کم‌توجهی به کیفیت نماومعماری ساختمان‌ها

0

از همان زمانی که شهرداری تاسیس شد، سیمای شهرها به هم ریخت. زیرا شهرداری فقط ضوابط طرح تفصیلی را اجرا می‌کند که شامل تراکم، تعیین عرض کوچه و خیابان و نوع کاربری ساختمان‌هاست و به نمای ساختمان‌ها کاری ندارد.
شهریار مشیری رییس هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان ، در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص معماری فراموش شده شهرها، اظهار داشت: "بندرعباس" نیز همچون "تهران"، شهری بدون شناسنامه است. زیرا در این‌گونه شهرها معماری‌های روز دنیا در به طور ناقص کپی‌برداری شده است، به‌ویژه از زمانی که "بساز بفروشی" و همچنین "خرید تراکم" در ایران رواج پیدا کرد. آن زمان بود که علناً ساختمان‌های با معماری اصیل و قدیمی از بین رفت و جای آن بلندمرتبه‌ها سردرآوردند.
این عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد واحد بندرعباس، معتقد است: متاسفانه سازمان میراث فرهنگی و شهرداری از همان زمان قبل و حتی پس از انقلاب به فکر حفظ معماری ملی شهرها نبودند. در صورتی که باید برای حفظ هویت شهرها، نمادها و بافت‌های قدیمی شهر نگهداری و مراقبت شوند.
مشیری از وضع موجود شهرسازی ابراز تاسف کرد و افزود: از همان زمانی که شهرداری تاسیس شد، سیمای شهرها به هم ریخت. زیرا شهرداری فقط ضوابط طرح تفصیلی را اجرا می‌کند که شامل تراکم، عرض کوچه و خیابان و نوع کاربری ساختمان‌ها است و به نمای ساختمان‌ها کاری ندارد. این امر باعث شده که هر کسی فقط به سود خودش باشد.
رییس هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان ، همچنین از وضع قوانین ساختمان در کشور در خصوص مدنظر قرار نگرفتن معماری قدیمی شهرها انتقاد کرد و به ایسنا گفت: اخیراً نیز وزارت مسکن و شهرسازی با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان، "مقررات ملی ساختمان" را تدوین و تصویب کرده‌اند که در آن فقط بر روی استانداردهای مصالح و کیفیت ساخت تاکید شده و به مساله کیفیت نما و معماری ساختمان‌های ایجاد شده در شهرها، کمتر پرداخته شده است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: سیمای قدیمی شهرها فقط در بافت‌های فرسوده شهرها یافت می‌شود که متاسفانه این بافت‌ها نیز در وضعیت فعلی در حال تخریب، صاف‌سازی و به‌اصطلاح بازسازی هستند. در صورتی که باید مرمت و مراقبت شوند.
مشیری اذعان کرد: این روند باعث شده که بافت اولیه و مرکز تاریخی شهرها از بین بروند و بعدها امکان این وجود نداشته باشد تا بتوان تشخیص داد که نقطه جغرافیایی پیدایش یک شهر در کجا واقع شده است، در صورتی که در شهرهای اروپای غربی و به ویژه در اروپای شرقی همچون "رم" ایتالیا، مراکز تاریخی شهر به همان شکل صد ساله قبل از میلاد مسیح و دوران تمدن روم باستان تا به امروز، حفظ و نگهداری می‌شوند و پس از گذشت قرن‌ها هم، یک نفر می‌تواند محل زندگی اجداد خود را در این شهر بیابد.
رییس دانشگاه آزاد واحد بندرعباس تاکید کرد: در ایران چه قبل از انقلاب و چه پس از آن، الگوبرداری از شهرهای جدید آمریکا صورت گرفته است که بر روی یک بیابان طرح یک شهر را قرار می‌دادند تا یک برهوت به شهر تبدیل شود. عریض بودن کوچه و خیابان نشانه چنین معماری است.
وی در پایان گفت: بنده به هیچ‌وجه با احداث کوچه و خیابان عریض مخالف نیستم اما معتقدم به جای عریض کردن خیابان در بافت‌های قدیمی، بهتر است این کار در بافت‌های جدید و نوساز اجرا شود. حتی می‌توان به جای عریض کردن خیابان‌ها، آمد و شد اتومبیل‌ها را در آن نقطه شهر محدود کرد تا مشکل ترافیکی به وجود نیاید یا حجم وسایط نقلیه را در بخشی از شهر افزایش داد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.