چرا عدم تقارن بخش مهمی از دکوراسیون داخلی است

0
عدم تقارن

هر چند آنچه که مد روز می باشد، بخش مهمی از دکوراسیون داخلی است، اما به یاد داشته باشید هیچ چیز نمی تواند از ضرورت درک اصول طراحی بکاهد. در این مطلب قصد داریم به اهمیت عدم تقارن در دکوراسیون داخلی خانه بپردازیم.

با ما باشید تا بدانید عدم تقارن دقیقاً چیست، چرا اهمیت دارد و چگونه می توانید آن را در دکوراسیون داخلی خانه خود بگنجانید. این اطمینان را به شما می دهیم که به محض اینکه خواندن این مطلب را به پایان برسانید، می توانید تغییرات لازم را در دکوراسیون خانه خود انجام دهید.

عدم تقارن

عدم تقارن چیست؟

عدم تقارن نوعی از تعادل است که در طراحی اتفاق میفتد. هنگامی که افراد به مفهوم تعادل توجه می کنند، اغلب ذهن آنها به سمت تقارن می رود.

در واقع سه شکل متفاوت از تعادل وجود دارد که شما می توانید به عنوان بخشی از دکوراسیون به کار بگیرید. این سه نمونه عبارتند از:

تعادل رسمی یا تقارن: این نوع تعادل در واقع اتاق را به دو بخش همانند تقسیم می کند، گویی یک سمت اتاق تصویر سمت مقابل در آینه است. مانند یک اتاق نشیمن که دارای دو مبل یکسان باشد که یک میز کوچک بین آنها قرار دارد.

تعادل غیررسمی یا عدم تقارن: در این مورد، تعادل به وسیله تکرار رنگ ها و شکل های مشابه برقرار می شود، اما هیچ چیز به طور دقیق و عیناً تکرار نمی شود. مثلاً یک اتاق نشیمن با شیوه طراحی نامتقارن، دارای وسایلی مانند یک مبل، یک میز در یک سمت و یک وسیله روشنایی زمینی در سمت دیگر می باشد.

تعادل محوری: این نوع تعادل شامل وسایل مشابهی می باشد که در اطراف یک نقطه مرکزی قرار گرفته است. مانند میز غذاخوری که تعدای صندلی مشابه در اطراف آن قرار گرفته اند.

عدم تقارن

عدم تقارن بر جذابیت بصری می افزاید

اکنون که شما می دانید عدم تقارن چیست، بسیار مهم است که بدانید چرا افراد در دکوراسیون از آن استفاده می کنند. دلیل اصلی این موضوع، افزودن بر جذابیت بصری است. در جایی که تکرار وسایل متقارن در طولانی مدت یکنواخت و خسته کننده به نظر می رسد، عدم تقارن می تواند بر تنوع و جذابیت فضا بیفزاید.

در واقع یک علت روانشناسی پشت این قضیه وجود دارد و در واقع مرتبط با روشی است که مغز ما اطلاعات را پردازش می کند. مسلماً وجود الگوهای تکراری زیاد و وجود تقارن در دکوراسیون، فرآیند پردازش اطلاعات را برای مغز آسان تر می سازد. در فضاهای نامتقارن به علت اینکه الگوها به راحتی و سریعاً قابل مشاهده نیستند، فرآیند پردازش اطلاعات طولانی تر شده و در نتیجه بر جذابیت آن می افزاید.

در تصویر بالا، با اینکه اتاق دارای یک تم رنگی یکپارچه می باشد، تعداد یکسانی صندلی در دو طرف میز قرار دارند. اولین چیزی که در این فضا توجه چشم ها را به خود جلب می کند، شومینه می باشد. عناصر غیرمتقارن ابزار مناسبی برای جلب توجه به یک بخش از دکوراسیون می باشد.

عدم تقارن

عدم تقارن فضا را غیررسمی و راحت تر می سازد

معمولاً اتاق های نشیمن با دکوراسیون متقارن که دارای نیمکت های دوطرفه با میزهای ناهارخوری طولانی و دو ردیف صندلی یکسان می باشند، فضای رسمی تر و خسته کننده تری را ایجاد می کنند.

در مقابل، دکوراسیون غیرمتقارن ما را محدود به استفاده از وسایل یکسان نمی کند و این تفاوتی که در چیدمان وسایل وجود دارد، فضا را غیررسمی تر می سازد. عدم تقارن در مناطقی مانند فضاهای خانوداگی که افراد بیشتر دور هم جمع می شوند، استفاده می شود.

عدم تقارن

چگونه عدم تقارن را اجرا کنیم

آخرین مرحله برای اینکه بر طراحی نامتقارن چیره شوید، این می باشد که بدانید چگونه آن را در خانه خود به کار بگیرید. قوانین سختی برای این مورد وجود ندارد، چندین پیشنهاد برای شروع داریم که به آنها اشاره می کنیم.

آن را کانون توجه قرار دهید: اگر می خواهید عنصر نامتقارن شما توجهات را به سمت خود جلب کند، اطمینان حاصل کنید که آن را کانون توجه قرار داده و بقیه وسایل را اطراف آن چیده اید.

می تواند بزرگ یا کوچک باشد: نیازی به ایجاد عدم تقارن در ابعاد بزرگ نیست، گاهی چرخش یک صندلی در یک زاویه کافی می باشد.

از تعداد فرد استفاده کنید: چندین گروه از وسایل با تعداد فرد، راه مناسبی برای ایجاد عدم تقارن در دکوراسیون می باشد.

هماهنگ سازی عناصر با هم: هنگامی که قصد دارید عدم تقارن را در فضا ایجاد کنید، ایجاد هماهنگی از طریق به کار گیری شکل ها و خطوط یکرنگ و مشابه بسیار مهم می باشد.

از ادراک خود استفاده کنید: توجه داشته باشید که عدم تقارن چه احساسی در شما ایجاد می کند. هر یک از عناصر دکوراسیون که در شما حس بدی را القا می کند، به گونه ای تغییر دهید که حس خوبی را در شما القا کند.

عدم تقارن

باور داشته باشید یا نه، عدم تقارن یکی از اصول اساسی دکوراسیون داخلی می باشد. با بکار گیری اصول طراحی می توانید بهترین طراحی را برای دکوراسیون داخلی خانه خود داشته باشید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.