فعالیت ۴۰ هزار آسانسور بدون استاندارد در ایران!

0

رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با اذعان به کمبود امکانات این سازمان برای نظارت بر بازار کشور گفت: ۳۰ سال قبل تنها ۲۸ قلم کالا دارای استاندارد اجباری بود که این رقم هم‌اکنون بیش از ۲۰ برابر شده و به بیش از ۶۰۰ قلم کالا رسیده، اما باید گفت که امکانات سازمان استاندارد در همین مدت ۲۰ برابر نشده است.
به گزارش ConsBank، نظام‌الدین برزگری در نشست مشترک مسوولان وزارت صنایع و معادن و تشکل‌های صنعتی و تولیدی توضیح داد: هم‌اکنون در کل کشور دو هزار و ۵۰۰ نفر نیروی کار و ۳۰۰ آزمایشگاه تخصصی داریم که در مقایسه با دیگر سازمان‌ها، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یکی از کم‌امکانات‌ترین سازمان‌های کشور به شمار می‌رود. وی افزود: در راستای نظارت بیشتر بر بازار طی سال‌های اخیر ۷۰۰ آزمایشگاه همکار نیز تشکیل شد تا بتوانند به سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران کمک کنند.
او با بیان این‌که این سازمان طی سال‌های اخیر سعی کرده نظارت خود را روی بازار کالاهای مختلف گسترش دهد، توضیح داد: به عنوان مثال چهار سال قبل اسید ترانس روغن نباتی در بازار تا ۳۵ نیز مشاهده شده بود، اما با کمک انجمن تولیدکنندگان روغن نباتی این رقم هم‌اکنون به حدود ۱۰ رسیده است. در مورد لامپ‌های غیراستاندارد نیز با کمک تولیدکنندگان چندین محموله بزرگ در شهرهای بوشهر و یزد توقیف شدند.
رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران همچنین با اشاره به این‌که قرار است از امسال طرح بازرسی ادواری از کل آسانسورهای موجود در کشور اجرا شود، افزود: قصد داریم کالاهای باکیفیت ایرانی را از طریق یک مجله به مردم سراسر کشور معرفی کنیم.
برزگری خاطرنشان کرد: همچنین شماره چهار رقمی رقمی ۱۵۱۷ در حدود ۱۷ استان کشور راه‌اندازی شده تا مردم از طریق آن بتوانند اطلاعات مربوط به کالاهای بی‌کیفیت را به ما گزارش دهند.
در این جلسه نقوی – عضوی سندیکای صنایع آسانسور ایران – با اشاره به وجود ۴۰ هزار دستگاه آسانسور بدون استاندارد در کشور یادآور شد: همچنین ۱۱۰ هزار دستگاه آسانسور در کشور وجود دارد که فقط یک بار پس از نصب آن‌ها مورد بازرسی قرار گرفته و بعد از آن دیگر هرگز بر عملکرد آن‌ها نظارت نشده است.
این در حالیست که مهدی پورهاشم – مدیرکل استاندارد استان تهران – به تازگی خبر داده که تعداد زیادی از آسانسورهای ساختمان‌های دولتی تهران غیراستاندارد هستند. اداره کل استاندارد استان تهران در فروردین ماه سال جاری برای نخستین بار طرح بازرسی آسانسورهای نصب شده در ساختمان‌های دولتی این استان را انجام داد. بر اساس نتایج بازرسی از ۲۳۵ آسانسور منصوبه بخش عمده‌ای از ساختمان‌های دولتی، مشخص شد که تقریبا ۹۲ درصد از آنها غیر استاندارد و فاقد ایمنی لازم برای مصرف کننده بوده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.