طرح ۳۰ ساله همکاری‌های انرژی روسیه و ایران

0

روسیه و ایران برنامه۳۰ ساله همکاری انرژی و تاسیس بانک مشترک برای تامین مالی طرح‌های انرژی را بررسی می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری روسی ریانووستی این مطلب را حسین نقره‌کار شیرازی معاون وزیر نفت ایران در مسکو اعلام کرد.شیرازی گفت: ما باید از امکانات‌مان استفاده کنیم، می‌توانیم از ارز ملی نیز استفاده کرده تا با نیرویی تازه تحقق طرح‌‌‌های مشترک را تسهیل کنیم. وی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که بانکی مشترک تاسیس شود.
به گزارش این خبرگزاری روسی، معاون وزیر نفت ایران گفت: از تامین مالی توسط چنین بانکی می‌توان برای طرح‌های گازپروم، لوک اویل و سیبور در ایران استفاده کرد.
حسین نقره کار شیرازی معاون بین‌المللی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه تایید کرد که روسیه می‌تواند در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان – هند شرکت کند.
وی اظهار داشت: در طرح‌های مشترک، می‌تواند طرح بزرگی مانند خط لوله صلح وجود داشته باشد و این می‌تواند با حضور فدراسیون روسیه محقق شود.
معاون وزیر نفت ایران تاکید کرد که طی مذاکرات روز چهارشنبه پروژه خط‌لوله انتقال گاز نابوکو که ایران به‌عنوان یکی از تامین‌کنندگان منابع برای آن شمرده می‌شود، موضوع گفت‌وگوی تهران و مسکو نخواهد بود. وی گفت: نابوکو موضوع گفت‌وگوی ما نیست.
در حاشیه مذاکرات ایران و روسیه سرگئی کودریاشوف معاون وزیر انرژی روسیه نیز به خبرنگاران گفت که روسیه و ایران در مذاکراتی که۲۳دی و ۲۴دی در مسکو برگزار شده، در مورد طرح همکاری‌های آتی در عرصه نفت و گاز بحث می کنند.
نقره کار شیرازی معاون وزیر نفت ایران در این مورد اعلام کرد که دو طرف برنامه ۳۰ساله‌ای را برای این همکاری بررسی خواهند کرد. کودریاشوف گفت: امیدوارم که در اجلاس این کارگروه بتوانیم نقشه راه برای توسعه روابط را تنظیم کنیم.
معاون وزیر نفت روسیه تاکید کرد: ۲کشور روی هم ۱۸درصد ذخایر جهانی نفت و ۴۰درصد ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارند که باید در چارچوب طرح‌های بزرگ همکاری کنند.
وی خاطر نشان کرد که از طرف روسیه در مذاکرات نمایندگان گازپروم نفت، گازپروم، سیبور و استروی ترانس گاز شرکت دارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.