ضرورت مدولارسازی پنجره‌های UPVC

0

نظر به تصمیم‌گیری سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت مسکن و شهرداری و نظام مهندسی در رابطه با طرح صنعتی‌سازی ساختمان‌های کشور شامل صنعتی‌سازی کالاهای ساختمانی تولید داخل و اجباری شدن استفاده از تولیدات استاندارد در ساختمان‌های جدیدساز، جمعی از کارشناسان و متخصصان ساخت در و پنجره به اتفاق گروهی از معماران و دست‌اندرکاران مربوطه اقدام به طراحی مدولارسازی پنجره به‌منظور متقاعد کردن مسوولان سازمان‌های مذکور کردند و در جزوه بسیار مبسوطی در اختیار آن‌ها جهت بررسی قرار گرفت.لازم به ذکر است که کل مطالب مطرح در خصوص مدولارسازی پنجره‌های «یو پی وی سی» در سایت اینترنتی انجمن صنایع پروفیل «یو پی وی سی» ایران موجود است.
این جزوه در یکی از شرکت‌های همکار به مدیریت مهندس مجید میرجعفری رییس هیات مدیره شرکت‌های پنجره عایق گلستان و پنجره هزاره سوم پارس تهیه شده است.
از آنجا‌یی‌که به نظر می‌رسد این مطلب جزء اهداف گروه صنعتی همارشتن نیز بوده و دارای نکات بسیار برجسته‌ای از نظر معماری، تامین نور و آسایش و همچنین ارزان‌سازی پنجره (تهیه با قیمت مناسب) است، از تمام دست‌اندرکاران صنعت ساختمان دعوت می‌شود که با مطالعه کامل آن در سایت انجمن پروفیل «یو پی وی سی» در و پنجره ایران به هرچه سریع‌تر اجرایی شدن آن یاری رسانند. ضمنا کارشناسان مزبور آماده هرگونه دفاعیه از طرح فوق در هر مجمعی هستند.

فعالیت بازرگانی و تجارت یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌هاست و شاید یکی از ارکان شکل‌دهنده اجتماع و برآورده‌سازی نیازهای انسان‌ها بوده و هست. در شکل سنتی آن که بیشتر فضای حجره‌های تجار به ذهن متبادر می‌شود تا جهان شبکه‌ای و دنیای مجازی و بازارهای رقابتی و جهانی دنیای امروز، همه جلوه‌ها و مصادیق گذشته و امروز فروش است. اما به جرات اکنون می‌توان گفت که دیگر انگاره‌های گذشته فروش در فرمول‌ها و محاسبات چند مجهولی دنیای امروز نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان و فروشندگان باشد. زیرا قواعد غالب و احتیاجات حاکم بر بازارهای جدید (قرن بیست‌ویکم) تفاوت‌های بسیاری با گذشته خود دارد.
جهت رسیدن به فروش بیشتر، همواره می‌بایستی به‌دنبال راه‌هایی جدید برای بازاریابی و فروش بود. بعضی از این روش‌ها در درازمدت باعث افزایش فروش می‌شوند.
یکی از راه‌های افزایش فروش، ارایه انتخاب‌های بیشتر به مشتریان است تا فرصت مقایسه به‌وجود آمده و انتخاب با آزادی بیشتری صورت پذیرد. به همین جهت بر آن شدیم تا تحولی در فروش در و پنجره پروفیل «یو پی وی سی» ایجاد نماییم و در نخستین گام به بررسی معایب و مشکلاتی که در فروش این محصول با آن‌ها روبرو هستیم پرداخته‌ایم.

معایب فرآیند فروش فعلی :
۱٫ عدم امکان قیمت‌دهی در اولین مراجعه مشتریان.
۲٫ عدم وجود مقیاس مشخص و قابل لمس مشتریان(زبان مشترک) در فروش و قیمت دهی.
۳٫ تصور مشتری از قیمت نسبتاً بالای تولیدات ما نسبت به تولیدات آلومینیوم، آهن و غیره.
۴٫ عدم استفاده انبوه‌سازان عمده و جزء از محصولات پروفیل «یو پی وی سی».
با توجه به بررسی‌های به‌عمل آمده از مراجع و متولیان ساخت‌وساز در کشور، سهم عمده‌ای از ساخت‌وساز‌ها توسط انبوه‌سازان انجام می‌شود. اما درصد کمی از آن توسط تولیدکنندگان در و پنجره «یو پی وی سی» پوشش داده شده است و به نظر می‌رسد با هموار ساختن موانع مذکور این سهم افزایش چشم‌گیری داشته باشد.
به همین جهت با توجه به موارد مشروحه، پیشنهاد ساخت پنجره‌های «مدولار» به شرح زیر ارایه می‌شود.

