ضرورت تحول نمایشگاه صنعت ساختمان تهران ۱۲ ساله شد، الگوی اصلاح این رویداد آشفته

0

الگوی اصلاح این رویداد آشفته

در  مطالب پیشین با عنوان «درب نمایشگاه‌های ما هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد» وضعیت کنونی برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان تهران را مورد بررسی و واکاوی قرار دادیم. در این مطلب به الگو‌های نانوشته ساختاری و فردی حاکم بر نمایشگاه‌های صنعتی کشور می‌پردازیم. الگوهایی که نه‌تنها در مسیر اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت صنایع و بخش‌های فعال در این حوزه قرار ندارد بلکه گاه حتی در برابر این ملزومات قرار می‌گیرد. بر کسی پوشیده نیست که مهم‌ترین هدف برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی گرد‌هم‌آوردن تولیدکنندگان و خریداران و مصرف‌کنندگان در یک مکان و زمان واحد است. این اصل کاملاً با ماده یک فصل نخست کلیات اساسنامه شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران منطبق است. ماده‌ای که عبارت است از: «هماهنگی و رشد و توسعه امور نمایشگاهی در داخل و خارج از کشور و همچنین متمرکز کردن امور مربوط به برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های توسعه صادرات غیرنفتی و معرفی دستاورد‌ها و تولیدات صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدمات بازرگانی، فنی‌‌مهندسی کشور». پرواضح است که برپایه موضوع‌های یادشده، ملاحظه منافع و ملزومات ملی و کشوری در تمام رویداد‌های صنعتی باید در صدر توجه مقام‌ها و نهاد‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز قرار گیرد. نمایشگاه صنعت ساختمان تهران یکی از نقاط حساس و مهم خانواده عرصه ساخت‌و‌ساز است و متأسفانه در هر دوره با معضلات و کاستی‌های مشابهی در قیاس با ادوار گذشته مواجهیم. کاستی‌هایی که موجب استقبال کم نام‌ها و صنایع بزرگ بخش ساختمان از این رویداد ملی شده است.

روابط فرامرزی

در شرایط کنونی یکی از مهمترین اهداف اقتصادی تسهیل فرایند صادرات و ورود صنایع ایرانی به بازار جهانی است. ناگفته پیداست که برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی و معرفی بازار و صنعت ایران به بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاران خارجی تا چه اندازه در حرکت به‌سوی توسعه صادرات حیاتی است. بنابراین نخستین گام برای ایجاد رغبت و نیاز در میان این سرمایه‌گذاران و خریداران خارجی مطالعه و رصد شرکت‌های فعال و بازو‌های اجرایی آنان در سراسر جهان و به‌ویژه بازار‌های هدف و برقراری ارتباط فرامرزی است. این برنامه‌های دقیق و علمی مستلزم همکاری مستقیم با وزارت بازرگانی ایران و وزارت امور خارجه است تا زیرساخت‌های مورد نیاز را برای ارتباط دو‌طرفه آماده کنند. اما تلاش برای انعکاس مطالبات یادشده باید از مسیر شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران و در سطوح بعدی، انجمن صنفی برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران دنبال شود. بنابراین پیش از هرچیز باید ساختار اجرایی نظام‌مندی از سوی این دو تشکل با همفکری و مشاوره نمایندگان صنایع مختلف صورت گیرد.

جای خالی خریداران حقیقی در نمایشگاه

مهمترین گام پس از مرحله مطالعه بازار و مجموعه‌های و سرمایه‌گذار و خریدار، برپایی تسهیلات و ایجاد امکاناتی برای دعوت و میزبانی از این بخش‌ها محسوب می‌شود. بنابراین نمایندگان صنایع و شرکت‌کنندگان حاضر در نمایشگاه‌ها انتظار دارند تا نهاد برگزار‌کننده نمایشگاه تمهیدات و پیش‌بینی‌های لازم را در این رابطه اتخاذ کرده و از این وظیفه مهم کوتاهی نکند. صنعت ساختمان با توجه به گشایش‌های بین‌المللی و باز‌شدن عرصه کلیدی قرارداد‌های اقتصادی ظرفیت‌های بسیار وسیع و متنوعی دارد که نه‌تنها در زمینه خروج رکود از ساخت‌و‌ساز بلکه رشد اقتصاد کلان کشور نقشی کلیدی ایفا می‌کند. این جایگاه رفیع و استراتژیک می‌طلبد تا مطالبات گروه‌های فعال و متخصص آن با جدیت و مسئولیت‌پذیری بیشتری دنبال شود. سوء‌مدیریت جاری در زمینه حضور مفید و تأثیر‌گذار سرمایه‌گذاران حقیقی در رویداد مهمی همچون نمایشگاه صنعت ساختمان تهران سبب شده است تا طی ادوار متوالی شاهد انتقادات صریح اصحاب صنعت و کارشناسان این حوزه از شرکت برگزار‌کننده و متعاقباً شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بازرگانی باشیم. اما این انتقادات دست‌کم در خصوص نمایشگاه صنعت ساختمان تهران هیچ نتیجه محسوس و قابل بحثی به دنبال نداشته است. اتاق تعاون ایران ۱۲ سال پیاپی است که متولی برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان تهران بوده و در تمام این دوران صرفاً شنونده بسیاری از انتقادات بوده است. جای ابهام است که ساختار نظارتی وزارتخانه یا نهاد‌های پیرو به چه شکل عمل می‌کند که چالش‌های کنونی بیش از ۲ دهه از نگاه آنان مخفی مانده است. رویداد‌های صنعتی موفق در ایران و جهان همگی بر نقش محوری و حضور نمایندگان اصناف تأکید دارند. حتی در شکلی فنی‌تر و علمی، برگزاری نمایشگاه به گروه صنفی مربوطه محول می‌شود تا مطالبات و انتظارات آنان از گردهمایی‌های خود به‌شکلی دقیق‌تر حل و فصل شود.

