طبقه‌بندی اصول جامع برای سازمانی نیرومند

0

طبقه‌بندی اصول جامع برای سازمانی نیرومند

در مطالب گذشته ساخت‌و‌ساز در بخش ابزار کسب‌و‌کار به مقوله مطالعه جزئیات شرکت‌ها از منظری مهم مانند گونه­های زیست­شناسی پرداختیم. همچنین گفتیم اصولی که باعث نیرومندی این سیستم‌ها ‌می‌شود، چه طبیعی باشد و چه ساخته دست انسان، مستقیماً در کسب­وکار قابل اعمال خواهد بود. بنابراین نگاهی به این سیستم‌ها و چگونگی عملکرد آن داشتیم و به ذکر مثال‌هایی از این رویکرد پرداختیم. رهبران باید به کاربرد هر اصل به‌منظور پی‌گیری هدفی واحد توجه داشته باشند و به چگونگی توازن اصول به‌صورت جمعی نظارت داشته باشند. در این مطلب به شرح این اصول‌ خواهیم پرداخت.

حفظ ناهمگونی (Heterogeneity)

تنوع در هر واحد به سیستم اجازه می‌دهد تا با محیط درحال تغییر تطبیق یابد. از منظر زیست­شناسی، چنین عدم تجانسی به این شکل بیان می‌شود که چرا بسیاری از بیماری‌ها برخلاف تلاش‌ها‌یی که برای از بین بردن آن‌ها انجام می‌شود هنوز مقاومت می‌کنند. گرچه ما به‌طور مرتب در برابر خصوصیت‌های نژادی رایج کنونی، مقاومت ایجاد می‌کنیم اما خصوصیات جدید همواره در حال ظهور هستند. در یک کسب­وکار، رهبران باید اطمینان حاصل کنند که شرکت به‌طورکافی در سه بعد افراد، ایده­ها و تلاش‌ها تنوع پیدا می‌کند. این تغییر ممکن است با هزینه کارایی کوتاه‌مدت به‌دست بیاید که بی‌تردید برای نیرومندسازی اساسی است. یک نقطه آشکار آغازین، استخدام افرادی با ویژگی‌های شخصیتی و سوابق تحصیلی و سبک‌های کاری متنوع است؛ اما حتی در میان چنین تنوعی، کارمندان معمولاً نسبت به چالش‌کشیدن منطق حاکم بر کسب­وکار، به‌ویژه اگر شرکت موفق باشد نیز بی‌تمایل هستند. یک تغییر فرهنگی آشکار و حمایت مدیریتی فعال ممکن است برای تشویق افراد برای قبول ریسک و خلق ایده­های جدید لازم باشد. درواقع فقدان اشتباهات، نشانه واضح فرصت‌های از دست‌ رفته و در نهایت شکنندگی سازمان است.

مدولار بودن (Modularity) را تقویت کنید

یک مورد مدولار متشکل از اجزائی به‌شدت متصل به یکدیگر است. سامانه‌های به شدت مدولار، از گسترش شوک‌ها از یک جزء به جزئی دیگر جلوگیری کرده و سیستم کلی را نیرومندتر می‌سازد. در زمینه کسب ­وکار، مدولار بودن همیشه توازن هایی را به‌وجود می­آورد: عایق‌بندی در برابر شوک‌ها به‌معنای چشم پوشی از بعضی از مزایای اتصال بزرگتر است. در یک شرکت، اتصالات محکم میان بخش‌ها یا کسب­وکارها ممکن است جریانات اطلاعات، نوآوری و چابکی را بهبود ببخشد؛ اما آنان تمایل دارند که شرکت را در برابر رویدادهای مخالف قوی آسیب­پذیر نمایند. در اکوسیستم گسترده­تر، یکپارچگی با سایر ذینفعان کسب­وکار می‌تواند اثربخشی را با روش‌هایی مشابه تقویت کند اما وابستگی متقابل نیز احتمال ریسک را بالا می‌برد. از آنجاییکه مزایای خنثی‌سازی ریسک ناچیز و پنهان است، درحالیکه مزایای ناشی از کارآیی فوری هستند، مدیران اغلب بر تأکید زیادی کارآیی دارند. برخلاف توازن، مدولار بودن، ویژگی تعریف‌کننده‌ای از یک سیستم نیرومند است. سوگیری علیه آن به‌دلیل مزایای کوتاه مدت، ریسک‌های بلندمدت را به همراه دارد.

