قائم مقام وزیر مسکن:مسکن مهر موهبت الهی است

0

قائم مقام وزیر مسکن وشهرسازی مسکن مهر را موهبت الهی دانست و گفت:‌ این طرح در حوزه ساخت و ساز تحول اساسی ایجاد کرده است و با توجه به پشتیبانی دولت و همکاری بخش خصوصی، در حال گذار از ساخت مسکن به روش غیر صنعتی و سنتی به روش‌های صنعتی هستیم.
به گزارش ConsBank به نقل از ایسنا، سید علی لطفی‌زاده قائم مقام وزیر مسکن و شهرسازی در امور بین‌الملل درباره‌ سرمایه گذاری خارجی در حوزه مسکن تصریح کرد:‌ در دولت نهم اقداماتی در این راستا انجام شد و سه شرکت مالزیایی برای ساخت و ساز در کشور ابراز تمایل کرده و وارد سرمایه گذاری شدند، اما پس از چندی کار را به دلیل عوامل جهانی ادامه ندادند.
وی در ادامه درباره تولید مسکن مهر توسط سرمایه گذاران خارجی گفت: دو شرکت از ترکیه و کره‌جنوبی وارد عملیات ساخت و ساز در طرح مسکن مهر شده و تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.
لطفی‌زاده با بیان این که ۲۰ هزار واحد توسط ترک‌ها و پنج هزار واحد توسط شرکت کره‌یی در شهرک پرند ساخته می‌شود، تصریح کرد:‌ به ازای هر واحد مسکونی ۳۰ میلیون تومان سرمایه لازم است که طرف خارجی متعهد به پرداخت ۳۰ درصد هزینه ساخت شده است.
قائم مقام وزیر مسکن و شهرسازی با اشاره به این‌که کشورهای ایرلند و مالزی پیشنهادهایی را مطرح کرده‌اند، درباره سرمایه‌گذاری توسط چینی‌ها در ساخت مسکن یا تولید تجهیزات ساختمانی گفت: هنوز با این کشور قراردادی امضا نکرده‌ایم.وی هدف از جذب سرمایه کشورهای خارجی برای ساخت و ساز را انتقال تکنولوژی اعلام و تصریح کرد:‌ یکی از مشکلات موجود در کشور در حوزه ساخت و ساز این است که به رغم حجم انبوه تولید، سرعت ساخت و ساز بسیار پایین است.
او با بیان این‌که با توجه به بازار مسکن کشور و همچنین میزان نیاز به مسکن در کشور کلیه کشورها علاقمند به مشارکت با ایران و سرمایه گذاری هستند، اظهار کرد: با توجه به روابط استراتژیک ایران با کشور ترکیه، این کشور برای سرمایه‌گذاری در اولویت قرار دارد.
لطفی زاده با بیان این که باید از توان کشورهای دیگر در این راستا استفاده کنیم، گفت:‌ وزارت صنایع و معادن اقداماتی را برای ایجاد کارخانه‌های تولید قطعات صنعتی انجام داده و شرایط را محیا کرده‌ است.
وی با بیان این‌که خطوط تولید زیادی در کشور شکل گرفته است، خاطر نشان کرد:‌ در حال مذاکره برای تامین مواد اولیه‌ لازم برای تولید قطعات صنعتی هستیم و اگر کار با روند فعلی پیش رود، سهم احداث ساختمان‌ها به روش صنعتی که اکنون حدود پنج درصد است به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.
او با بیان این که نمی‌توان برای تحقق هدف ۵۰ درصدی ساخت وساز به روش صنعتی زمان تعیین کرد، گفت: این امر به همکاری میان بخشی به ویژه وزارت صنایع و معادن و بخش خصوصی و همچنین استقبال مردم از این شیوه ساخت وساز نیاز دارد.
لطفی‌زاده با اشاره به ساخت ۸۳۰ هزار واحد مسکونی شهری و همچنین ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در سال ۱۳۸۶ خاطرنشان کرد: به دلیل سیاستگذاری‌های انجام شده در بخش مسکن و نگرانی بخش خصوصی در این حوزه در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با کاهش در تولید مسکن روبه‌رو شدیم.
وی در ادامه با بیان این که در سال جاری به مرز تولید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی می‌رسیم، گفت: قصد داریم امسال ۱۰۰ هزار واحد را به روش صنعتی تولید و تحویل دهیم.
او با بیان این که روش‌های صنعتی سازی متفاوت هستند، اظهار کرد: در این راستا مدلی از طرف بنیاد مسکن ارائه شده که بیشتر مقاوم‌سازی را در پی دارد، اما از ساخت کلیه یک میلیون واحد مسکونی شهری به روش صنعتی استقبال می‌کنیم.
وی در پایان گفت: بنا به مصوبه دولت باید ۳۰ کارخانه‌ صنعتی‌سازی مسکن در ۳۰ استان کشور ساخته شود که در این راستا وزارت صنایع و معادن به شدت پیگیر است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.