فناوری نوین برای ترمیم سریع حفره‌ها در مسیر جاده

0

فناوری نوین برای ترمیم سریع حفره‌ها در مسیر جادهآسفالت خودترمیم‌ شونده

جاده‌های پر از حفره و دست‌انداز دیگر به خاطره‌ها می‌پیوندند. با ظهور فناوری‌های نوین می‌توان جاده‌هایی داشت که به سرعت حفره و دست‌انداز را ترمیم کرده، وسایل نقلیه الکتریکی را شارژ می‌کنند. دست‌اندازهای جاده باعث فرسودگی و نقص در خودرو، ناراحت‌کردن سرنشینان و حتی گاهی تصادف می‌شوند. در حال حاضر برای ترمیم جاده‌ها از روش‌های سنتی استفاده می‌شود و این یعنی بستن جاده و ایجاد ترافیک و مشکلات بعدی. اما راه‌حل دانشمندان هلندی استفاده از نوعی آسفالت پیشرفته است که به ترمیم خود بپردازد تا دیگر خبری از حفره‌ها و دست‌اندازها نباشد. اینجا ما با دو ماده اصلی سروکار داریم: بتن و آسفالت.

معمولا از آسفالت در سطح جاده استفاده می‌شود چون به کارگیری آن آسان است و بعد از سردشدن، سطحی سفت و سخت ایجاد می‌کند. اما مشکل اینجاست که با گذشت زمان فرسوده می‌شود و حفره‌ها و دست‌اندازهای زیادی در سطح آن ایجاد می‌شوند.

اریک شلانگن، محقق متریال در دانشگاه دلفت هلند می‌گوید آسفالت‌های نوین که می‌توانند به ترمیم حفره‌های خود بپردازند، راه حل این معضل هستند. بدین‌ترتیب ما جاده‌هایی سالم و امن در تمام روزهای سال در اختیار خواهیم داشت. آسفالت مورداشاره وی حاوی الیاف فولادی است. وقتی خودرو از روی آسفالت عبور می‌کند، مثل یک آهن‌ربا الیاف فولادی را می‌کشد و همین نکته باعث ترمیم حفره‌ها در سطح آسفالت می‌شود. البته در این روش همیشه باید از یک ماشین القا استفاده کرد اما روش ترمیم آن بسیار راحت‌تر و سریع‌تر از روش‌های سنتی است.

از این فناوری نوین در ۱۲جاده هلند استفاده شده است (یکی از آنها ۷سال است که بهره‌برداری شده است) و هیچ مشکلی مشاهده نشده است. البته شلانگن می‌گوید آسفالت‌های معمولی هم تا ۷سال و حتی گاهی بیشتر مقاوم و سالم هستند و باید بیشتر صبر کرد تا نتیجه مشخص شود.

البته این تنها ویژگی این فناوری نوین نیست. به گفته شلانگن به کمک این فناوری جدید می‌توان اطلاعات را منتقل کرد و این یعنی می‌توان در آینده از آسفالت نوین برای شارژ خودروهای الکتریکی در حال رانندگی استفاده کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.