قطع وابستگی به بازارهای خارجی؛ رسالت اصلی بتن‌شیمی

0

شرکت «بتن‌شیمی» که در ابتدا فعالیت خود را از سال ۱۳۵۷ و با نام شرکت «شیمیایی تانگه» آغاز کرد از تولیدکنندگان مطرح صنایع شیمیایی ساختمان به حساب می‌آید. این شرکت تولید با کیفیت بر مبنای فن‌آوری روز و استانداردهای جهانی را از اهداف مهم خود دانسته تا آن‌جا که هدف قطع وابستگی کشور از واردات محصولات شیمیایی ساختمان را دنبال می‌کند.
افزایش میزان اشتغال، توسعه اقتصادی و حفظ سرمایه‌های ملی برنامه ایران است که در دل اهداف و برنامه‌های شرکت بتن‌شیمی قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این شرکت و محصولات آن گفت‌وگوی با «مهندس عبدالرضا نوذری» مدیرعامل بتن‌شیمی را در پی بخوانید.
……………………………
شرکت بتن‌شیمی از چه سالی تاسیس شده و روز توسعه آن چگونه بوده است؟
شرکت بتن‌شیمی در واقع از سال ۱۳۵۷ با نام شرکت شیمیایی تانگه تاسیس شد و پس از گذشت نزدیک به دو سال با توسعه خطوط تولید و ایجاد تنوع بیشتر در محصولات خود به شرکت بتن‌شیمی خاورمیانه تغییر نام یافت و از همان زمان تاکنون به تولید مواد شیمیایی ساختمان و افزودنی‌های بتن مشغول بوده است. ظرفیت تولید محصولات شرکت در حدود ۱۵۰۰۰ تن در سال بوده که شامل بیش از ۵۰ نوع فرآورده مختلف شیمیایی مورد مصرف در صنعت ساختمان است. عمده محصولات شرکت بتن‌شیمی با توجه به استانداردهای معتبر جهانی طرح‌ریزی و تولید می‌گردند و در مقایسه با محصولات مشابه خارجی از کیفیت قابل رقابتی برخودارند. علاوه بر آن شرکت بتن‌شیمی به مدد مرکز تحقیقات و واحد R&D خود که اولی در سال ۱۳۷۳ و دومی در سال ۱۳۷۶ تاسیس گردیده از توانمندی‌ فنی ویژه‌ای برای تولید مواد شیمیایی تخصصی و فوق تخصصی برای مصارف خاص و کاربردهای اختصاصی نیز برخوردار می‌باشد.

چه رسالتی را برای شرکت خودتان قایل هستید؟
با توجه به حجم پروژه‌های عمرانی و نوسازی کشور و هم‌چنین شتاب توسعه صنعت ساختمان در ایران و جهان و نیازمند این پروژه‌ها به مصالح ساختمانی باکیفیت، بتن‌شیمی رسالت اصلی خود برای حضور در بازار کمک به قطع وابستگی به بازارهای خارجی می‌داند که تحقق این رسالت موجب افزایش میزان اشتغال و توسعه اقتصادی و حفظ سرمایه‌های ملی در کشور می‌گردد و به تبع آن جایگاه معنوی کشور را در منقطه خاورمیانه ارتقاء می‌دهد.

با توجه به موضوع مقاوم‌سازی و این‌که کشور ما اساساً کشوری است که از زلزله خسارات بسیاری دیده آیا محصولات شما نقشی در مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی دارند؟
اساساً مقاوم‌سازی تنها به واحدهای مسکونی محدود نمی‌شود بلکه در واقع ضروری است تمام سازه‌های موجود در موضوع مقاوم‌سازی مدنظر باشند گمان می‌کنم اطلاق غلطی نباشد اگر بگویم کلیه ساختمان‌ها اعم از مسکونی، صنعتی، تجاری و غیره به نوعی سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند و ضروری است موضوع مقاوم‌سازی را در آن‌ها رعایت کنیم. سدها، نیروگاه‌ها، تونل‌ها، کانال‌ها و پل‌ها نیز در واقع سازه هستند و باید از نظر مقاوم‌سازی به آن‌ها توجه داشت. خوشبختانه امروز توانایی بسیاری از این نظر در کشور ایجاد شده نه تنها شرکت ما بلکه بسیاری دیگر از شرکت‌ها به این مساله توجه کرده‌اند و هر یک از جنبه‌‌ای نیازهای موجود را مدنظر داشته‌اند. اما در مورد محصولات تولیدی ما، شاید می‌توان گفت قریب به اتفاق محصولات ما به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم در موضوع مقاوم‌سازی نقش دارند.

