فرایند طراحی غرفه ای شایسته

0

در شماره های گذشته ماهنامه ساخت و ساز دربخش آموزش شرکت در رویداد مبنی برچگونگی دسته بندی استانها و گزینش رویدا دهای مورد نظر به طور مبسوط موضوعاتی را مطرح کردیم. همچنین مطالبی درباره شیوه صحیح جایگذاری و متراژ ارائه شد تا صاحبان برند جلوه مطلوبی از محصولات و خدمات خود درعرصه رویدادهای ملی و فراملی فراهم کنند. در این شماره قصد داریم جزئیات بیشتری از شیوه طراحی غرفه به عنوان یکی از مهم ترین ابزار بازاریابی و گزینش گروه ساخت و پیمانکار غرفه های نمایشگاهی شرح دهیم. توجه داشته باشید که طراحی غرفه ای متناسب با تخصص و جایگاه شما نه تنها در زمینه تبلیغات، بلکه در زمینه بهبود فروش و افزایش سهم در بازار نیز سهم بسیار قابل توجهی دارد. همه ما درطول سال با نمایشگاه ها یا رویدادهای متنوعی مواجه می شویم و همواره شاهد بی نظمی ذاتی غرفه ها و سالن های برگزار کننده هستیم. فقدان جذابیت کافی درغرفه ها سبب شده است تا بازدیدکنندگان کمتر از سوی رغبت احساسی کامل پا به غرفه ها بگذارند. جدا از اینکه متراژ و اندازه غرفه شما چه ویژگی هایی داشته باشد.

در وحله نخست باید به شاخص جذابیت غرفه در منظر مخاطبان بیاندیشید. درنتیجه بحث نیاز و هدف شما از شرکت در رویداد باید شفاف باشد تا تمام تمهیدات شما متناسب با آن شکل گیرد. در سایه اهداف فروش، برندینگ، خودنمایی در بازارو… نوع طراحی، سناریوی شکل حضور و متریال مورد نیاز درغرفه انتخاب می شود.پس از تعیین هدف باید به برنامه های اجرایی اندیشید.

به فراخور این معیار که ممکن است با ارائه محصول، انتقال اطلاعاتی درقالب بروشور و کاتالوگ، برگزاری نشستها و جلسات کاری، معرفی تولیدات جدید، توانمندی های صنعتی و برگزاری نشست های آموزشی و علمی همراه باشد، طراحی غرفه جامه ای  کاربردی بر تن می کند. بنابراین غرفه شما به ۲ شیوه ساختار پذیرنده برای بازدید کنندگان به داخل غرفه یا صرفاً تسلیم اطلاعات در مقابل آن طراحی می شود. در مجموع غرفه باید از یک سو پیام برند و غرفه دار را به شکل درست به بازدید کنندگان منتقل و ازسوی دیگر تصویر و نقش غرفه را درخاطره افراد حاضر در نمایشگاه تثبیت کند. طراحی ترافیک و  پیش بینی میزان حضور بازدیدکنندگان در فضای غرفه موضوع مهم دیگری است که باید از هر منظر مدیریت شود. بر پایه تمهیدات صحیح موضوع شیوه ارائه محصولات، خدمات و متعاقباً شکل پذیرایی از افراد پدید می آید. اهمیت طراحی و ماندگاری تصویرغرفه شما در ذهن مخاطب تا جایی است که جایگذاری اشتباه یا محل نامناسب غرفه شما در سالن نمایشگاه را تا حد زیادی جبران می کند.

 طراحی زیبا و شکیل بی تردید گامی بسیار تعیین کننده در تأثیرگذاری بر مخاطب است.پس از تعیین اهداف شرکت در نمایشگاه و پیش بینی شاخص های طراحی باید جلساتی را با گروه طراحی ترتیب داد. در جریان این نشستها اطلاعات شرکت مبنی بر ویژگی های برند، شاخص مجموعه، جایگاه محصول شما دربازار و به طور کلی هر آنچه در دی ان ای برند شما ترسیم شده است نیز برای تیم طراحی غرفه روشن می شود. درنتیجه روح حاکم بر طراحی و متریال مورد نیاز در بستر این مباحث نتیجه گیری  می شود. پیش بینی در زمینه آمار احتمالی ورود بازدید کنندگان به داخل غرفه و شکل مشارکت آنها در سایه مذاکره های کاری یا معرفی محصول در مرحله بعدی مطالعه می شود. درنتیجه از سوی طراحی سامانه تشریفات و پذیرایی رفته رفته شکل می گیرد.

در قالب این ترتیب بندی محل جای گیری لوازم پذیرایی بر اساس حجم جلسات، اهمیت دیدارها و همچنین ملزومات خصوصی یا عمومی بودن مذاکره ها در غرفه مشخص خواهد شد. توجه داشته باشید که نوع طراحی غرفه نقشی کلیدی در آمار ورود و خروج به غرفه شما دارد. البته برای داشتن غرفه پر ترافیک و شلوغ حتماً محلی آرام و به دور از تجمع برای جلسات جدی خود پیش بینی کنید. زمانی که تمام اطلاعات یادشده به طراح تسلیم شد، باید یک سناریوی دقیق مشتمل بر جزئیات و برنامه های مدون از سوی گروه طراحی آماده شود.

همچنین لازم به ذکر است که در رابطه با حواشی این سناریو باید با شما همفکری شود. سناریو به طور کلی جریان پیش روی غرفه شما درنمایشگاه و خط مشی تجاری برند شما را در رویداد مورد نظر متصور می شود. تمام آنچه از رویداد توقع دارید یا نتیجه ای بنا دارید به آن دست یابید در یک سناریوی دقیق وجود دارد. بدیهی است که برای دستیابی به این شمای کلی، طراح باید پیش از آغاز کار از فضای نمایشگاه، محل قرارگیری غرفه شما، امکانات تهویه، سقف سالن، مسیرهای عبور و مرور و… نیز دیدار کند.آگاهی از غرفه های پیرامون موضوع دیگری است که باید در جریان اطلاع رسانی به طراح شفاف شود. پس از موضوع طراحی و شکل گیری فضای فیزیکی غرفه موضوع مهمی که در زمینه جلوه غرفه شما در نمایشگاه ها خودنمایی می کند، لباس فرم کارمندان، لوازم پذیرایی، المانهای تزئینی، یراق آلات، نوع گل آرایی و مواردی از این دست خواهد بود. این ابزار به هارمونی غرفه کمک شایانی می کند تا برند شما به بهترین شکل جلوه کند. بحث انتخاب غرفه ساز و گروه طراحی غرفه بر پایه معیارهای گوناگونی عنوان می شود.

در گام نخست باید کارنامه و پیشینه حرف های طراح یا پیمانکار ویژه ساخت غرفه مطالعه شود تا از شیوه کار آنان اطلاعات کافی به دست آید. برای پوشش این موضوع  می توان با برندهایی که پیش تر با طراحان همکاری داشته اند صحبت شود. بررسی طرح های پیشین، ماندگاری مصالح و سازه غرفه های طی روزهای نمایشگاه، فرایند زمانی و خوش قول بودن طراح، حجم کاری این گروه در نمایشگاه و… در پروسه غرفه سازی باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.