محصولات مدولار:
امروزه به موازات تحولات اجتماعی و فرهنگی که منجر به خلق نیازهای جدید می‌شوند و به مدد پیشرفت‌های نوین تکنولوژیک، شاهد عرضه محصولات و روش‌های عرضه و فروش نوینی در بازار هستیم. یکی از این پدیده‌های نوظهور در بازار، «محصولات مدولار» است.
محصولات مدولار عبارتند از محصولاتی که قسمت عمده و گاه کل آن‌ها از پیش طراحی و تولید شده‌اند ولی با اتخاذ تدابیری از جمله ایجاد نمونه‌های مشابه برای هر یک از قطعات، امکان ایجاد طرح‌های گوناگون و متنوع را فراهم‌می‌آورند. این تدابیر پیش از تولید و در هنگام طراحی اتخاذ می‌شوند به‌همین جهت در حیطه عمل طراحان قرار دارند.
بنابراین تعریف، یک محصول « مدولار»، عبارت است از محصولی که (توسط کاربر) از « تولید خوشه‌ای» همان محصول انتخاب و ایجاد می‌شود. زیرا در تولید خوشه‌ای برای هر یک از قطعات محصول چند جایگزین وجود دارد که توسط کاربر (در زمان خرید و یا پس از آن) قابل گزینش است. به مجموعه محصول و قطعات جایگزین آن (که براساس طرح از پیش تعیین‌‌شده تولید شده‌اند) و به محصول نهایی حاصل از گزینش این قطعات محصول « مدولار» گفته می‌شود.
بدون شک آگاهی و اشراف به ابعاد مختلف موضوع طراحی محصولات مدولار به طراحان در جهت بهره‌گیری هرچه بیشتر از این روش کارآمد کمک شایانی خواهد کرد. این روش برای تولیدکننده نیز مزایای زیادی به‌وجود آورده و در هزینه‌های تولید صرفه‌جویی‌های زیادی به‌عمل می‌آورد.
برای اجرایی شدن طراحی محصولات مدولار اصول و مبانی زیر براساس یافته‌های این پژوهش ارایه می‌شود:
– مشتری‌مداری و گسترش گروه‌های استفاده‌کننده جهت پاسخگویی به طیف‌های وسیع‌تر نیازها
– افزایش طیف انتخاب مصرف‌کننده با ارایه آلترناتیوهایی در انتخاب مجزا
– کاربر محوری به‌منظور تامین نیازهای روانی و ایجاد حداکثر آگاهی برای کاربر
– استفاده هوشمندانه و خلاقانه از اصل روانشناختی «‌همنشینی و جانشینی » در طراحی محصولات مدولار.
با توجه به اهمیت به کار بستن سیستم‌های هماهنگ‌کننده ابعادی و مزایای استفاده از آن در صنعت ساختمان مانند سرعت بخشیدن، افزایش دقت، برخورداری از حداقل‌های لازم برای ارتقای کیفیت ضابطه‌مند، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن از سال ۱۳۶۹ تاکنون با به اجرا درآوردن بیش از ۱۲ طرح تحقیقاتی که نتایج مدون آن‌ها، به شکل تالیف، دستورالعمل و راهنما ارایه شده، سعی کرده است تا با استخراج ضوابط از مجموعه نتایج مذکور، نسبت به ترویج استفاده از سیستم مدولار در ایران اقدام کند.
ضوابط ابعادی ارایه شده، براساس مطالعات زیر به دست آمده‌اند:
الف) رشته‌های عددی و نظام‌یافته براساس اصول و منطق ریاضیات
ب) ابعاد و اندازه‌های انسان ایرانی شامل (آنتروپومتری و ابعاد بدن انسان، اندازه‌های عملکردی، برداشت از اندازه‌های بدن ۱۵۰۰ نمونه زن و مرد ایرانی) با توجه به عوامل محیطی و قابل زیست مانند: جسم، حس، حرکت، فعالیت و …، با بهره بردن از دانش مهندسی عوامل انسانی یا ارگونومی
ج) اندازه‌های ابزار، لوازم و تجهیزات و فضاـ برداشت از ۳۰۰ نمونه
د) کاربرد عملی هماهنگی اندازه‌ها و سیستم مدولار در طراحی

