قانون نظام مهندسی پس از ۱۵ سال هنوز کامل اجرایی نشده است

0

توجه به امر آموزش به عنوان یک رکن اساسی در بهینه کردن مصرف انرژی نقش موثری دارد.
به گزارش ایسنا، بیژن عطارد دبیر اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان در دومین همایش مجریان تاسیسات مکانیکی ساختمان و اولین همایش سازندگان در و پنجره اظهار کرد: برای آنکه بتوانیم آموزش ‌کسانی که با کارهای تاسیساتی سر وکار دارند را نهادینه کنیم و ارتقاء بدهیم، نیاز به متشکل‌ کردن آنها داریم، چرا که افراد پراکنده قابل آموزش دادن نیستند.
عطارد افزود: اگر بتوانیم امر آموزش را در افراد متشکل در اتحادیه‌ها که حداقل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را دیده‌اند و به عنوان مجریان تجربی سال‌های سال فعالیت کرده‌اند عملیاتی کنیم، در مصرف بهینه سوخت موفق عمل کرده‌ایم.
رییس اتحادیه‌ تاسیسات مکانیکی ساختمان خاطرنشان کرد: تمام کسانی که در حوزه‌ ساخت و ساز فعالیت می‌کنند و مسئولان مرتبط با این حوزه‌ها اعم از شهرداری، وزارت مسکن و سازمان نظام مهندسی باید در راستای اجرای قوانین نظام مهندسی (ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی) و قانون نظام صنفی (ماده ۹۱ قانون نظام صنفی) همکاری خود را با این اتحادیه گسترش دهند. اگر این سازمان‌ها و ارگان‌ها در تعامل با اتحادیه در جهت اجرای قوانین مذکور همکاری کنند، اتحادیه قادر خواهد بود سطح آموزش افراد تحت پوشش خود را ارتقا بدهد و آنها را متناسب با سطح دانش فنی خود در آن پایه خاص مشغول به کار کند.
عطارد از وزارت مسکن و شهرسازی خواست تا نسبت به تهیه آیین‌نامه نظام صنفی‌کارهای ساختمانی به تعهدات خود عمل کند.
او گفت: قانون نظام مهندسی مصوبه سال‌۷۴ است ولی تاکنون‌که در سال ۸۸ هستیم، با گذشت ۱۵ سال هنوز آیین نامه‌ ماده‌ ۲۹ قانون نظام صنفی تهیه و تصویب نشده است.
عطارد در ادامه‌ همایش با انتقاد از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، اظهار کرد: با وجود توافق‌نامه منعقده میان وزارت مسکن و شهرسازی و مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی در دوم مهر ۸۵ این سازمان نسبت به محتوای توافق‌نامه مذکور مبنی بر به‌کارگیری مجریان لوله‌کشی گاز خانگی که از طرف اتحادیه‌ باید معرفی شوند، هیچ گونه همکاری و نظارت موثری نداشته است.
مدیرعامل اتحادیه‌ تاسیسات مکانیکی ساختمان خواستار اجرای ماده ۹۱ قانون نظام صنفی شد و گفت: دراین ماده اشاره شده که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به مصرف کنندگان کالا و خدمات ارائه می‌دهند، باید پروانه ‌کسب داشته باشند اما متاسفانه تا کنون این قانون به تصویب نرسیده است؛ در حالی که اگر تصویب و اجرا شود می‌توانیم افراد تحت پوشش اتحادیه را به آموزش‌های روز آشنا کنیم و این آغاز صرفه‌جویی عملی در حوزه‌ انرژی است.
وی در عین حال بر ضرورت تشکیل اتحادیه تاسیسات مکانیکی در تهران تاکید کرد و گفت: با وجود آنکه در ۲۰ مرکز استان کشور اتحادیه تاسیسات مکانیکی ساختمان تشکیل شده است ولی در تهران شاهد شکل‌گیری اتحادیه نبودیم و این امر موجب بروز بسیاری از ناهماهنگی‌ها و بی‌برنامگی ها در امر آموزش شده است.
عطارد با اشاره به وجود ۵۰۰ مجری تاسیسات مکانیکی دارای پروانه در بخش آب و گاز در تهران گفت: در مقابل سه هزار مجری لوله‌کشی ساختمان بدون پروانه نیز وجود دارند که طبعا اگر اتحادیه‌ مستقل تاسیسات مکانیکی ساختمان در استان تهران تشکیل شود می‌توانیم افراد غیر متمرکز را متشکل کنیم و به عضویت اتحادیه درآوریم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.