قزاقستان از بانک جهانی یک میلیارد دلار وام می گیرد

0

مطرح شدن موضوع پرداخت وام یک میلیارد دلاری بانک جهانی به قزاقستان، واکنش اقتصاددانان بسیاری را برانگیخته است.
باخیت سلطانوف، وزیر اقتصاد و برنامه ریزی بودجه قزاقستان ، با اعلام خبر دریافت این وام، گفت که این پول بخشی از کسری بودجۀ سال ۲۰۱۰ و تاخیر در صدور اوراق قرضه با ارز خارجی را پوشش خواهد داد. دولت برآورد می کند که کسری بودجۀ قزاقستان در حدود ۴٫۹ میلیارد دلار، برابر با ۴٫۱ درصد از تولید ناخالص ملی این کشور است.
جان لیتواک اقتصاددان برجستۀ بانک جهانی در امور قزاقستان، گفت : این بانک بر روی وام توسعۀ این بانک به مبلغ ۱ میلیارد دلار کار می کرده است. او گفت: "این وام به کسری بودجۀ مورد انتظار قزاقستان در سال ۲۰۱۰ برای پشتیبانی از برنامۀ اقتصادی دولت کمک خواهد کرد." اما اولژاس خودایبرگنوف، اقتصاددان برجسته قزاق، در مورد نیاز به این وام شک دارد.او گفت: "برای کشوری که ۴۵ میلیارد دلار در صندوق ملی دارد، نیازی به قرض کردن ۱۳ میلیارد دلار از چین یا ۱ میلیارد دلار از بانک جهانی نیست. علاوه بر این، درک مسئلۀ دادن پول از یک طرف و درخواست پول از طرف دیگر، برای یک مغز عاقل اقتصادی کاملا غیرممکن است."
خودایبرگنوف گفت: "هیچ منطقی برای صدور اوراق قرضه به ارز خارجی به علت کسری بودجه، که قرار است پول قرض گرفته شده بابت آن هزینه شود، وجود ندارد؛ چرا که بودجه به تنگه (واحد پول قزاقستان) بسته شده است. به طور کلی در طی دو سال گذشته، دولت پاره ای اقدامات انجام داده است که با شرایط کشور و نیازهای آن سازگار نیست."
اما ژانیبک حسن، مشاور سیاست گذاری برنامۀ شفافیت مالی عمومی بنیاد سورس قزاقستان، گفت: "در کشورهای دارای اقتصاد در حال رشد و انتقالی، یک دولت دموکراتیک در حال پیشرفت به منابع مالی اضافی از سوی موسسات بین المللی دسترسی دارد. در همان حال، شفافیت در گرفتن و خرج کردن این وام ها حیاتی است و حساب های دولتی برای این وام ها نه فقط از نظر حسابرسی، بلکه برای عموم جامعه، باید شفاف باشد؛ چرا که در نهایت این جامعه است که بخشی از این وام را بصورت مالیات باز خواهد گرداند."
او گفت که این وام می تواند توجیه داشته باشد. وی افزود: «عملا وام بانک جهانی از نقطه نظر تنوع قرض ها، نرخ بهره، مدیریت وام و خدمات اعتباری می تواند برای دولت جذاب باشد. در این وضعیت، گرفتن وام ارزان با بازپرداخت طولانی فرصت خوبی است. مساله اصلی این است که این پول بطور شفاف، همراه با مسئولیت و پاسخگویی توزیع یا هزینه شود."
ماقبت اسپانوف، یک اقتصاددان مستقل اهل آلماتی، گفت: "این وام یک بار دیگر نشان داد که دولت از اختصاصات مالی در طی سال گذشته هیچ نتیجه ای نگرفته است. اگر این وام در برخی برنامه های توسعه زیرساخت استفاده خواهد شد پس از آن استفاده عملی خواهد شد؛ اما اگر برای تراز کنونی پشتیبانی پرداخت ها یا پرداخت های تامین اجتماعی هزینه شود، پس این وام در راستای منافع ملی کشور گرفته نشده است."
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.