ماجرای جدید در نظام مهندسی تهران

0

نظام مهندسی تهران بعد از ختم غائله انتخابات، این‌ بار با سوژه جدیدتری در بین فعالان حوزه صنعت ساختمان خودنمایی می‌کند.
به گزارش consbank ،ماه گذشته علی نیکزاد وزیر مسکن با ورود به ماجرای انتخابات هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی تهران که گفته می‌شد برندگان آن بر طبق قانون انتخاب نشده بودند، توانست شک و شبهه نسبت به این انتخابات را پایان دهد تا به این ترتیب هیات‌مدیره جدید سازمان بعد از تقریبا ۴ ماه تعلیق غیررسمی فعالیت بتواند رسما به انجام وظایف خود بپردازد.
ورود نیکزاد به ماجرای انتخابات باعث شد تعداد معدودی از کاندیداهایی که در اعلام اولیه نتایج رای نیاورده بودند بالا بیایند و به هیات‌مدیره راه پیدا کنند؛ اما اکنون که سروصدای انتخاباتی در نظام مهندسی تقریبا آرام گرفته، سوژه جدیدتری ذهن مهندسان ساختمانی را به خود مشغول کرده است که آن تعیین تکلیف «دوشغله‌ها» در این سازمان است.
از قرار معلوم هیات‌مدیره جدید سازمان نظام مهندسی تهران چند هفته پیش بعد از تشکیل جلسه، علی ترکاشوند را به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی تهران برگزید. ترکاشوند تا پیش‌از این مدیرعامل برج میلاد بود که البته چند روز بعد از انتخاب وی به سمت رییس سازمان نظام مهندسی تهران، مهدی‌هاشمی برنده انتخابات و عضو هیات‌مدیره درباره او گفت: «آقای ترکاشوند از برج میلاد خلاص می‌شوند و در سازمان به‌صورت تمام وقت در خدمتشان خواهیم بود.»
این در حالی است که برخی شنیده‌ها از داخل سازمان نظام مهندسی حاکی است هنوز رییس سازمان نظام مهندسی در برج میلاد نه در سمت مدیر‌عامل بلکه گویا به عنوان سرپرست مشغول به کار است.
خبرنگار «دنیای اقتصاد» هفته گذشته درباره ترکاشوند و برج میلاد از‌هادی ایازی سخنگوی شهرداری تهران که نزدیک‌ترین مقام شهرداری به قالیباف است، پرسید که در پاسخ شنید: «از آنجا که ریاست سازمان نظام مهندسی یک کار تمام وقت و انرژی بر است مدیرعامل برج میلاد باید از این سمت استعفا داده و به مسوولیت جدید بپردازند؛ اما در حال حاضر چون گزینه بهتری برای جانشینی ترکاشوند مدنظر نیست، وی فعلا به عنوان سرپرست برج تغییر سمت داده تا جایگزین جدید معرفی و انتخاب شود و این مساله نیز مشکل قانونی در بر ندارد.»
آنچه در حال حاضر اهمیت دارد دغدغه مهندسان ساختمان و همه فعالان ساخت‌وساز نسبت به این موضوع است که ترکیب جدید باید به مراتب بهتر از قبل برای ارتقای کیفیت ساختمان‌سازی تلاش کند و به‌طور قطع برای حصول این خواسته یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها «کار تمام‌وقت» است.

