عدم نظارت بر استفاده از مصالح استاندارد در ساخت‌وساز

0

هنوز اراده جدی از جانب نهادهای مسوول برای اجرای مصوبه استانداردسازی مصالح ساختمانی وجود ندارد.
در حال حاضر در تهران و کرج ساخت‌وسازها کماکان با انواع مصالح ساختمانی فاقد علامت استاندارد اجرا می‌شود؛ این درحالی است که طبق آیین‌نامه مصوب هیات دولت، شهرداری‌ها باید قبل از صدور پایان‌کار، برگه تاییدیه استاندارد تمام مصالحی که در ساختمان به‌کار رفته را رویت و تایید کنند.
علی اصغر کیهانی تولیدکننده بتن آماده در این باره به دنیای اقتصاد گفت: در حال حاضر در شهر کرج فقط در سه منطقه مصوبه استاندارد مصالح ساختمانی پیگیری و رعایت می‌شود.
وی تصریح کرد: موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران به شدت پیگیر اجرایی کردن مصوبه هیات دولت درخصوص رعایت استاندارد مصالح ساختمانی است، اما این پیگیری به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید شهرداری و مهندسان ناظر نیز برای اجرایی کردن آن تلاش کنند.
کیهانی افزود: در آیین‌نامه مربوط به مصوبه رعایت استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد آمده است: شهرداری‌ها باید قبل از صدور پایان کار، از استاندارد بودن مصالح ساختمانی به‌کار رفته در ساخت‌وساز اطمینان حاصل کنند. همچنین مهندسان ناظر نیز باید در مراحل مختلف ساخت‌وساز، اجازه به‌کار رفتن مصالح غیر استاندارد را ندهند.
این تولیدکننده بتن آماده تصریح کرد: در شهر تهران و کرج به ندرت شاهد اجرایی شدن این مصوبه هستیم، اما باید هرچه زودتر سراسری شود.
وی افزود: در شرایط فعلی، ظرفیت تولید مصالح استاندارد در حد ساخت‌وسازهای کنونی است و با اجباری شدن استفاده از مصالح استاندارد مشکلی در تامین آن وجود ندارد.
وی با اشاره به تولید بتن آماده در استان تهران نیز افزود: در بحث تولید بتن آماده، طی چند سال گذشته تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده است و امیدواریم هرچه زودتر از طریق ابزارهای قانونی و همکاری شهرداری‌ها و مهندسان ناظر، جلوی استفاده از بتن‌های دست‌ساز گرفته شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.