طرح ساخت وساز در پشت بام عملی نیست

0

یک کارشناس شهرسازی و معماری گفت: طرح پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای ساخت مسکن در طبقات فوقانی منازل از سوی وزیر مسکن عملی نیست چرا که ۹۵ درصد خانه‌های قدیمی دارای استحکام نیستند.
سهراب مشهودی در گفت و گو با فارس اظهار داشت:اضافه کردن تراکم چه ساختمان استحکام داشته باشد و چه استحکام نداشته باشد غلط است چرا که ۹۵ درصد خانه‌های قدیمی دارای استحکام نیستند، بنابراین طرح جدید وزیر مسکن برای پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی خود بخود عملی نمی‌شود.
وی ادامه داد: اگر این طرح اجرا شود متقاضیان برای استفاده از این تسهیلات و دریافت مجوز استحکام از سازمان نظام مهندسی از راه‌‌های غیر قانونی وارد شده و ساخت و سازها علمی نخواهد بود.
مشهودی تاکید کرد: نباید مخالف افزایش ارتفاع باشیم ،اما بنده معتقدم که در برخی از مکانها افزایش ارتفاع مفید است.
وی افزود: تهران دارای یک مصوبه مکان یابی ساختمان‌های بلند است که آن تعیین کرده است که در چه مکانهایی می‌تواند ارتفاع‌سازی شود، طرح تفصیلی جدید هم تعیین کرده که هر جا که لزوم دارد ارتفاع سازی شود باید این کار انجام شود، یعنی شهر تهران باید هم از ارتفاع و هم از عرض در ساختمان سازی استفاده کند.
این کارشناس شهرسازی گفت: احتمالا طرح وزیر مسکن و شهرسازی برای رونق ساخت و ساز بوده است که به نظر می‌رسد این طرح برای رونق خیلی موثر نباشد، چرا که این طرح سطحی‌ترین راه برای رونق مسکن است.
وی افزود: یکی از روش‌های رونق ساخت و ساز اعطای تسهیلات به سازندگان و امکان انتقال این وام‌ها به خریداران مسکن است، اما اعطای وام‌های۱۰ میلیون تومانی و ۱۵ میلیون تومانی نمی‌تواند چاره ساز رونق مسکن باشد.
وی با بیان اینکه طرح جدید وزیر مسکن عملی نیست و اگر عملی شود به شکل غیر علمی اجرا خواهد شد ادامه داد:میزان اعطای تسهیلات ساخت مسکن باید یک عدد معقول بوده و حداقل ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه ساخت را تامین کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.