متری حدود ۵۵‌میلیون تومان گزارش شده که اگر چه این رقم بالا به نظر می‌رسد، اما همین موردهفته گذشته بلافاصله بعد از آگهی به اجاره رفت.
نزدیک به یک ماه است که بازار مسکن در مناطق مختلف تهران کمی متحول شده و از آن دوره رکود سنگین خارج شده است، زیرا بسیاری از مشاوران املاک واقع در مناطق مختلف تهران خبر از بازگشت رونق به بازار می‌دهند.
این رونق تنها مختص افزایش میزان پرس و جو نیست، بلکه توانسته درصد انجام معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی را نسبت به یک ماه گذشته افزایش دهد، اما از طرف دیگر بازار اجاره واحدهای مسکونی از رونق ۲ ماه گذشته، دیگر برخوردار نیست و تقریبا راکد است.

یکی از بنگاه داران فعال در خیابان سعادت آباد محدوده بالای میدان کاج در رابطه با اوضاع فعلی بازار مسکن این منطقه َگفت: قیمت پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان نوساز در محدوده میدان کاج بین ۳‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تا ۵‌میلیون تومان است که عمده خرید و فروش‌ها با قیمت متری ۳‌میلیون تا ۴‌میلیون تومان انجام می‌شود.

در محدوده خیابان میرداماد یک مشاور املاک وضعیت کنونی بازار مسکن این منطقه را اینگونه شرح داد: بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی در این منطقه نسبت به ۲ ماه گذشته بهتر شده و تعداد معاملات ۱۵‌درصد افزایش داشته است، اما از میزان تعداد قراردادهای اجاره کاسته شده است و عمده‌ترین علت این کاهش را می‌توان پایان گرفتن فصل اجاره دانست.

تداوم رکود قیمت مسکن تا پایان امسال

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور گفت: قیمت مسکن تا پایان سال افزایش نیافته و رکود معاملات همچنان ادامه خواهد داشت .

مصطفی قلی خسروی در نشستی که به بهانه یکساله شدن کد رهگیری و اولین سالگرد اجرای طرح ساماندهی املاک و مستغلات برگزار شد ه بود؛ با بیان اینکه قیمت مسکن تا پایان سال افزایش نخواهد یافت اظهار داشت:برخی از افراد که سرمایه گذاریهای قبلی خود در بازار مسکن را به دلیل رکود حاکم بر معاملات با ضرر ارزیابی می کنند، در صددند تا با انتشار شایعه این گونه القا کنند که قیمت مسکن رو به افزایش است در حالی که این گونه نیست و رکود معاملات همچنان پا بر جاست

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در ماههای اخیر ثابت و در برخی موارد با کاهش همراه بوده است ؛افزود: آمار ثبت شده در سامانه کد رهگیری نشان از این دارد که تعداد معاملات در بازار مسکن اندکی افزایش دشته است .اما این میزان افزایش بسیار اندک بوده و هیچ گونه رشد قیمتی در بازار مشاهده نمی شود.معمولا ًبا آغاز فصل پاییز خرید و فروش املاک کلنگی رونق گرفته و بازار مسکن دچار اندکی تحول می شود ،ولی امسال هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است و رکود همچنان ادامه دارد.البته این رکود فقط مختصص بازار مسکن ایران نیست و در اغلب نقاط دنیا بازار مسکن راکد است