افزونگی را حفظ کنید

در سیستم‌هایی که افزونگی دارد، اجزای چندگانه نقش‌های هم‌پوشان بازی می‌کند. زمانی که یک جزء شکست می‌خورد، جزء دیگر می‌تواند همان کارکرد را انجام دهد. افزونگی به‌طورخاصی در محیط‌های به‌شدت پویا مهم است که در آن، شوک‌های مخالف متناوب هستند.

اغلب کسب‌وکارها افزونگی را رد می‌کند و از آن به‌عنوان آنتی­تزهای کمبود و کارایی رفتار می‌کند. این مسئله منجر به بعضی برآیندهای فاجعه‌آمیز می‌شود. کسب­وکارها چگونه می‌تواند افزونگی را پیاده­سازی کند درحالیکه از هزینه زیاد یا عدم اثربخشی اجتناب نمایند؟ در ابتدا مدیران باید ذی‌نفعان که ممکن است تأمین‌کنندگان یا شرکای نوآوری باشند را شناسایی کند.

منتظر سوپرایز باشید اما عدم قطعیت را کاهش دهید

ویژگی کلیدی سیستم‌های تطبیقی پیچیده آن است که ما نمی‌توانیم دقیقاً حالت‌های آینده آن‌ها را   پیش‌بینی کنیم. گرچه قادر هستیم که علامت‌هایی را جمع­آوری، الگوهای تغییر را تشخیص و برآیندهای احتمالی را تصور کنیم و در مسیر حداقل­سازی برآیندهای نامطلوب گام برداریم. در سیستم‌های کسب­وکار، پیش­بینی چیزهای کمتر، سخت­تر از پیشرفت و تأثیر فناوری‌های جدید است. اما می‌تواند ارزش آن را داشته باشد تا به‌طور فعالانه فعالیت‌های رقبای  را در تلاش جهت اجتناب از کورکورانه عمل‌کردن، پایش کرده و واکنش نشان داد. شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، از بهترین رویکردهای معدود استفاده می‌کنند. نخست اگر در دوره نهفتگی و ابتدای کار باشند، قبول می‌کنند که مدل‌های کسب­وکارشان در نقطه­ای جایگزین قرار خواهد داشت و به چگونگی شکل‌گیری این جریان و مدیریت آن توجه می‌کنند. این بخش‌ها تشخیص می‌دهند که تغییر اغلب از پیرامون صنعت می­آید و از دل استارت­آپ­ها یا حرکت‌های مشابه اقتصادی هیچ شانسی ندارد،از سوی دیگر آن‌ها نشانه‌های ضعیفی را از جریانات هوشمند پول و فعالیت‌های کارآفرینانه مراحل نخست جمع­آوری می‌کنند که شروط مغایر با مدل‌هایشان را تشکیل می‌دهند. در گام بعدی تفکر اقتضایی آغاز می‌شود. در این فرایند به جای اینکه این سوال بی‌پاسخ را که آیا این یا آن شرکت یا فناوری موفق خواهد بود یا خیر سؤال می‌شود که اگر ایده آن شرکت جواب دهد، نتایج آن برای ما چه خواهد بود؟ سپس در نهایت علیه چنین تهدیدهایی با تکرار ایده، کسب آن یا انجام اقدامات دفاعی علیه آن، اقدام پیشگیرانه می‌کنند. در شماره آینده ماهنامه ساخت‌و‌ساز در بخش ابزار کسب‌و‌کار به ایجاد حلقه­های بازخورد و مکانیسم های تطبیق، آغاز فرآیند نوآوری تکراری و پیاده­سازی و تقویت اعتماد و اثر‌گذاری متقابل خواهیم پرداخت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.