نتایج پژوهش‌های انجام شده در زمینه سیستم‌های مدولار و طراحی ارگونومیک برای تامین شرایط آسایش جسمی ایرانیان، به‌صورت مجموعه‌ای از ضوابط ابعادی برای طراحی مدولار ساختمان تهیه شده است.
مزایای استفاده از این ضوابط شامل انبوه‌سازی‌ها و تک‌سازی‌ها به تعداد زیاد بوده همچنین به منظور ایجاد هماهنگی در طراحی و تولید ساختمان و لوازم مورد نیاز که به‌صورت انفرادی در کارگاه‌ها تولید می‌شوند نیز کاربرد بسیار دارد. روشن است که انبوه‌سازی و پیش‌سازی بدون سیستمی جهت هماهنگ‌سازی ابعاد، بازدهی و سوددهی چشمگیری نخواهد داشت. به همین جهت تدوین ضوابط طراحی مدولار برای ساختمان (مبحث در و پنجره) به‌عنوان یکی از مباحث جهت تکمیل هرچه بیشتر ضوابط ابعادی برای طراحی ساختمان به‌ویژه در سیستم مدولار و ایران خواهد بود.

ماهیت‌پذیری ابعاد در تولید صنعتی و رواداری‌ها:
ماهیت‌پذیری باید در سیستمی از اندازه‌های هماهنگ‌ساز و مدولار به انجام‌برسد.
مدول پایه ـ مدول طراحی و مضارب مدول و شبکه مدولار طراحی برای در و پنجره عبارت است از:
الف) مدول پایه برابر M = 100 mm
ب) مدول طراحی در و پنجره، بازشو یا درگاهی برابر ۳M / 2 = 150 mm
ج) شبکه مدولار طراحی برای در و پنجره، بازشو یا درگاهی برابر
۳M / 2 = 150mm + 3M / 2 = 150mm
ت) شبکه مدولار طراحی معماری برای مسکن برابر
۳M × ۳M یا ۳۰۰mm × ۳۰۰mm
در طراحی مدولار، انطباق شبکه‌های طراحی اجزای ساختمانی، با شبکه مدول پایه و شبکه مدولار طراحی الزامی است.

اندازه‌های هماهنگ‌ساز یا مدولار:

برای طراحی در و پنجره در سیستم مدولار و اندازه‌های هماهنگ‌ساز باید به سه اندازه توجه داشت:
۱٫ اندازه اسمی برای دهانه بازشو در دیوار که اصولاً از اندازه‌های مدولار و هماهنگ‌ساز آن‌ها بزرگ‌تر ولی به آن‌ها بسیار نزدیک هستند.
۲٫ اندازه هماهنگ و مدولار به‌گونه‌ای که مرزهای قرار گرفتن در و پنجره درون آن مشخص شوند. (شکل یک )
۳٫ اندازه اسمی برای درو پنجره که اصولاً از اندازه‌های مدولار و هماهنگ‌ساز آن‌ها کوچک‌تر ولی به این اندازه‌ها بسیار نزدیک هستند.
اندازه هماهنگ‌ساز یا مدولار، مقدار فضای اشغال شده توسط هر جزء ساختمانی و اتصالات مربوط به آن را مشخص می‌کند. اندازه‌های مدولار از مجموع اندازه‌های اجرایی و اندازه‌های دو حاشیه که در کنار جزء ساختمانی (برای اتصالات و رواداری‌ها و سایر) در نظر‌گرفته می‌شود، به‌دست می‌آید. اندازه‌های اجرایی بسته به نوع طرح ، جنس مصالح و ویژگی‌های فیزیکی محصول دارد و توسط سازنده و تولیدکنندگان محصولات به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که جزء ساختمانی، درون اندازه مدولار تعیین شده در سیستم اندازه‌های مدولار، تعبیه شود.
در شکل ۲، سه اندازه گفته شده را می‌توان مشاهده کرد. روشن است که این تفاوت اندازه‌ها، به دلیل وجود برخی رواداری‌ها و انحراف از اندازه و موقعیت که ممکن است روی اندازه‌های تولید و به هنگام نصب و اجرا بروز نمایند پدید می‌آیند.

هماهنگی مدولار و تولید انبوه و صنعتی در ساختمان

از اهداف اصلی طراحی، تولید و اجرای ساختمان در نظام هماهنگی اندازه‌ها و به کار بستن اندازه‌های هماهنگ‌ساز و مدولار توسعه هرچه بیشتر انبوه‌سازی با استفاده از امکانات صنعتی است.
روند ساختمان‌سازی نمونه، روندی است که در آن، ساختمان در پی ساخت و نصب متناسب اجزای آن بنا شود. به عبارت دیگر، اجزای آن از پیش‌ساخته شده باشند. به همین جهت طراحی در سیستمی از اندازه‌های هماهنگ‌ساز و مدولار الزامی می‌شود.
منبع:خبرنامه گروه صنعتی همارشتن
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.