عضو کمیته املاک و مستغلات کشور و استان تهران درباره آغاز اجرای طرح ساماندهی املاک و مستغلات گفت: یکسال قبل هنگامی که این سامانه در معاملات املاک پی ریزی شد،برخی نسبت به موفقیت این طرح در ساماندهی معاملات ملکی ناامید بودند، ولی امروز که یکسال از اجرای این طرح می گذرد۳۷۱ هزار و ۹۵۳مورد معامله ملکی با استفاده از کد رهگیری در دفاتر مشاوران املاک سراسر کشور به ثبت رسیده است وی ادامه داد: بر این اساس سال گذشته ۲۲۱هزار و۷۰۷مورد مبایعه نامه ،۱۳۹هزار و ۲۷۴مورد اجاره نامه ،۳۶۵مورد اجاره به شرط تملیک ،۵ هزار و ۹۲۹مورد پیش فروش ،۲ هزار و ۹۴۱مورد هبه و هزار و ۷۳۷مورد سر قفلی ثبت شده است.همچنین در میان معاملات ثبت شده در سامانه کد رهگیری استان کرمان با ۱۴/۱۱ درصد ،قزوین با۱۴/۱۱درصد و فارس با ۷۴/۹به ترتیب بیشترین معاملات ملکی کشور را به خود اختصاص داده اند.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک گفت :استانهای خراسان جنوبی با ۲۵درصد ،سیستان و بلوچستان با ۶۷درصد و خراسان رضوی با ۷۴ درصد کمترین میزان معاملات ثبت شده کشور در یک سال گذشته را دارند .
وی سپس در خصوص آمار معاملات املاک تهران افزود:استان تهران در یکسال گذشته با ثبت ۱۴۷ هزار و ۲۶ معامله ملکی ۱۹/ ۸ درصد از معاملات املاک کشور را به خود اختصاص داده است.در مجموع استان تهران ظرف یک سال با ۹۱هزار۷۰۴مورد ،کرج با ۳۰هزار ۵۴۰مورد و پاکدشت ۴ هزار و ۴۸۵مورد به ترتیب بیشترین معاملات ملکی را در میان شهرستانهای این استان را داشته اند

مشاور اجرایی طرح ساماندهی املاک و مستغلات کشورنیز با بیان اینکه نتایج آماری استخراج شده از سامانه کد رهگیری بسیار کاربردی است و می تواند پایه بسیاری از برنامه ریزی ها در حوزه مسکن و شهرسازی قرار گیرد؛ خاطر نشان کرد: به عنوان مثال بررسی عملکرد این سامانه ظرف یکسال گذشته نشان می دهد استان گیلان پس از تهران دارای بیشترین معاملات بیع ملکی و استان فارس دارای بالاترین معاملات اجاره واحدهای مسکونی است.
همچنین معاملات اجاره به شرط تملیک در استان کرمان بیشتر از سایر نقاط کشور است، در بخش معاملات سر قفلی نیز پس از تهران به ترتیب استان های گیلان ،آذربایجان غربی و کردستان بیشترین معاملات کشور رابه خود اختصاص داده اند.

این عضو کمیته املاک و مستغلات کشور درباره اثرات مثبت این طرح گفت:اجرای طرح کد رهگیری سبب شده است تا معامله کنندگان هر نوع املاک به راحتی از وضع بدهی های مالیاتی، سلامت اسناد ملکی ،بیلان پرداخت هزینه خدمات آب ،برق و … عوارض شهرداری ،مشکلات حقوقی و قضایی و سایر اطلاعات ملک مورد نظر خود مطلع شوند.

محمد آزادـ معاونت مجمع امور صنفی توزیعی و خدمات استان تهران و عضو کمیته املاک و مستغلات استان تهران ـ در این خصوص اظهار داشت: با اجرای این طرح چنانچه شخصی بیش از اندازه اقدام به معامله املاک کند به عنوان فروشنده شناخته شده و مشمول پرداخت مالیات شغلی میشود. در واقع بعد از اجرای این طرح تمایل به خرید و فروش خانه های کلنگی توسط بساز بفروش ها به صفر رسیده است.

همچنین مجتبی شیر قاضی ـ رئیس اداره اصناف و تشکلها نیز با بیان اینکه هدف از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها حفظ حقوق مصرف کننده است توضیحانی در این خصوص ارائه کرد گفت:دولت در پیاده کردن این طرح قطعاً جنبه های مختلف را در نظر گرفته و چنانچه مشکلی در این بخش وجود داشته باشد با پرداخت یارانه یا حذف برخی از مالیات ها موانع موجود را برطرف خواهد کرد . در واقع نگرانی ما از اجرای این طرح نیست بلکه نگرانی ما از سودا گرانی است که می خواهند از وضع موجود سو استفاده کنند.

وی ادامه داد: در تهران از مجموع واحد های صنفی که در حوزه مشاوران املاک فعالیت می کنند ۱۹ هزار و ۲۶۷به این سامانه پیوسته و دارای کاربری و رمز عبور هستند البته ممکن است واحد های صنفی بدون پروانه نیز در سطح شهر فعال باشند اما مطمئناً در مرحله ای از کار متوقف خواهند شد.

