ماهیت و کاربرد نماهای ETFE

0

ماهیت و کاربرد نماهای ETFE

پردیس ۱۲۰ جریبی «مؤسسه فناوری ایلی‌نویز» از بناهای تاریخی آمریکا محسوب می‌شود. هنگامی که این دانشگاه از «جان رنان»، یکی از استادان معمارش و مدیر «موسسه معماری جان رنان»، خواست که مرکز جدیدی برای کارآفرینی طراحی کند وی می‌دانست که باید چیزی خاص بسازد که هم معماری چشم‌گیری داشته باشد و هم به لحاظ تکنولوژیکی نوآورانه به نظر آید. بنابراین بسیاری از ساختمان‌های قدیمی دانشگاه، که ساخته معمار بزرگ آلمانی – آمریکایی، « لودویگ میس فن در روهه» بود در شیشه پوشانده شد؛ نشانی ویژه و متمایز که همچون رگ و پیوندی در جان زیبایی‌شناسی صنعتی استاد معمار جریان یافت.

رنان می‌گوید: «پرسش من این بود که اگر در گذشته ساختمان‌های استیلی و شیشه‌ای به دلیل وزن اندک این مواد نامناسب و نابرازنده به حساب می‌آمدند برای زمان ما چه موادی نامناسب و نابرازنده محسوب می‌شود؟» او تصمیم گرفت مشکل را با استفاده از ماده‌ای که همچون شیشه اما سبک‌تر باشد حل کند. از این رو “اتیلن تترا فلوئور اتیلن” (ETFE) که یک فیلم پلاستیکی مات و انعطاف‌پذیر بود را برای پوشاندن سطح گسترده‌ای به پهنای سقف یک محوطه بزرگ به کار گرفت. با قرار دادن چهار لایه از ETFE در کنار یکدیگر در یک پنجره که در محفظه‌ای از شیشه قرار داشت و سپس تنظیم عرض بین آنها، رنان پی برد که می‌تواند ظرفیت عایق‌بندی مواد را شبیه بالشی از هوا که بسته به نوع آب و هوا پر و خالی شود تنظیم کند. او بر این نظر بود که می‌توان ساختمان را با وضعیت آب و هوایی تنظیم کرد. ساختمان می‌تواند با کنترل‌ها و سنسورهای درست به شرایط جوی واقعی واکنش نشان دهد.

پنجره‌های ETFE که در طبقه دوم نصب می‌شود دارنده ۳ محفظه هوایی داخلی هستند و هر مجموعه با منافذ استیلی از هم مجزا می‌شود. هنگامی که ساختمان نیاز به حفظ گرما دارد این مجموعه‌ها می‌تواند با استفاده از کنترل‌های هوایی گسترش یابد. این محفظه‌ها درست مانند بالش‌های هوایی ساخته شده‌ است که به ساختمان وجهه‌ای انعطاف‌پذیر و نرم می‌دهد. وزن ETFE  حدود یک‌درصد شیشه است و این در حالیست که وزن سازه‌ای ساختمان را کاهش می‌دهد. بنابراین همانند شیشه ۳ لایه، بنا را عایق‌بندی می‌کند. تفاوت در همین جا پایان نمی‌یابد. به گفته رنان از جمله قابلیت‌های ETFE شفافیت صدایی آن است. بدین معنا که پچ‌پچ پرندگان و زمزمه رهگذران توسط پنجره‌ها فیلتر می‌شود و خطی بین تنابنده‌های داخلی‌ و خارجی‌ ترسیم می‌شود. به همین خاطر دانشجویان داخل ساختمان حس می‌کنند بیرون از ساختمان هستند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.