قاب عکس غول‌پیکر دبی

0

جدیدترین جاذبه توریستی دوبی، یک قاب عکس غول پیکر درست در میان شهر است. با تغییر زاویه دید می‌توان بخش‌های تاریخی و مدرن شهر را در چارچوب این قاب عکس بزرگ دید. قاب عکس مذکور در پارک زبیل واقع شده و نام «قاب دوبی» برای آن انتخاب شده است. دو برج آهنی ۱۵۰متری در کنار هم قرار گرفته‌اند تا این قاب ساخته شود. برای اینکه سازه قاب کامل شود، یک پل شیشه‌ای به طول ۹۳ متر این دو برج را به هم متصل کرده است. از طریق این قاب عکس بزرگ می‌توان نماهایی بدیع از شهر را در چارچوب‌‌های مختلف به نظاره نشست.

در ضمن این پروژه یک موزه هم در کنار خود دارد که با تصاویر و المان‌های مختلف نشان می‌دهد دوبی چطور از روستایی ماهیگیری به کلان‌شهری شلوغ و مدرن تبدیل شد. از یک سمت این قاب می‌توان آثار تاریخی شهر را دید و از سمت دیگر، برج‌ها و آسمان‌خراش‌ها مانند برج خلیفه، بلندترین سازه جهان در چارچوب این قاب عکس بزرگ قرار می‌گیرد. قاب دوبی از نظر سازه‌ای هم کاملا امن و ایمن است و پل شیشه‌ای آن هم ضدترک است. در بدنه قاب دوبی هم از الگوهای زیبا و رنگ غالب طلایی استفاده شده تا به‌گونه‌ای نویددهنده برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ در دوبی باشد. هزینه بازدید از این اثر ۱۳دلار برای بزرگسالان و ۵دلار برای کودکان است.

این پروژه از روزی که ساخت آن شروع شد تا روزی که به مرحله بهره‌برداری رسید، جنجال‌ها و حواشی زیادی داشت. یکی از آنها مربوط به فرناندو دونیس، معماری بود که مدعی است طرحش دزدیده شده است. دونیس در سال ۲۰۰۸ در رقابت بین‌المللی طراحی این پروژه به رتبه اول رسید و جایزه را دریافت کرد. اما بعدا در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اظهار داشت: «آنها پروژه من را گرفتند و آن را تغییر دادند. در ضمن من در هیچ‌کدام از مراحل ساخت سازه حضور نداشتم.»

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.