فروش شرکت‌های زیر پوشش

0

سقوط بازارهای سهام در دبی و ابوظبی که از روز نهم آذر آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.شاخص سهام دوبی پنج و شش دهم درصد کاهش یافته. همزمان سهام بورس ابوظبی که با شوک روز دوشنبه ۸ و ۳ دهم درصد سقوط کرده بود، قدری آرام شد و تنها ۳ و ۶ دهم درصد تنزل نشان داده است.
تغییر ساختارهای “دوبی ورلد”
شرکت دولتی “دوبى ورلد” هفته گذشته اعلام کرد که توانائی پرداخت اقساط بدهی‌های ۵۹ میلیارد دلاری خود را ندارد. دولت دوبی از بستانکاران خارجی خواست که برای وصول مطالبات خود، تا پایان ماه مه سال ۲۰۰۹ به این کنسرسیوم مهلت دهند. با انتشار این خبر بورس‌های جهان شاهد تکان‌های شدیدی بودند که پس از ۲۴ ساعت آرام یافت.
سپس دولت دوبی اعلام کرد که حاضر نیست قروض “دوبی ورلد” را تقبل کند.
عبدالرحمان الصالح، مدیر اداره دارایى دوبى به شبکه خبرى العربیه گفت که حکومت دوبى بدهى‌هاى شرکت دوبى ورلد را تضمین نمى‌کند و این شرکت یک واحد مستقل مالى است. با انتشار این خبر بار دیگرنگرانى‌ها به بازارهاى بین المللى بازگشت.
پس از آن شیخ محمد بن رشید ال مختوم حاکم دوبی ضمن تلاش برای آرام کردن اذهان گفت:«عکس‌العمل‌های بین‌المللی درباره آن چیزی که در دوبی می‌گذرد، نشان داد که خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند، اینجا چگونه عمل می‌کند».
پس از تعطیلات چهار روزه آخر هفته و عید قربان، برنامه‌ای برای تغییر ساختارهای این کنسرسیوم ارائه شد. در گام نخست قرار است مدت زمان بازپرداخت ۲۶ میلیارد دلار از بدهی‌های دوبی ورلد تمدید شود.
همزمان، در کنسرسیوم دوبی ورلد و شرکت‌های مسکن وابسته به آن مثل “النخیل” و “لیمیت‌لس ورلد” نیز تغییرات ساختاری داده خواهد شد.پیش از این فروش شرکت‌های وابسته ، املاک و مستغلات کنسرن دوبی ورلد رد شده بود، اما اکنون قرار است از طریق فروش این اموال بخشی از بدهی‌های آن تامین شوند. دوبی ورلد در ماه اکتبر امسال اعلام کرده بود که ظرف سه سال آینده هرسال ۸۰۰ میلیون دلار در هزینه‌های جاری و پرسنلی خود صرفه‌جوئی خواهد کرد. برای رسیدن به این هدف، دوبی ورلد باید به خدمت ۱۵ درصد از همکاران فعلی خود پایان دهد.
نشست طلبکاران
به گزارش رویترز، قرار است شش بانک مهم که از طلبکاران اصلی دوبی ورلد محسوب می‌شوند، هفته آینده با نمایندگان این کنسرسیوم جلسه مشترکی تشکیل دهند.
به گزارش صندوق بین‌المللی پول، در کنار بانک امارات ان بی دی و بانک تجارت ابوظبی، چهار بانک بریتانیائی نیز جزو طلبکاران اصلی دوبی ورلد محسوب می‌شوند. بریتانیائی‌ها که به عنوان تضمین‌کننده حق استقلال دوبی در این امیرنشین از امتیازاتی استثنائی برخوردارند، در سال‌‌های اخیر در صنعت ساختمان نیز سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.