کپی چینی‌ها از تجربه ایرانی « کنترل قیمت مسکن»

0

بانک‌های چین پرداخت تسهیلات خرید مسکن را محدود می‌کنند.
دولت چین به دنبال افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ این کشور، برنامه ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید مسکن را در دستور کار قرار داده است.
در چین معادل ۸۰ تا ۹۰ درصد ارزش ملک، وام خرید مسکن پرداخت می‌شود که توسعه این سیاست بانکی در سال‌های اخیر به موازات افزایش تقاضا از جانب جوانان چینی برای صاحب‌خانه شدن باعث تحریک کاذب قیمت مسکن و رشد نگران‌کننده ارزش ملک در کشور چین شده است.
اکنون مقامات اقتصادی چین تصمیم گرفته‌اند، برای جلوگیری از حباب قیمت مسکن، جلوی وام خرید را بگیرند.
این سیاست از دو سال پیش در ایران به اجرا گذاشته شد و کاهش توان مالی خریداران مسکن از طریق ممنوعیت در پرداخت وام خرید باعث شد قیمت مسکن ثابت و سپس کاهش پیدا کند.
در حال حاضر بانک‌های ایران اجازه اعطای هیچ‌گونه تسهیلات خرید مسکن را ندارند.
در چین نیز روز گذشته، رییس کمیسیون نظارت بر سیستم بانکی این کشور از نظارت و اعمال محدودیت در اعطای تسهیلات بانکی خبر داده و اظهار امیدواری کرده اجرای این سیاست بتواند از حباب در بخش مسکن جلوگیری کند.
رییس کمیسیون نظارت بر سیستم بانکی چین تاکید کرد، این کشور به منظور جلوگیری از تشکیل حباب در بخش مسکن و بازار سهام ، نظارت بیشتری بر بانک‌ها خواهد داشت و میزان اعطای تسهیلات مالی سیستم بانکی را محدود خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از خبرگزاری فرانسه، لیومینگ کانگ تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن و رشد شاخص سهام تا حدی نگران‌کننده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.