لیست کشورهای ناقض توافق اوپک

0
به گزارش Consbank، مجتبی توانگر در گفت و گو با تسنیم گفت: پس از توافق اوپک و غیر اوپک برای کاهش ۱٫۸ میلیون بشکه از سطح تولید، در حال حاضر گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد میزان پایبندی تولیدکنندگان به توافق انجام می‌شود و به طور کلی خوشبینی نسبت به اجرای این توافق زیاد است. 
وی افزود: بر اساس آمار مقدماتی که از تولید اوپک وجود دارد میزان پایبندی کشورها بیش از ۶۰ درصد بوده است و تولید اوپک حدود ۸۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
این کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به عملکرد کشورهای عضو اوپک به توافق گفت: عربستان سعودی بیش از میزان تعهد شده، تولید خود را کاهش داده است اما کشور عراق که قرار بود ۲۱۰ هزار بشکه در روز تولید خود را کاهش دهد تنها ۵۱ هزار بشکه سطح تولید خود را کاهش داده است. 
توانگر افزود: علاوه بر این کشورهای امارت و ونزوئلا نیز بیش از مقدار تعهد شده خود تولید کرده اند. ایران نیز همچنان زیر سقف تعیین شده اوپک، تولید می کند.
این پژوهشگر اقتصاد انرژی درخصوص تولیدکنندگان مهم غیر اوپک گفت: بر اساس گزارش های دریافتی، تولید روسیه ۱۱۷ هزار بشکه در روز کاهش یافته است که این امر بیانگر پایبندی نسبی روسیه به توافق اخیر با اوپک است.
توانگر افزود: فضای پایبندی به توافق اوپک به گونه ای بوده است که وزیر نفت کویت اظهار داشته که قیمتهای کنونی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مناسب است و پایبندی تولیدکنندگان به توافق انجام شده تاکنون دل گرم کننده بوده است.
این کارشناس اقتصاد انرژی درخصوص آخرین وضعیت صادرات نفت ایران گفت: گرچه هنوز در نقل و انتقال درآمد حاصل از صادرات نفت دچار مشکل هستیم و همچنان سنگ اندازی های بسیاری را شاهد هستیم لیکن میزان صادرات نفت ایران، افزایش و  با نوسان مواجه است.
توانگر افزود: بر اساس آخرین آمار رسمی و موجود که از ماه ژانویه منتشر شده، جمع صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۷ حدود ۲٫۱۲ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ماه دسامبر ۲۰۱۶ ،۳۰ هزار بشکه در روز کاهش داشت.
وی اضافه کرد: صادرات نفت‌خام ایران به کشورهای آسیا پاسفیک در ماه ژانویه سال جاری ۶۸ درصد نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۶ افزایش یافت. 
این پژوهشگر اقتصاد انرژی ادامه داد: صادرات نفت خام ایران به چین در ماه ژانویه ۲۰۱۷ با ۲۰ درصد افزایش نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۶ به ۵۹۰ هزار بشکه در روز رسید. همچنین صادرات نفت خام ایران به هند در ماه ژانویه ۲۰۱۷ با۵۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۸۰ هزار بشکه در روز رسید. صادرات نفت خام ایران به ژاپن در ماه ژانویه ۲۰۱۷ نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۶ با ۲۷ درصد افزایش نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۶ به ۱۸۰ هزار بشکه در روز رسید. در مقابل، صادرات نفت خام ایران به کره جنوبی در ماه مذکور ۱۷ درصد کاهش و به ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسید.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: فضای با ثباتی بر بازار نفت حاکم است و جهش قیمتی محسوس و قابل توجهی در بازار طی ماه آتی نخواهیم داشت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.