آیا در حال حاضر برای مصالح ساختمانی و افزودنی‌های بتن استانداردهای ملی تدوین شده‌اند؟
برای تعدادی بله. در واقع موضوع استاندارد اولین اصل در تولید است. اگر حدود ویژگی‌ها معین نباشد نمی‌توان محصولات را با یکدیگر مقایسه کرد. ولی باید به خاطر داشته باشیم که ویژگی‌ها و معیارهای تعیین شده در استانداردها اساساً حداقل‌های مورد انتظار جامعه هستند و تولیدکنندگان نباید به همان حدود اکتفا کنند. ما از ابتدا اهمیت استانداردها مطلع بودیم و همواره در این مساله هم پیشگام بوده‌ایم. دامنه همکاری‌های ما با اداره استاندارد به سال ۱۳۶۳ برمی‌گردد. ما در استانداردهای اولیه که در سال ۱۳۶۷ برای افزودنی‌ها تدوین گردید نقش مهمی داشته‌ایم و با اشتیاق موضوع را دنبال کرده‌ایم. در حال حاضر برای پاره‌ای از افزودنی‌ها که نقش مهمی در مقاومت بتن دارند مثل روان‌کننده‌ها و اترپروف‌ها و حباب‌سازها استاندارد را محدود به محصول نمی‌داند. در این شرکت علاوه بر محصولات به‌طور اختصاصی برای کلیه مشاغل استاندارد تعریف شده است برای کلیه فرایندها و سیستم‌ها استاندارد تدوین شده است. شرکت ما از سال ۱۳۷۶ دارای نظام مدیریت کیفیت ISO 9001 بوده است و در حال حاضر مشغول استقرار ورژن ۲۰۰۸ این استاندارد هستیم. علاوه بر این ما به استانداردهای ملی ایمنی و محیط‌زیست نیز بی‌توجه نبوده‌ایم و همواره آن‌ها را نیز مدنظر داشته‌ایم.

آیا موسسه استاندارد از تولیدکنندگان، کیفیت پیشتیبانی می‌کند؟
موضوع پیشتبانی مشکل‌های دارد. اداره استاندارد با تدوین و تکلیف استاندارد و نظارت بر عملکرد تولیدکنندگان زمینه‌های لازم برای بهبود کیفیت محصولات را فراهم می‌آورد. بی‌تردید این تلاش‌ها تولیدکنندگان را ملزم به ارتقاء کیفیت محصولات‌شان می‌کند و آن دسته از تولیدکنندگان که قادر نیستند حداقل‌های تعیین شده را اجابت کنند از گردونه خارج می‌کند این تنها نوع پیشتبانی است که اداره استاندارد را انجام می‌دهد که اگر خوب مدیریت شود در درازمدت سبب تنظیم بهتر بازار می‌شود ولی اگر خوب مدیریت نشود نه.

نظر شما در مورد رقبا چیست؟
به نظر ما، رقابت اساساً اگر صحیح صورت بگیرد نه تنها مساله نیست بلکه ضروری نیز هست. یک رقابت صحیح می‌تواند به توسعه منتهی شود. به‌طور کلی رقابت صحیح همه را به تفکر و تحقیق وامی‌دارد و باعث می‌شود که هر تولیدکننده‌ای با توجه به مزیت نسبی خود، شرایط خود را بهبود دهد. این چالش به‌طور غیرمستقیم نفعش به مصرف‌کننده یا بهتر است بگویم جامعه می‌رسد. مشتری تکریم می‌شود و بهتر از گذشته به حقوق حقه خود می‌رسد. حتی مشتری رشد می‌کند و با توقعات بعدی استانداردها را ارتقاء می‌دهد. در چنین حالتی رقابت امری مبارک است ولی گاهی اوقات رقابت از مسیر واقعی خود خارج می‌شود. تبلیغات از حقایق خالی می‌شوند و به دنبال آن مصرف‌کننده سرگردان می‌شود. نمی‌داند که باید به چه معیارهایی توجه کند و کدام‌یک از این معیارها واقعی هستند. در این حالت در واقع حقوق مشتری به‌طور غیرمستقیم مورد هجوم قرار می‌گیرد. آبروی تولیدکنندگان خوب حراج می‌شود. این رقابت از نظر ما غیرمبارک است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.