لزوم اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تأمین آب آشامیدنی کل کشور

0
به گزارش Consbank به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سید عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی در نطق میان دستور امروز (سه شنبه یکم مهر ماه) در نشست علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک ایام هفته دفاع مقدس به مردم ایران، ایثارگران و مقام معظم رهبری و گرامیداشت یاد شهدا و امام راحل(ره)، خطاب به رئیس جمهور، گفت: جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم از اقدامات انجام شده و در دست اجرا برای توسعه کشور و استان قدردانی و تشکر می کنم.

نماینده مردم رودان، جاسک، سیریک، میناب و بشاگرد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مردم شرق هرمزگان منتظر تسریع در اجرای مصوبات سفر به استان و تسریع در استقرار و ایجاد منطقه آزاد جاسک و اعلام منطقه شهری جاسک و محدوده ای از غرب و شرق جاسک به عنوان منطقه آزاد سیریک و میناب و بندر خشک رودان و توسعه منطقه آزاد به این مناطق در آینده هستند همچنین تشکیل منطقه آزاد مکران می تواند روند توسعه این منطقه مهم را شتابان کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه هستیم، تأکید کرد: دولت در لایحه برنامه ششم چند مورد مهم را مد نظر قرار دهد که یکی از آنها توجه ویژه به توازن منطقه ای و توسعه منطقه کمتر توسعه یافته و تأمین اعتبار ویژه است که  جبران خسارت وارده به کشاورزان و باغدارانی که از خشکسالی و یا بیماری گیاهی آسیب دیده و توان پرداخت اصل و سود تسهیلات را ندارند از جمله آنهاست که باید دولت اصل و سود تسهیلات را برای اینگونه کشاورزان پرداخت نماید.

هاشمی نخل ابراهیمی با تاکید بر ضرروت برقراری معافیت ۲۰ درصدی برای بازاراچه های مرزی مناطق کمتر توسعه یافته به ویژه تیاب، سیری، کوگسر و کوهستک، گفت: تعیین منابع اعتباری ویژه برای آبرسانی و بازسازی شبکه داخلی روستاهایی که (۸۰۰ روستای حوزه انتخابیه اینجانب) مشکل آب دارند اعتبار ویژه می‌طلبد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم، گفت: توصیه من این است که از منابع اعتباری برداشته شده از صندوق توسعه ملی حداقل ۱ میلیارد دلار به این امر اختصاص داده شود تا کل کشور مشکل آب آشامیدنی روستاها و شهرها برطرف شود همچنین احداث آب شیرین کن در مناطق ساحلی، توسعه شبکه برق روستاها و احداث راه روستایی و فرعی و بهسازی روستاها و احداث واحدهای آموزشی جایگزین واحدهای تخریبی در مناطق کمتر توسعه یافته در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: حمایت ویژه از آموزش وپرورش و تقویت بنیه علمی دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته برای امکان رقابت با سایر مناطق، حمایت ویژه از ایثارگران و پرداخت مطالبات همه آنها و همچنین ایجاد صنایع بزرگ و اشتغال زا در مناطق کمتر توسعه یافته و مستعد نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

هاشمی نخل ابراهیمی در ادامه خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: آقای فانی برای دیدن مسائل و مشکلات آموزشی سفری به شرق هرمزگان داشته باشید. همچنین تأمین نیروی انسانی مورد نیاز، صدور مجوز خاص برای شهرستان های شرق استان با توجه به کمبود هزار نفری نیروی انسانی و کادر آموزشی و افزایش سهمیه شهرستان های میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد در دانشگاه فرهنگیان، ایجاد نمایندگی آموزش و پرورش در بخش بندزرد و کوهست، ارتقای نمایندگی آموزش و پرورش بخش جوین به اداره، پرداخت فوق العاده نوار مرزی به کلیه کارکنان آموزش و پرورش شهرستان های محروم شرق هرمزگان و تجهیز کلاس های درسی به وسایل سردکننده و هوشمندسازی را در دستور کار قرار دهید.

نماینده مردم رودان، جاسک، سیریک، میناب و بشاگرد در مجلس نهم در ادامه خاطب به وزیر جهاد و کشاورزی گفت: آقای حجتی، تقاضای بازدید از منطقه را از شما کردیم و منتظر دیدار حضرتعالی از مناطق آسیب دیده هستیم.

وی افزود: پیرو مباحثات مطرح شده در جلسه طرح سوال در خصوص جبران خسارت وارده به کشاورزان و لیموکاران مینابی و رودانی ضرورت دارد میزان خسارت حداقل به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شود و در لایحه بودجه سال ۹۴ پیش بینی شود همچنین واگذاری مجوز صید به قایق‌ها و لنج‌های صیادی فعال در منطقه را مورد توجه قرار دهید.

هاشمی نخل ابراهیمی در ادامه خطاب به وزیر نیرو گفت: برای دیدن مشکلات مردم در زمینه کمبود آب شرب و نظارت بر اجرای طرح های آب و برق و فاضلاب و آب شیرین کن به هرمزگان سفری داشته باشید.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم همچنین خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: تسریع در تکمیل و راه اندازی بیمارستان دوم شهر رودان و تأمین لوازم و تجهیزات مورد نیاز، تسریع در تأمین نیروی انسانی و کادر پزشکی بیمارستان دوم رودان و تأمین پزشک عمومی و متخصص و آمبولانس مورد نیاز بیمارستان های شرق هرمزگان، تسریع در ساخت بیمارستان سیریک و شبانه روزی شدن مراکز بهداشتی و درمانی جوین، بندزر، سندرک، توکهور، کوهستک، گافراپارامنت را در دستور کار خود قرار دهید.

وی در ادامه با تشکر از وزیر راه و شهرسازی نسبت به آغاز پروژه‌های راه ومسکن مهر در منطقه، یادآور شد: تسریع در آغاز بزرگراه ساحلی بندرعباس، میناب، سیریک، تسریع در تکمیل و بهره برداری از اسکله چندمنظوره سیریک، مطالعه و احداث اسکله کرگان و بندزر، تسریع در توسعه و لایروبی بندر تیاب، تسریع در تکمیل راه های اصلی، فرعی و روستایی شهرهای میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد و تأمین اعتبار ویژه برای این طرح ها، تسریع در مطالعه و احداث راه آهن بندرعباس، میناب، سیریک و جاسک تا چابهار و تعیین تکلیف فرودگاه میناب و توسعه فرودگاه جاسک را نیز مورد توجه قرار دهید.

نماینده مردم رودان، جاسک، سیریک، میناب و بشاگرد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم منطقه مشکلات مربوط به مسکن مهر شهرستان های رودان، میناب و جاسک است، مسائل مهمی که به وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن برمی گردد و نیازمند توجه جدی وزیر است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.