در ادامه آزاد در ارتباط با شناسایی واحد ها بدون پروانه گفت:هم اکنون بازرسان اتحادیه ، بازرسان سازمان بازرگانی و اصناف به دنبال شناسایی واحد های بدون پروانه هستند و درخواست پلمپ این واحدها را به مجمع امور صنفی ارسال و مجمع نیز اقدام به پلمپ این واحد ها خواهد کرد

احمد رضا اعوانی ـ مدیر پروژه ساماندهی و املاک و مستغلات کشورـ نیز در این زمینه آماری ارائه و خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین آمار ۷۷۲ هزارو ۷۰۲ واحد در این سامانه ثبت نام کرده اند و بر طبق همین آمارها بیشترین تعداد معاملات املاک مربوط به نماینده مسکن و شهر سازی است که ۱۹۶ معامله انجام داده است .

همچنین نماینده سازمان مالیات که در این جلسه حضور داشت توضیحاتی در خصوص بخش مالیاتی طرح ارائه و یاد آور شد: نقل و انتقال مالیات در تهران نه بر اساس قیمت روز بازار بلکه براساس ارزش معاملاتی تعیین می شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر میزان مالیات خانه های استیجاری گفت: در تهران و شهرهای بزرگ خانه های بالای ۱۵۰ متر و در شهر های کوچک و شهرستانها خانه های بالای ۲۰۰ متر مشمول پرداخت مالیات می شوند.
جبلی رئیس اتحادیه صنف املاک و شمیرانات و عضو کمیته املاک و مستغلات استان تهران هم در پاسخ به سئوالی در خصوص نقش این سامانه در جلوگیری از تبدیل باغات شمیران به برج های مسکونی گفت: مجوز احداث ساختمان توسط شهرداری صادر می شود و ما تنها بر خرید و فروش نظارت می کنیم بنابراین این سامانه نمی تواند نقشی در این امر داشته باشد.

افزایش قیمت مسکن در سال آینده
رئیس انجمن انبوه سازان گفت: سال آینده بازار از حالت رکود خارج شده و قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.
“مجتبی بیگدلی” افزود: بر خلاف موضع گیری های بعضی از کارشناسان که افزایش قیمت مسکن را در سال آینده رد می کنند ، باید گفت که سال آینده در بخش مسکن افزایش را خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: البته افزایش قیمت مسکن خواسته ما نیست، بلکه خواسته ما این است که ساخت مسکن افزایش یافته و قیمت مسکن کاهش یابد یعنی تولید بشتر، و کاهش قیمت را خواستاریم.
رئیس انجمن انبوه سازان اعلام کرد: در زمانی که مسکن به حالت رکود درآمده، وام تولید و خرید تعطیل شده و عملا تولید مسکن نداشتیم تا از حالت رکود خارج شویم و در این حال هیچ سرمایه گذاری شهامت سرمایه گذاری در این بخش را نداشته و به این خاطر تقاضا افزایش یافته و عملا عرضه ای نداشتیم.بیگدلی تصریح کرد: اجرای لایحه یارانه ها به طیع، تاثیر مثبتی بر روی نهادهای تولید داشته و بر این اساس بر روی قیمت مسکن هم تاثیرگذار خواهد بود.
رئیس انجمن انبوه سازان در پایان گفت: برخی کارشناسان اذعان می کنند که در روزهای پایانی سال افزایش شدید قیمت را خواهیم داشت که در واقع این طور نیست ، شاید افزایش جزئی قیمت را داشته باشیم.

