کسانی که ‌دنبال مسکن لوکس هستند خودشان مشکلاتشان را حل کنند

0

سیاست زمین صفر دولت و ساخت و ساز را در مسکن شهری و روستایی دنبال می‌کنیم و اگر این هدف به سر منزل مقصود برسد، چندان مشکلی در مورد مسکن نخواهیم داشت. البته افرادی که به دنبال مسکن لوکس هستند، می‌توانند با منابع خودشان اقدام به خرید زمین و ساخت و ساز کنند. علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو باایسنا، با بیان مطلب فوق در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از افزایش احتمالی قیمت مسکن بر اثر اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها چگونه یارانه به این بخش تزریق می‌شود؟ اظهار داشت: در ماده شش و هشت لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده بود، به استفاده از ۵۰ و ۲۰ درصد منابعی که بر اثر هدفمند کردن یارانه‌ها آزاد می‌شود، برای مصرف در بخش مسکن و حمایت از این بخش اشاره شده بود.
وی با اشاره به این‌که اعتقاد داریم اگر این لایحه در اجزای تشکیل دهنده مسکن اثر داشته باشد، بخش‌های مربوطه از جمله وزارت صنایع ومعادن به بخش‌های زیرمجموعه‌شان یارانه‌ اختصاص خواهند داد، گفت: درصدی از قیمت تمام شده سیمان، فولاد، کاشی و هر آنچه که توسط کارگاه‌های صنعتی زیرمجموعه وزارت صنایع و معادن تولید می‌شود، مربوط به انرژی است که به آنها یارانه اختصاص داده می‌شود.
نیکزاد تصریح کرد: باید بررسی کنیم از کنار هدفمند کردن یارانه‌ها بخش مسکن چه تاثیری می‌پذیرد تا بتوانیم از اعتباراتی که در اختیارمان قرار می‌دهند، به بهترین شکل استفاده کنیم.
وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: به طور مثال در شرایط فعلی مبحث ۱۹ باید در ساخت و سازها رعایت شود که این امر باعث افزایش قیمت تمام شده ساختمان می‌شود، بنابراین بنا شده وزارت نفت ۱۳۵۰ میلیارد تومان را سه ساله در اختیارمان قرار دهد.
وی ادامه داد: با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت مصالح تشکیل دهنده اجزای ساختمان که ارتباط مستقیم با انرژی دارد، به طور قطع افزایش خواهد یافت؛ بنابراین دولت به این ‌بخش‌ها (وزارت صنایع و معادن و وزارت مسکن) یارانه می‌دهد.
او در پاسخ به این سوال که آیا تاکید بر ثبات یا کاهش قیمت مسکن از سرمایه گذاری در بخش مسکن جلوگیری نمی‌کند؟ خاطرنشان کرد: فرض کنید که سرمایه‌داران میزان قابل توجهی مسکن بسازند و به سود ۱۵۰ درصدی دست یابند، آیا این امر برای جامعه سودآور و مفید است؟
نیکزاد اضافه کرد: کل نیاز مسکن کشور ۱٫۵میلیون واحد است که این تعداد شامل یک میلیون واحد مسکونی شهری و مقاوم سازی ۵۰۰ هزار واحد روستایی است.
وزیر مسکن و شهرسازی با بیان این‌که ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در دولت نهم آغاز شده که در طول ۳۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، اظهار کرد: در نقاط مختلف ایران اسلامی هر فرد روستایی که بخواهد خانه‌اش را مقاوم‌سازی کرده یا تخریب و مجددا بسازد، می‌تواند ۷٫۵ میلیون تومان وام با سود ۵ درصد از بانک مسکن دریافت کند.
وی گفت: اگر ساخت یک میلیون واحد مسکونی را مدیریت کنیم، دیگر در این بخش مشکلی نخواهیم داشت، مگر کسانی که به دنبال مسکن لوکس هستند که با آنان کاری نداریم؛ به این معنی که خودشان باید مشکلشان را حل کنند.
نیکزاد در ادامه از امضای قرارداد برای ساخت ۴۸۷ هزار واحد مسکونی به صورت گروهی یا تعاونی یا توسط انبوه سازان خبر داد و تصریح کرد: با انبوه‌سازان در شهرهای جدید قرارداد امضا کردیم و زمین در اختیار آنها قرار دادیم که سالانه ۵ هزار واحد مسکونی با استفاده از از منابع آورده متقاضی و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی بسازند. همچنین به آنها تضمین خرید داده‌ایم.
وی ادامه داد: ساخت یک میلیون واحد مسکونی باید مدیریت و در بخش مسکن با انبوه‌سازان همکاری شود؛ ضمن این‌که مردم هم باید مشارکت کنند و مشکل ساختارهای زیربنایی و روبنایی نیز حل شود. در این بین شورای مسکن به ریاست استاندار و وزارت مسکن و شهرسازی از این امر حمایت کنند و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی اجرا شود تا با مشکلی مواجه نشویم.
وزیر مسکن در ادامه با بیان این‌که تا سال ۱۳۹۲ نیاز مسکن صعودی است، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۲ هرم سنی جمعیت کشور نزولی خواهد بود.
او به سیاست شفاف این وزارتخانه برای تولید مسکن اشاره و تصریح کرد: انبوه سازان بیایند و با شرایطی که مطرح کردیم، وارد ساخت و ساز شوند، اما سود را کمی بالاتر از نرخ تورم در نظر بگیرند، زیرا اگر سود در بخش مسکن بسیار بالاتر از تورم باشد، مشکلی از شش دهک پایین جامعه حل نمی‌کند.
وی افزود: بنا به آمار از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ عملکرد در زمینه تولید مسکن بیشتر از هدف مورد نظر بوده است، اما در همین دوران میزان اجاره نشینی نیز افزایش یافته و تولید بیش از برنامه سبب کاهش نرخ اجاره نشینی نشده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.