نکاتی که برای طراحی و ساخت یک خانه قابل حمل باید در نظر بگیرید

0
ساخت خانه قابل حمل

امروزه ساخت خانه قابل حمل به علت بالا رفتن قیمت مسکن بسیار رایج شده است. این خانه های کوچک قابل حمل برای افرادی که تمایل بیشتری به تنهایی دارند و یا به دنبال داشتن یک زندگی ساده تر و کم هزینه تر هستند، بسیار مناسب می باشد. در این مطلب به نکاتی که هنگام طراحی و ساخت خانه های قابل حمل بایستی مورد توجه قرار گیرند، می پردازیم.

قبل از اینکه شروع به طراحی کنید، قوانین محلی را چک کنید

اغلب، خانه های کوچک قابل حمل روی تریلرها ساخته می شوند تا نیازی به گرفتن اجازه ساخت نباشد. در استرالیا، بیشتر خانه های قابل حمل دارای چرخ می باشند، به منظور اینکه اردوگاه تلقی شده و به عنوان یک خانه کوچک غیرقانونی مشمول برخورد قانونی نشوند. اگرچه قوانین محلی مرتبط با ساخت خانه قابل حمل بسیار متفاوت هستند، اما ضروری است که قبل از شروع به طراحی، مورد بررسی قرار گیرند. بهتر است به منظور تعیین میزان مصالح و مواد موردنیاز و همچنین مکانی که قرار است خانه در آنجا قرار داده شود، اندازه آن تعیین شود.

بررسی قوانین قبل از ساخت خانه قابل حمل

یک ساختمان ایده آل، نتیجه داشتن برنامه ریزی ایده آل است

با داشتن یک برنامه ریزی هوشمندانه و دقیق، می توانید در مساحتی به اندازه ۲۰ مترمربع خانه ای بسازید که در آن زندگی راحتی را تجربه کرده و از حداکثر فضا نهایت استفاده را ببرید. یک راه کلیدی برای رسیدن به این هدف، استفاده از درهای کشویی می باشد که از این طریق فضای باز و بسته شدن درهای سنتی حذف می شود. راه دیگر ایجاد یک محیط باز، بزرگ کردن فضای پنجره ها می باشد. با وجود نور طبیعی و داشتن دید مناسب و کافی از فضای بیرون، ساکن خانه کوچک قابل حمل، فضای بیرون را به عنوان بخشی از خانه احساس می کند.

داشتن برنامه ریزی برای ساخت خانه قابل حمل

از وسایل چندمنظوره استفاده کنید

در ساخت خانه قابل حمل باید توجه داشته باشید که با کوچک شدن فضای حمام یا سایز تختخواب، کیفیت و اندازه فضای نشیمن بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد. یک راه بهتر برای داشتن فضای بیشتر، استفاده از وسایل چندمنظوره می باشد، مانند مبلمانی که تبدیل به تخت می شود و یا کتابخانه ای که به میز تبدیل می شود. یک معمار خلاق و باتجربه در ساخت خانه کوچک با استفاده از دیوارهای متحرک که در صورت عدم استفاده قابلیت جابجاشدن یا حذف شدن را دارند، می تواند فضای بازتری را در خانه ایجاد کند.

استفاده از وسایل چندمنظوره در ساخت خانه قابل حمل

فنداسیون و سقف را فراموش نکنید

توجه داشته باشید که هنگام طراحی و ساخت خانه قابل حمل، فنداسیون را در نظر بگیرید. در ابتدا به این سوال پاسخ دهید که آیا می خواهید خانه شما قابلیت جابجایی داشته باشد یا نه. اگر چه همانطور که قبلا ذکر شد، دلیل اصلی اینکه خانه های کوچک روی تریلر ساخته می شوند، مسائل قانونی است، اما ممکن است شما تمایل داشته باشید که خانه کوچکتان را بر روی تخته، پایه چوبی، میله و تیرک و یا بتن بسازید. قبل از شروع به ساخت هر یک از این گزینه ها را بررسی کرده و تصمیم خود را بگیرید.

سقف خانه بخش مهم دیگری در طراحی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. برای مثال، سقف مسطح ممکن است به علت انباشته شدن آب مشکل ساز شود و یا اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که بارش برف در طول سال به دفعات رخ می دهد، بایستی وزن برف را در نظر داشته باشید و اگر خانه کوچک شما قابلیت جابجایی دارد، بایستی شرایط محیطی متنوعی را که ممکن است تجربه کنید، در نظر بگیرید.

توجه به فنداسیون هنگام ساخت خانه قابل حمل

به وزن خانه توجه کنید

وزن خانه یکی از موارد مهمی است که هنگام طراحی و ساخت خانه قابل حمل بایستی در نظر داشته باشید. اگر خانه شما به گونه ای طراحی شده است که قابل حمل باشد بایستی از مصالح سبک استفاده کنید تا وزن خانه به حداقل برسد. در صورتی که خانه را روی تریلر ساخته اید، اگر وزن خانه مناسب نباشد، ممکن است در هنگام حرکت از سمتی به سمت دیگر جابجا شود و در صورتی که سنگین باشد، ممکن است تایرها این وزن را نتوانند تحمل کنند و ماشین از جاده منحرف شود. هر دو مورد مطرح شده بسیار خطرناک هستند و ضروری است که قبل از هر چیزی وزن خانه محاسبه شود.

در نظر گرفتن وزن مناسب هنگام ساخت خانه قابل حمل

از مصالح مناسب استفاده کنید

خانه های کوچک قابل حمل اغلب به منظور کاهش هزینه و حمایت از محیط زیست از مواد بازیافتی ساخته می شوند. امروزه معماران  در چگونگی استفاده از مواد بازیافتی و استفاده بهینه از آنها راهکارهای خلاقانه ای را ارائه می دهند. همچنین در نظر داشته باشید که با توجه به محدود بودن فضای خانه، انتخاب مصالح مصرفی بسیار مهم می باشد.

همانطور که گفتیم، پنجره ها نقش مهمی در ایجاد یک فضای باز و روشن ایفا می کنند، بنابراین انتخاب شیشه مناسب نکته ای حیاتی است. شرایط آب و هوایی منطقه ای که قصد دارید خانه را در آنجا بسازید، بررسی کنید و ویژگی های دمایی محصولات شیشه ای که می خواهید استفاده کنید را مورد توجه قرار دهید. حدود ۴۰% از انرژی خانه صرف مسائل گرمایشی سرمایشی می شود، بنابراین استفاده از مواد مناسب و داشتن طرح از پیش تعیین شده می تواند هزینه انرژی را کاهش دهد.

استفاده از مصالح مناسب در ساخت خانه قابل حمل

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.