مبادلات تجاری چین با آسیای مرکزی ۵۰ برابر شد

0

هوجین‌تائو، رئیس جمهور چین، قرار است بزودی به ترکمنستان و قزاقستان سفر کند.
چین توانست در عرصه اقتصادی، به ویژه در صنعت نفت و گاز کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کند و رقبای ایرانی، اروپایی و حتی روسی خود را پشت سر بگذارد.
بنابه گزارش منابع چینی، حجم مبادلات تجاری چین با ۵ کشور آسیای مرکزی به ۵۰ برابر رسیده است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، چین در بسیاری از این کشورها کارخانه‌های صنعتی و تولیدی را خریداری کرد.
گزارش می‌رسد که در طول ۱۸ سال اخیر تعداد شهروندان چینی‌ مقیم این کشورها نیز با نفوذ فزاینده‌ی چین در این کشورها افزایش داشته است.
چین مجبور است ۶۵ درصد از نیازمندی‌های نفت خام را در آینده از خارج تامین کند. کشورهای آسیای مرکزی که بیش از ۳ هزار کیلومتر با چین مرز مشترک دارند یکی ازمنابع اصلی تامین انرژی این کشور خواهد بود.
چین برخی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز قزاقستان را خریداری کرده و در صنعت گاز ترکمنستان سرمایه‌گذاری می‌کند. کارشناسان معتقدند، بحران مالی دنیا و اقتدار مالی چین سبب شده است، نفوذ این کشور در قیاس با دیگر رقبای منطقه‌ای، مثل ایران و روسیه، در آسیای مرکزی بیشتر شود. در ماه گذشته چین با سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری توانست انحصار توسعه گازی “یول آتان جنوبی” در ترکمنستان را که در دست ایرانی‌ها بود بدست آورد.
سرمایه‌گذاری هنگفت چین شانسی برای شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران در این منطقه نگذاشت. شرکت‌های نفتی چین، بویژه شرکت ملی نفت و گاز این کشور، در بازار انرژی ترکمنستان حضور فعالی دارند. در میدان “بختیارلیق” نیز عملیات کشف و حفاری چاه‌های نفت و گاز در دست چینی‌هاست.
قرار است تا پایان سال جاری میلادی احداث لوله‌ گازرسانی ترکمنستان – چین به کار خود پایان دهد. بوسیله‌ این خط لوله قرار است سالانه بیش از ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان به این کشور صادر گردد.
کارشناسان غربی احداث خط لوله‌ ترکمنستان به چین را به زیان اتحادیه‌ اروپا ارزیابی می‌کنند. تابه حال چین با اعطای ۱۰ میلیارد دلار وام به قزاقستان موفق شد برخی از شرکت‌های نفت و گاز این کشور را تصاحب کند.
در حال حاضر ساخت یک لوله نفت‌رسانی از “آتاسو” قزاقستان به “آلاشانکاو” چین به پایان رسیده و ساختمان احداث لوله دیگر نفت‌رسانی نیز از قزاقستان به چین ادامه دارد.
به نظر آلکساندر راهر، کارشناس شورای روابط خارجی آلمان- چین در رقابت‌ها بر سر دستیابی به منابع انرژی آسیای میانه و حوزه‌ی دریای خزر موفق‌تر ازغرب عمل کرده است.
وی در این رابطه به دویچه وله می‌گوید: «چینی‌ها مدتهاست از اتحادیه اروپا پیشی گرفته‌اند. حالا چین در کنار روسیه نخستین کشوری خواهد بود که گاز این منطقه را وارد می‌کند. اتحادیه اروپا در این عرصه بایستی شتاب کند، در غیر این‌صورت دست خالی خواهد ماند.»
این کارشناس معتقد است که چین به یکی از بازیگران اصلی رقابت‌های این منطقه تبدیل شده و با توجه به نفوذ سیاسی و تاریخی روسیه توانسته است گوی سبقت را از این کشور نیز برباید. آلکساندر راهر، کارشناس آلمانی، در ادامه اشاره می‌کند، استحکام موقعیت چین در آسیای مرکزی و حوزه‌ی دریای خزر، نقش و تاثیراین کشور را درمناسبات بین‌المللی افزایش خواهد داد.
راهر معتقد است، چین از طریق همکاری با روسیه قادر است سیاست‌های ضدآمریکائی در منطقه را نیز پیش ببرد. برخی از صاحبنظران چینی می‌گویند، در سال‌های اخیر چین تلاش کرده است با به راه انداختن “سازمان همکاری‌های شانگهای” مانع نفوذ آمریکا در منطقه شود.
ولی کارشناسان غربی از جمله راهر تاکید دارند چین با تائید رژیم‌های سیاسی منطقه سعی کرده است نفوذ بیشتری پیدا کند و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای آسیای مرکزی در اولویت سیاست این کشور بوده است.
مقام‌های چینی و سران دولت‌های آسیای مرکزی درخصوص مسائلی چون احترام به حقوق بشر و آزادی‌های شهروندی درک مشترکی دارند. در نتیجه چین بویژه در سال جاری میلادی توانست در رقابت‌های اقتصادی بر روسیه، اتحادیه اروپا و دیگر رقبای منطقه‌ای برتری پیدا کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.