لایحه یارانه ها تاثیری در قیمت مسکن ندارد

مدیر طرح ساماندهی املاک و مستغلات کشور گفت: اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها هیچ تأثیری در افزایش قیمت مسکن ندارد.
“محمدرضا اعوانی “افزود:مردم به شایعات افراد سودجو در ایجاد موج کاذب افزایش قیمت مسکن، با بهانه قرار دادن طرح هدفمند کردن یارانه ها توجه نکنند.
وی با اشاره به گذشت یک سال از اجرای طرح موفق سامانه کد رهگیری افزود: همه اطلاعات ریز معاملات ملک و زمین در سراسر کشور از طریق این سامانه، با دقت کنترل و از هر گونه افزایش قیمت کاذب در این بخش جلوگیری می شود.
اعوانی اضافه کرد: دولت با کنترل نقدینگی، اجرای طرح مسکن مهر و ایجاد سامانه کد رهگیری همه معاملات بخش مسکن را رصد و با استفاده از اطلاعات دقیق کد رهگیری در زمینه مسائل بخش مسکن تصمیم گیری می کند.
وی افزود: قیمت مسکن تا سال آینده افزایش نمی یابد مگر با توجه به قیمت های جهانی که ممکن است بین ۲ تا ۳ درصد نوسان داشته باشد.
افزایش قیمت مسکن شایعه است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور از تصویب پیشنهاد اخذ مالیات سنگین از اراضی مسکونی بایر در جلسه اعضای هیات مدیره این اتحادیه خبر داد و افزایش قیمت مسکن را به شدت تکذیب کرد.
“مصطفی قلی خسروی” در مصاحبه ای تصریح کرد: امروزه در سطح کشور با پدیده ای مواجه هستیم که اراضی گسترده ای با کاربری مسکونی که ارزش اقتصادی بالایی دارد، به شکل بایر رها شده و صاحبان املاک الزامی برای ساخت آن نمی بینند.
وی گفت: اندیشه سودجویی یکی از فاکتورهای این امر محسوب می شود و در عین حال ممکن است مالکیت وراثتی و اختلاف وراث عامل این امر باشد.
خسروی افزود: لازم است به دارندگان اینگونه اراضی مهلتی قانونی داده شود تا نسبت به ساخت و ساز آن اقدام کنند و چنانچه در دوره زمانی مشخص ساخت وساز بر روی اراضی دارای کاربری مسکونی صورت نگیرد، زمین به نفع دولت مصادره و برای مردم ساخته شود.

به اعتقاد این مقام مسئول، خانه های کلنگی نیز دارای چنین وضعیتی هستند و سال ها بلاتکلیف در مناطق مختلف شهرهای کشور رها شده اند و ضرورت دارد از نظر قانونی برای آنها تعیین تکلیف شود.
وی اضافه کرد: مساله حق مالکیت در اسلام مورد احترام است، اما زمانی که افراد زیادی از جامعه با مشکل تامین مسکن مواجه هستند و از سوی دیگر اراضی مسکونی رها شده وجود دارد، دولت باید به نفع مردم وارد عمل شود.
به گفته قلی خسروی، امروز یکی از معضلات شهرهای کشور وجود اراضی گسترده بافت فرسوده است که باید برای زیباسازی شهرها و ساخت وساز ایمن تکلیف این بافت ها روشن شود.
وی یادآور شد: موضوع رسیدگی به وضعیت اراضی دارای کاربری مسکونی که رها شده مانده اند در سال ۱۳۸۰ به مجلس شورای اسلامی رفت، اما عده ای پشت این مساله بودند و مانع از تصویب آن در مجلس شدند.
وی همچنین از شناسایی ۱۴ هزار هکتار زمین بدون مالک در تهران برای ساخت مسکن مهر خبر داد وگفت: پس از بررسی‌های صورت گرفته ، قرار شد این زمین‌ها در اختیار دولت قرار گیرد تا آنها را برای ساخت مسکن مهر در اختیار مردم قرار دهد.
خسروی با تکذیب خبرسونامی افزایش قیمت مسکن در سال آینده گفت:متاسفانه انتشار این قبیل شایعات توسط برخی از افراد سود جو تنها برای ملتهب کردن بازار مسکن می باشد و مطمئن باشید که برغم رونق ساخت و سازها در ماههای آینده افزایش قیمتی در پیش نخواهیم داشت.

بر اساس پیش‌بینی یک موسسه تحقیقاتی رکود بخش مسکن تا سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد داشت و تا سال ۲۰۱۳ رشد متوسط سالیانه ۴٫۳ درصدی در این بخش محقق خواهد شد.

نگاهی به آمار و نتیجه گیری:

براساس آمارها ، از آنجایی که در سال ۱۳۷۶میزان ساخت و ساز در کشور تا ۷۰درصد افزایش داشت و این افزایش ناشی از میزان تقاضا و رونق بازار مسکن بود و در سالهای بعد به ترتیب ۱۷ و ۱۹ درصد کاهش یافت و از سوی دیگر مسوولان امر گفته اند که میزان صدور پروانه ساخت و ساز در نیمه نخست امسال تا ۵۰درصد کاهش نشان می دهد، در حقیقت باید سال آینده در انتظار رشد قیمت و اجازه مسکن باشیم.
اگر چه مسوولان و دست اندر کاران بخش مسکن از مسکن مهر و آثار آن بر بهای مسکن می گویند و گروهی نیز با این دیدگاه مخالف هستند، اما اطلاعات و آمار موجود در خصوص کاهش ساخت و ساز و ثابت یا رو به رشد بودن تقاضا حکایت از گرمی بازار مسکن در ماههای آینده دارد .

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.