ترکاشوند مدیر زحمت‌کشی است؛ اما…
در همین زمینه مهندس کامران بیات ماکو – عضو اسبق سه دوره هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در دوران وزیر سابق مسکن شهرسازی با توجه به اینکه روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به دلیل یک شغله بودن بازدهی بسیار بالایی داشتند قرار شده بود مصوبه‌ای به تصویب برسد که به موجب آن مقرر شود روسای سازمان‌ها به منظور افزایش بهره‌وری و کارآیی آنها در سازمان نظام مهندسی ملزم به یک شغله بودن شوند.
وی در عین حال گفت: دو شغله بودن رییس سازمان نظام مهندسی در کل تبعات نامطلوبی بر مجموعه عملکرد سازمان نظام مهندسی به جای می‌گذارد.بیات ماکو اذعان داشت: اساسا وظیفه سازمان نظام مهندسی در دو مقوله تعریف شده است؛ به طوری که از یک طرف باید به امور کلی مهندسان نظارت داشته باشد و از سویی دیگر وظیفه نظارت بر امور ساخت‌وساز را بر عهده بگیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در حدود ۱۲۰ هزار مهندس عضو مجموعه سازمان نظام مهندسی در سراسر کشور هستند، تصریح کرد: از این تعداد در حدود ۶۰ هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هستند و بنابراین اگر قرار باشد ریاست سازمان فقط به این بخش از مسوولیت خود بپردازد باید به طور تمام وقت در سازمان متبوعش حضور داشته باشد.
بیات ماکو اظهار داشت: البته مهندس ترکاشوند از مدیران زحمت‌کش در مجموعه شهرداری هستند؛ اما تا زمانی که ایشان به طور همزمان دو مسوولیت داشته باشند و به طور تمام وقت در مجموعه سازمان نظام مهندسی حضور نداشته باشند دغدغه فراوانی پیش روی اعضای مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران وجود دارد.وی گفت: امیدواریم که با توجه به این مساله رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شرایطی را ایجاد کند که به صورت تمام وقت و در اصطلاح به صورت در بست به مجموعه سازمان نظام مهندسی خدمت کند.

فعالیت رییس سازمان، در شهرداری خوب است
اما مهندس محمد مهدی مافی فعال ساختمانی و عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران از زاویه‌ای دیگری به این قضیه می‌نگرد و اعتقاد دارد اگر رییس سازمان نظام مهندسی به طور توامان در مجموعه شهرداری فعالیت داشته باشد نه تنها محل اشکال نیست، بلکه از سوی دیگر می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.
وی گفت: بر این اساس اگر کسی که در سازمان نظام مهندسی به عنوان رییس مجموعه فعالیت کند و همزمان در مجموعه شهرداری نیز مشغول باشد می‌تواند به تعهدات اخلاقی سازمان نظام مهندسی بهتر عمل کند.این کارشناس مسکن اذعان داشت: به عنوان مثال در حال حاضر به علت عدم‌اعتماد مجموعه شهرداری تهران به مهندسان ناظر سازمان نظام مهندسی، اقدام به اعمال کنترل مضاعف بر عملکرد مهندسان ناظر کرده است و این مساله سبب اطاله زمان ساخت‌وساز شده است.
این در حالی است که اگر رییس سازمان نظام مهندسی به مجموعه شهرداری اشراف داشته باشد می‌تواند مانع از این دوباره کاری‌ها که به ضرر حوزه ساخت‌وساز است، شود.مافی تاکید کرد: امیدوایم که مدیر جدید سازمان نظام مهندسی با تمرکز حرفه‌ای بر روی مسوولیت خود خدمات حرفه‌ای سازمان نظام مهندسی را تقویت کند.

مسوولیت رییس سازمان سنگین است
هیربد معصومی، معاون شهرسازی شهرداری تهران نیز با بیان اینکه این موضوع به بنده ارتباطی ندارد فقط تاکید کرد: مجموعه شهرداری تهران از ترکیب جدید هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی تهران به مراتب بیشتر از قبل انتظار همکاری دارد و ترکیب جدید را به فال نیک می‌گیریم.
وی در پاسخ به اینکه آیا دو شغله بودن رییس سازمان نظام مهندسی از نظر شما ایراد فنی دارد یا خیر گفت: به هر حال مسوولیت سمت ریاست سنگین است و باید بتوان از ظرفیت‌های سازمان استفاده کرد؛ اما بنده مطمئن هستم رییس جدید سازمان نظام مهندسی تهران طبق قانون عمل خواهند کرد و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.
هرچند برخی می‌گویند شغل سرپرست عملا شغل محسوب نمی‌شود؛ اما چنانچه مدیری در حوزه مسکن و ساختمان قرار باشد تمام وقت مشغول به کار نباشد اهدافی که وزارت مسکن در دوره جدید برای خود متصور شده، به راحتی به سرانجام نخواهد رسید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.