لیست تعاونی‌های اعتباری، لیزینگ‌ها و صرافی‌های مجاز

0

بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار پولی و مالی کشور، لیست تعاونی‌های اعتباری ، لیزینگ‌ها و صرافی‌های مجاز کشور را اعلام کرد.
به گزارش مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ساماندهی بازار پولی و بانکی کشور، امسال ارائه مجوز به موسسات مالی و اعتباری و صندوقهای قرض الحسنه بدون مجوز را در دستور کار قرار داده است.
بر این اساس، بانک مرکزی مهلتی برای اخذ مجوز ( پایان آذر ماه سال جاری) توسط موسسات مالی و اعتباری، صندوقهای قرض الحسنه، تعاونی های اعتباری و سایر موسسات بدون مجوز از جمله صرافی ها و غیره تعیین کرده است.
بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار پولی کشور ارائه مجوز به تعاونی های اعتباری را از سال ۸۶ در دستور کار قرار داد، که این امر در سال جاری تشدید شد. در پی این تصمیم بانک مرکزی از سال ۸۶ تاکنون مجوز ۱۴ تعاونی اعتباری را صادر کرده است.
تعاونی های اعتباری پس از ابلاغ قانون اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی و در راستای افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد به ۲۵ درصد در پایان برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرار گرفتند، به همین دلیل بانک مرکزی بر اخذ مجوز توسط این تعاونی ها از بانک مرکزی علاوه بر اخذ مجوز از بخش تعاون و سایر مجوزهای لازم تاکید کرده است.
تعاونی های اعتبار
از ۱۴ تعاونی دارای مجوز ۹ تعاونی اعتبار کارکنان شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران، تعاونی اعتبار کارکنان ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، تعاونی اعتبار کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه ای، تعاونی اعتبار کارکنان بانک صادرات استان اصفهان، تعاونی اعتبار سروش مهر کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان (اصفهان)، تعاونی اعتبار کارکنان شهرداری کرمان سپهر، تعاونی اعتبار کارکنان شرکت پسمانداری صنعت هسته ای ایران و تعاونی اعتبار فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات تهران در سال ۸۸ مجوز لازم را از بانک مرکزی برای فعالیت کسب کرده اند.
سه تعاونی اعتبار کارکنان شرکت سهامی مدیریت شبکه برق ایران، تعاونی اعتبار شهید باهنر فرهنگیان گناباد و تعاونی اعتبار کارکنان شرکت ایتوک در سال ۸۷ و دو تعاونی اعتبار کارکنان وزارت امور خارجه و تعاونی اعتبار کارکنان شرکت توانیر نیز در سال ۸۶مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت نموده اند.
لیزینگها
همچنین بانک مرکزی تاکنون مجوز فعالیت ۲۱ شرکت واسپاری (لیزینگ) را نیز صادر کرده است که مجوز ۱۰ شرکت لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات پاسارگاد، لیزینگ ایران، لیزینگ رایان سایپا، لیزینگ سرمایه گذاری بانک ملی، لیزینگ آتیه الوند، لیزینگ ملت، لیزینگ پاسارگاد، لیزینگ امید، لیزینگ رازی و لیزینگ ایران و شرق در سال ۸۸ صادر شده است.
پیش از این نیز ۱۱ شرکت لیزینگ زاگرس خودرو، لیزینگ گلدیران، لیزینگ ماشین آلات سنگین ایرانیان، لیزینگ آریا دانا، لیزینگ شید، لیزینگ سپهر پارس، لیزینگ صنعت و معدن، لیزینگ ایرانیان، لیزینگ غدیر خودرو، لیزینگ پارسیان و بهمن لیزینگ در سال ۸۷ مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرده اند.
صرافی ها
بر این اساس بانک مرکزی مجوز ۴۲۴ صرافی در سراسر کشور و مناطق آزاد را صادر کرده است که ۱۳۳ مجوز این صرافی ها مربوط به تهران است. همچنین استان آذربایجان غربی با ۴۴ صرافی، خراسان رضوی با ۲۷ صرافی، فارس و خوزستان و مازندران با ۱۴ صرافی، اصفهان نیز با ۱۹ صرافی دارای مجوز بیشترین آمار را در این بخش به خود اختصاص داده اند.
در عین حال خراسان جنوبی و لرستان با یک صرافی، سمنان، خراسان شمالی و مرکزی با ۲ صرافی، چهارمحال و بختیاری و زنجان با ۳ صرافی و نیز کرمانشاه و ایلام با ۴ صرافی دارای کمترین آمار هستند. مناطق آزاد کشور نیز دارای ۲۱ صرافی مجاز هستند که در این بخش صرافی های مجاز متعلق به بانکها نیز ۱۱ مورد است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.