قطعه منجیل-رودبار از پنجشنبه به بهره‌برداری می‌رسد

0
به گزارش Consbank، حسین میرشفیع با اشاره به آخرین اقدامات انجام‌شده در حوزه آزادراهی و پروژه‌های قابل افتتاح پیش از پایان سال جاری اظهار داشت: ساخت آزادراه قزوین-رشت سال ۸۳ شروع شد و تا سال ۸۸ ساخت آن به طول ۱۳۸ کیلومتر در حدفاصل قزوین تا امامزاده هاشم انجام شد.
وی افزود: اما قطعه منجیل-رودبار به طول ۱۱ کیلومتر به دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری بالا با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه نشد.
معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت با بیان اینکه از اواخر سال ۹۳ تصمیم بر ساخت این قطعه با جذب سرمایه‌گذار و مشارکت جدید گرفته شد گفت: سرانجام ساخت این قطعه با منابع دولتی شروع شد و اکنون به مرحله بهره‌برداری رسیده است. 
میرشفیع با اشاره به فاز یک این پروژه بیان داشت: در احداث کنارگذر منجیل به صورت رفت و برگشت به طول ۷ کیلومتر، ۳ هزار و ۲۰۰ متر تونل و ۴ دستگاه پل احداث شد و با اعتبار ۱۸۰ میلیارد تومان این طرح محقق شد و پنجشنبه این هفته به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی در ادامه به فاز دوم این پروژه اشاره کرد و گفت: این فاز نیز به طول ۱۶ کیلومتر به صورت رفت و برگشت حدفاصل بعد از منجیل تا بعد از رودبار در دست بررسی قرار دارد که مطالعات آن نهایی شده است.
این مقام مسئول همچنین به قیمت عوارضی این قطعه از آزادراه قزوین-رشت اشاره کرد و گفت: برای ایام نوروز هیچ‌گونه عوارضی در این قطعه تا اطلاع ثانوی از مردم اخذ نمی‌شود اما در سایر قطعات دو مبلغ ۴۵۰۰ تومان و ۱۸۰۰ تومانی دریافت خواهد شد.
میرشفیع با اشاره به بازنگری طرح ساخت مسیر رودبار در این پروژه بیان داشت: بهره‌برداری حداکثری مردم رودبار از مناظر طبیعی و محصولات زیتون این منطقه مد نظر قرار گرفته است به طوری‌که یکی از پیشنهادات مطرح شده عبور خط دوم آزادراه تهران-رشت از داخل شهر رودبار با هدف توجه به حضور ذینفعان بوده است.
معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت یادآور شد: در عین حال در حاشیه آزادراه محلی برای احداث یک مجتمع تجاری به منظور فروش محصول زیتون رودبار پیش‌بینی و زمین مناسب در اختیار گذاشته شده است.
وی از مذاکره با طرف مشارکت برای ساخت آزادراهی حدفاصل امامزاده هاشم تا انزلی خبر داد و گفت: مجموع سرمایه مورد نیاز اجرای این پروژه به صورت آزادراهی ۴۰۰ میلیون یورو برآورد شده که ۵۰ درصد آن به صورت فاینانس و ۵۰ درصد دیگر از طرف سرمایه‌گذار تامین می‌شود.
میرشفیع در ادامه به پیشرفت ساخت و توسعه آزادراه ۲۱۰ کیلومتری اصفهان-شیراز اشاره کرد و گفت: تاکنون این پروژه ۲۱۰ کیلومتری پیشرفتی ۵۱ درصدی را به ثبت رسانده است. در حال حاضر ۱۵۰ کیلومتر از این پروژه آماده روسازی شده که حدود ۱۰۰ کیلومتر آن روسازی بتنی شده است.
وی در پایان ادامه داد: این آزادراه تا منطقه تنگ خیاره در محدوده شیراز ادامه پیدا می‌کند که با ابلاغ قطعه هفت به پیمانکار به جاده شیراز – سپیدان متصل خواهد شد و البته در فاز نهایی به آزادراه شیراز – بوشهر متصل می‌شود. این پروژه با سرمایه‌گذاری و مشارکت قرارگاه خاتم‌الاوصیا زیر نظر وزارت دفاع انجام می‌گیرد و ما امیدواریم امکان آن وجود داشته باشد که در سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری نهایی برسد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.