فقط یک چهارم قانون برنامه چهارم توسعه اجرا شده است

0

عضو هیئت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از برنامه چهارم گفت: ۲۵درصد قانون برنامه چهارم توسعه با وجود ۲ ماه مانده به پایان پنج‌ساله آن اجرا شده است.
موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با فارس گفت: سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از عملکرد قانون برنامه چهارم توسعه ارائه کرد که ۵۳ درصد آیین‌نامه‌های اجرایی آن هنوز نوشته نشده و از ۴۷ درصد آیین‌نامه‌های نگاشته شده هم ۲۵ درصد کار در چارچوب قانون برنامه انجام شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه یادآور شد: قرار بود در طول پنج سال اجرای برنامه ۸۰ میلیارد دلار از درآمد نفت در برنامه هزینه‌ شود، ولی ۲۶۴ میلیارد دلار هزینه شده و اهداف برنامه هم ۲۵ درصد محقق شده است.
نماینده بجنورد گفت: طبق قانون برنامه چهارم نرخ بیکاری باید ۸ درصد می‌شد،‌اکنون هم ۱۱ تا ۱۲ درصد است، سرمایه‌گذاری خارجی هم طبق هدف برنامه کامل محقق نشده است.
ثروتی گفت: در حالی که نرخ رشد اقتصادی در طول برنامه چهارم باید سالانه ۸ درصد تحقق می‌یافت، ولی در طی این ۵ سال اجرای قانون میانگین این نرخ ۵٫۶ درصد بوده است، نرخ تورم قرار بود در پایان برنامه چهارم تک رقمی شود، اکنون ۱۵ درصد شده است.
وی با اشاره به هدف قانون برنامه چهارم مبنی بر کاهش وابستگی بودجه جاری به درآمد نفت گفت‌: وابستگی به نفت بیشتر شده، قرار بود حجم نقدینگی کاهش یابد، اما افزایش یافته است.
عضو کمیسیون برنامه گفت: در قانون برنامه چهارم توسعه مقرر شده بود تا پایان ۱۳۸۸ هزینه‌های جاری دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان شود، در حال حاضر این رقم به ۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین قانون مقرر کرده بود بودجه عملیاتی شود، در حالی که هنوز عملیاتی نشده است.
عضو هیئت رئیسه کمیته تخصیص و تفحص از برنامه چهارم گفت: این قانون مشخص کرده بود، سهم مردم از هزینه‌های سلامت و درمان بین ۱۰ تا ۳۰ درصد حداکثر شود، در حالی که الان ۷۰ تا ۸۰ درصد این سهم برعهده مردم قرار دارد.
ثروتی خاطرنشان کرد: قرار بود طبق قانون برنامه چهارم تا پایان سال دوم اجرای آن تمام نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد و سازمانهای حمایتی قرار گیرند، در حالی که اکنون ۸ میلیون نفر در نوبت تحت پوشش قرار گرفتن ایستاده‌اند.
وی گفت: طبق قانون برنامه چهارم قرار بود مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد ۴۰ درصد حداقل حقوق باشد که باید ۸۰ هزار تومان در ماه می‌شد، اما اکنون ۴۵ هزار تومان در ماه میانگین پرداختی به مستمری‌بگیران کمیته امداد است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.