عربستان ۴۰ هزار کارگر پاکستانی را اخراج کرد

0
به گزارش Consbank، به نقل از ایندیپندنت، رسانه‌های سعودی گزارش دادند عربستان در چهار ماه گذشته حدود ۴۰ هزار مهاجر پاکستانی را از این کشور اخراج کرده است. این رسانه‌ها گزارش دادند بیش از ۳۹ هزار نفر از اکتبر ۲۰۱۶ تاکنون به دلایل امنیتی و نقض قوانین مربوط به ویزا از عربستان اخراج شده‌اند. دلیل اخراج بسیاری از این افراد، دزدی، جعل اسناد و قاچاق اعلام شده و طبق ادعای مقامات سعودی، تعداد از آنها نیز با گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های افراطی مرتبط بوده‌اند.
بنابر گزارش‌ها اخراج دسته‌جمعی این افراد پس از یک سال اعتصاب در اعتراض به کاهش دستمزدها انجام شد. به دلیل کاهش بهای نفت، اقتصاد عربستان در شرایط خوبی قرار ندارد.
آمارهای رسمی عربستان سعودی از اخراج ۲۴۳ هزار پاکستانی بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ خبر می‌دهند. به گفته دیدبان حقوق بشر و دیگر سازمان‌های حقوق بشری، اخراج دسته‌جمعی کارگران مهاجر و بازداشت آنها در شرایط نامناسب در عربستان امری معمول است.
گزارش یک موسسه دانشگاهی اروپایی در سال ۲۰۱۴ نشان داد تقریباً ۹۰۰ هزار پاکستانی در صنعت ساخت و ساز عربستان و دیگر شغل‌های خدماتی کم‌درآمد آن مشغول به کار هستند. سرشماری سال ۲۰۱۰ نیز نشان داد ۸٫۵ میلیون نفر از جمعیت ۲۷ میلیون نفری عربستان (معادل ۳۰ درصد) خارجی هستند. گزارش‌ها نشان می‌دهند چندین کارگر از کشورهای آسیایی و خاورمیانه در عربستان به دلیل اعتراض به حقوق پایین خود در ماه ژانویه ضرب و شتم و بازداشت شدند. تقریباً ۸۰ پاکستانی به اتهام ارتکاب جرایم تروریستی یا امنیتی در زندان‌های عربستان حبس هستند.
خبرگزاری «نیوعرب» گزارش داد صدها هزار هندی و فیلیپینی نیز به دلیل مشکلات کاری از عربستان اخراج شدند، اما اکثر پاکستانی‌ها به دلایل امنیتی مجبور به خروج از این کشور شده‌اند. برخی از سیاستمداران عربستان از لزوم بررسی دقیق‌تر اتباع پاکستانی که قصد ورود به این کشور را دارند، خبر می‌دهند. آنها بر این باورند که نزدیکی جغرافیایی پاکستان و افغانستان و وجود گروه تروریستی طالبان در افغانستان باعث شده نگرانی‌های امنیتی در خصوص مهاجران پاکستانی بیشتر شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.