اعتلای آمار بازدیدکننده

مطالبات و استاندارد‌سازی نمایشگاه صنعت ساختمان تهران که بدون شک ظرفیت‌های زیادی دارد تا به‌عنوان مهمترین رویداد بخش ساختمان در منطقه شناخته شود حقیقتاً دور از دسترس نیست. شاید معضل اصلی ما در این حوزه داشتن افق‌های بلند مدیریتی، بدون بهره‌مندی از دانش برداشتن گام‌های کوتاه و مؤثر است. بر فرض مثال شاید بیرونی‌ترین چالش نمایشگاه صنعت ساختمان دسته‌بندی، مدیریت و ارائه آمار بازدیدکنندگان از این رویداد است. در مرحله نخست بازدیدکنندگان باید دسته‌بندی شوند تا از حضور افراد متخصص و مخاطبان این حوزه اطمینان حاصل شود. طبق شیوه‌های جدید کافیست تا افراد پیش از نمایشگاه برای حضور در این رویداد فرم‌های آنلاین را پر کرده و اطلاعات شخصی و حرفه‌ای خود را در اختیار برگزارکننده قرار دهند. در نتیجه گروه برگزار‌کننده خواهد توانست تا پیش از برگزاری نمایشگاه آماری حدودی از بازدیدکنندگان منعکس کند. سپس کارت‌های کیو‌آر کد (QR Code) یا رمزینه از طریق پست الکترونیکی برای آنان ارسال می‌شود تا حین روز‌های نمایشگاه همراه خود داشته باشند. همین پیش‌بینی ساده و نه‌چندان مسئله‌ساز سبب می‌شود تا هرگز شاهد صف‌های بی‌مورد و زمان‌بر مقابل ورودی نمایشگاه و حضور افراد نامربوط و گاه مزاحم در فضای نمایشگاه نباشیم. از منظر دیگر شرکت‌کنندگان و شرکت‌ها با سرعت و دقت بسیار بالاتری با مخاطبان و مراجعان به غرفه خود آشنا می‌شوند و تنها کافیست با تلفن همراه یا دستگاه ویژه برای خواند بارکد کیو‌آر کد از مشخصات آنان آگاه شوند. سلسله اطلاعات و داده‌های موجود برای شرکت‌کننده‌ها و برگزار‌کننده نمایشگاه مبنایی خواهد بود تا گزارشی جامع از کیفیت و میزان موفقیت خود در اختیار داشته باشند و رفته‌رفته جایگاه این گردهمایی در منطقه تثبیت شود. نمایشگاه صنعت ساختمان بیشترین مخاطب را در میان صنایع گوناگون دارد و این گزاره بر هیچکس پوشیده نیست؛ اما آنچه که از بافت، آمار و گروه‌های حاضر در جمع بازدیدکنندگان به هیچ وجه مؤید آن نیست.

از بنیان دگرگونی باید

مرور آنچه در بالا عنوان شد راهکار‌هایی ناگزیر در برابر سطوح کلان مدیریتی کشور قرار می‌دهد که باید با همفکری و مشاوره با تشکل‌های صنفی و چهره‌های تصمیم‌ساز عرصه ساخت‌و‌ساز حل و فصل شود. شاید جدی‌ترین راهکاری که برای عبور از این بحران به‌نظر می‌رسد تغییر و گزینش مجدد متولی برگزارکننده نمایشگاه صنعت ساختمان تهران باشد تا تحولی عاجل بر این وضع پر چالش حاصل شود. همچنین پیش از آن باید نگاهی دوباره و موشکافانه به ساختار نظارت و فاکتور‌های انتخاب متولی برگزاری نمایشگاه انداخت تا سرانجام بر سد بلند و سخت نمایشگاهی پر دغدغه و آشفته چیره شویم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.