طرحی برای تنفس هنر دانشکده فناوری کوییزلند

0

طرحی برای تنفس هنر، دانشکده فناوری کوییزلند

دانشکده فناوری کوییزلند با ایده خلق فضایی صمیمی برای دانشجویان و بستری برای شکوفایی فعالیت‌های هنری توسط دو شرکت طراحی هسل و کرک طراحی و ساخته شد. ایده اصلی،‌ ایجاد طرحی منسجم با فضایی محرک برای آموزش و تعامل اجتماعی بود. امری که خودش را در پله‌های آبشاری دانشکده نشان داد که با حفره‌های متناوب، حس صعود از زمین تا آسمان را به مخاطب القا کند.

آشنایی با شرکت‌های طراح

شرکت هسل (Hassell) شرکت پیشرو و شناخته‌شده‌ای در عرصه طراحی است که استودیوهای متعددی در استرالیا، چین، جنوب‌شرق آسیا، بریتانیا و ایالات‌متحده‌آمریکا دارد. در نظر طراحان این شرکت معنی موفقیت در هر پروژه، میزان رضایت و کارا بودن اثر از نظر مردم است. هدف اصلی شرکت تامین نیاز مشتری و تامین حس رضایت مردم در زمان استفاده از اثر است (نوعی حس متعلق‌ بودن به اثر). افراد با استعداد و کوشایی که در سراسر جهان در تیم هسل مشغول به‌ فعالیت هستند اعم از معماران، طراحان داخلی، معماران چشم‌انداز، طراحان شهری، برنامه‌ریزها و مشاوران متخصص همه از روحیه‌ای واحد برخوردارند. فرهنگ کاری در هسل بر پایه همکاری، خلاقیت و نوآوری در طرح و اجرا استوار است. در نهایت این مشتری است که باید باور کند خواسته‌هایش در قلب پروژه قرار می‌گیرد.

شرکت معماری ریچارد کرک (Richard Kirk) در سال ۱۹۹۵ در بریزبن استرالیا تاسیس شد. این شرکت در حوزه معماری، طراحی شهری و طراحی پایدار محیطی فعال است و استودیوهایی در بریزبن، پکن و کوالالامپور دراختیار دارد. کرک به نقش کلیدی که ساختمان‌های برجسته و موفق در محیط و اجتماع مربوطه ایفا می‌کند توجه زیادی دارد. هدف شرکت یافتن متدهایی در ساخت‌وساز و دانش کاربرد مواد است که طراحان و سازندگان را هرچه بیشتر و بهتر در راه رسیدن به هدف مطلوب یاری رساند. در نهایت باید اثری داشت که ضمن تامین رضایت مشتری، با محیط پیرامونی‌اش در تطابق باشد. در هر پروژه رئیس تیم در فازهای مختلف،‌ ثابت است تا روند طرح‌ریزی و اجرای ایده‌ها هماهنگ بوده، کیفیت و رضایت مشتری به‌یک اندازه مورد توجه قرار گیرد. برای موفقیت در معماری در هر اشل و بافتی باید به جزئیات توجه کرد و درتمام مراحل به برنامه و طرح وفادار ماند؛ از پروژه ۰٫۲ میلیون دلاری تا پروژه یک میلیارد دلاری.

دانشکده‌ای جدید در دانشگاهی مدرن

در سال ۲۰۱۰ و بعد از رقابت با چندین شرکت دیگر، شرکت ریچارد کرک به‌عنوان مسئول معماری فاز۲ دانشکده فناوری کویینزلند انتخاب شد. این دانشکده در پردیس کلوین گرو (Kelvin Grove) واقع شده و نیازمند طرحی کامل و دقیق برای پروژه‌ای عظیم بود. طرحی برای ساختمان صنایع خلاق به‌وسعت ۱۰هزار مترمربع و دو ساختمان تجاری به‌وسعت ۳۵هزار مترمربع. پردیس دانشگاه در این نقطه نیازمند طرحی خلاقانه بود تا نوعی حس صمیمت را به‌ مخاطب منتقل کند. بافتی که بنا در آن جای گرفته، بسیار پویاست و به‌همین‌خاطر باید طرحی به‌کار گرفته می‌شد که پاسخگوی نیازهای داخلی و این تغییر چشم‌انداز باشد. فاکتورهای اصلی هم بدون شک آموزش، میراث و تعامل با قلمروی عمومی دانشگاه بود. مهم‌ترین قسمت این طرح عظیم، ساختمان صنایع خلاق بود.

جشنواره تحصیل

در این دانشکده دانشجوها در رشته‌های رقص، درام،‌ موسیقی و هنرهای تجسمی در هر دو حوزه تحقیقاتی و فنی مشغول به تحصیل هستند. ساختمان جدید باید در تطابق و سازگاری کامل با فاز۱ پروژه می‌بود تا روحی واحد داشته باشد و دروازه‌ای برای استقبال از دانشجویان و کارمندان دانشگاه در دوره کارشناسی رشته‌های صنایع خلاق باشد. ایده اصلی،‌ ایجاد طرحی منسجم با فضایی محرک درراستای آموزش و تعامل اجتماعی بود. هسته اصلی پروژه نیز جای‌گیری مسیر ارتباطی بخش‌ها، اتاق‌های کنفرانس، کافه و سایر قسمت‌های عمومی دانشکده به‌گونه‌ای بود که با ساختمان شماره۱ در تعامل بوده دیدی باز به مسیر ورودی دانشکده داشته باشد.

پلکان آسمان

ایده تعامل بنا با محیط پیرامونی، باعث شد در نمای این ساختمان ۳طبقه مجموعه‌ای از پله‌های آبشاری قرار گیرد که با حفره‌های متناوب، حس صعود از زمین تا آسمان را به مخاطب القاء کند. در داخل ساختمان، همه‌چیز به‌گونه‌ای طراحی شد که همچون بازوی شمالی مجموعه‌ای از فضاهای منفرد باشد. این ساختمان‌ در کنار ساختمان‌های اقماری در چائوول پلیس (Chauvel Place) از دور مانند حرف ال (L) در انگلیسی به‌نظر می‌رسد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.