غول‌های نفتی جهان از خاورمیانه می روند

0

طی هفته گذشته تعـــــــدادی‌از شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی نفتی در جهان گزارش‌های مالی خود را برای سال ۲۰۰۹ منتشر کردند. به گزارش consbank ، گزارش‌ها به‌ویژه گزارشی که شرکت رویال داچ شل منتشر کرده حاکی است سودی که در سال ۲۰۰۹ نصیب این شرکت‌ها شده بسیار پایین‌تر از حدی است که آنها انتظار داشتند.
سود شرکت‌های رویال داچ‌شل و بریتیش پترولیوم در سال گذشته به ترتیب ۹٫۸ میلیارد دلار و ۱۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به سود آنها در سال‌های گذشته بسیار کمتر است. اما در بلندمدت موفقیت شرکت‌های نفتی بین‌المللی به میزان ذخایری بستگی دارد که شرکت‌های یاد شده مشغول فعالیت در آنها هستند؛ این شرکت‌ها از طریق سرمایه‌گذاری و به تملک در آوردن شرکت‌های کوچک تلاش می‌کنند بر حجم ذخایر نفت تحت کنترل خود بیفزایند اما هر روز که می‌گذرد فرصت‌ها برای چنین اقداماتی کمتر می‌شود.
شرکت‌های نفتی بین‌المللی در هر حوزه‌ای که ممکن باشد در حال سرمایه‌گذاری هستند. شرکت اکسون موبیل، بزرگ‌ترین شرکت بورسی جهان اعلام کرده که در سال ۲۰۰۸، سرمایه‌گذاری‌هایش در بخش اکتشافات و سرمایه‌گذاری سرمایه‌ای با چهار درصد رشد نسبت به سال ۲۰۰۸ به ۲۷٫۱ میلیارد دلار رسید. این شرکت پیش‌بینی کرده که طی پنج سال آینده هر سال بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار در همین زمینه‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد. از سوی دیگر شرکت بریتیش پترولیوم نیز در سال‌جاری ۲۰ میلیارد دلار صرف سرمایه‌گذاری خواهد کرد. در پروژه‌های جدید حفاری و اکتشاف خواهد کرد که تقریبا معادل سرمایه‌گذاری آن در سال ۲۰۰۹ است.
اما برای آنچه که می‌توان با پول خرید محدودیت‌هایی وجود دارد. شرکت‌های دولتی رقیب این شرکت‌های بین‌المللی در خاورمیانه روسیه و دیگر نقاط جهان به شدت در حال افزایش نفوذ و کنترل خود بر ذخایر کشورهای‌شان هستند. طی سال‌های اخیر تعداد کمی میدان جدید نفتی، حداقل میادینی که دسترسی به نفت آنها آسان است کشف شده و در بسیاری از موارد هنگامی که فرصتی جدید برای سرمایه‌گذاری پدید می‌آید، شرایط دولت‌ها در مناقصه‌ها برای حضور شرکت‌های بین‌المللی خارجی چنان محدود‌کننده است که شرکت‌های یاد شده یا کلا از حضور منع می‌شوند یا سودی که از فعالیت در میادین مورد مناقصه کسب خواهند کرد آنقدر کم است که چاره‌ای جز صرف‌نظر کردن از حضور وجود ندارد. حتی زمانی‌که شرکت‌های بین‌‌المللی با پذیرش این شرایط تصمیم می‌گیرند وارد مناقصه و رقابت شوند باید با شرکت‌های روسی و چینی که شرایطی بسیار جذاب ارائه می‌کنند به رقابت بپردازند. به این ترتیب افق فعالیت شرکت‌های بین‌المللی نفتی در حوزه‌هایی که پیش‌تر حضور داشتند چندان امیدوارکننده نیست.
یکی از راه‌ها برای تداوم رشد شرکت‌های یاد شده این است که شرکت‌های غربی از تخصص خود برای اکتشاف و استخراج نفت در میادینی استفاده کنند که عملیات در آنها بسیار دشوارتر و پرهزینه‌تر است. یکی دیگر از راه‌ها، تمرکز بیشتر برای یافتن دیگر منابع انرژی است. شرکت توتال فرانسه واحدی را برای کار روی انرژی هسته‌ای تاسیس کرده است. هفته پیش شرکت شل اعلام کرد، با شرکت کوزان برزیل که تولیدکننده اتانول از نیشکر است سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری انجام داده است. از دید کارشناسان این اقدامات نوعی تغییر مسیر فعالیت است. هر دو شرکت اکسون موبیل و رویال ۱۲ داچ‌شل در حال سرمایه‌گذاری روی نسل دوم سوخت‌های گیاهی هستند که به نتیجه رسیدن این سرمایه‌گذاری‌ها بسیار زمانبر است.
اما گاز طبیعی بهترین گزینه جایگزین برای نفت است. در حال حاضر گاز طبیعی چهل درصد تولیدات انرژی شرکت شل را تشکیل می‌دهد. اکنون شرکت‌های توتال و بریتیش پترولیوم نیز در همین حد به تولید گاز طبیعی می‌پردازند. اهمیت گاز برای تولید برق و گرما هر روز بیشتر می‌شود و پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی گاز طبیعی تا سال ۲۰۳۰ دو برابر می‌شود. شرکت‌های بزرگ نفتی کاملا مایلند در حوزه گاز طبیعی بر حجم فعالیت‌های خود بیفزایند زیرا معتقدند می‌توانند از مهارت‌های خود در مدیریت پروژه‌های بزرگ سرمایه‌ای برای ساخت مراکز بزرگ مایع‌سازی گاز طبیعی استفاده کنند اواخر سال گذشته سه شرکت شورون، شل و اکسون‌موبیل توافق کردند ۳۷ میلیارد دلار برای احداث میدان گورگون در استرالیا سرمایه‌گذاری کنند. این میدان یکی از بزرگ‌ترین میادین گاز جهان است.
از سوی دیگر به علت بی‌ثباتی قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران محتاط هستند. در ماه دسامبر قیمت سهام اکسون‌موبیل کاهش یافت زیرا این شرکت قصد داشت ۳۰ میلیارد دلار در یک شرکت فعال در حوزه گازطبیعی سرمایه‌گذاری کند. طی دوسال اخیر قیمت گازطبیعی کاهش یافته است زیرا بحران از میزان تقاضا کاسته است. بریتیش پترولیوم معتقد است طی سه، چهار سال آینده قیمت گاز چندان افزایش نخواهد یافت. به عبارت دیگر گاز طبیعی حوزه‌ای جدید برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی نفتی محسوب می‌شود. اما شرایط میادین بزرگ نفت در جهان به گونه‌ای است که شرکت‌های نفتی غربی برای حفظ سود خود، راهی جز متنوع کردن حوزه‌های فعالیت خود ندارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.