مبارزه با فقر و بی عدالتی و توزیع عادلانه درآمدها

0

برزیل در چند سال اخیر با موفقیت‏ها و دست آوردهای اقتصادی چشمگیری روبه رو شده و با اعمال اصلاحات اقتصادی و انجام پروژه های زیربنایی به یکی از پنج اقتصاد برتر جهان تبدیل شده است. برزیلی‏ها از “لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا” رئیس جمهور خود به عنوان ستاره و پدر فقرا یاد می کنند. زیرا او را به عنوان یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت برزیل می دانند.
در روزهای گذشته و سفر داسیلوا به یکی از شهرهای شمال شرقی برزیل، مردم شهر ساعت ها در هوای بسیار گرم مشتاقانه منتظر آمدن وی بودند. هلی کوپتر لولا داسیلو را به این شهر آورد و پس از فرود، داسیلوا از گرد محافظانش خارج شد و بدون توجه به مسائل امنیتی به سوی مردم رفت. شهروندان این شهر کوچک فریاد می زدند: ” لولا؛ پدر ما”. او به سوی مردم رفت و مشغول صحبت با آنها شد و در آغوششان گرفت. به نظر می رسد که لولا داسیلوا احساس خوبی در این شهر داشت چون او نیز در همین منطقه فقرنشین به دنیا آمده بود.
مردم برزیل می گویند که یکی از دلایل موفقیتهای لولا داسیلوا این است که او خود را از جنس مردم می بیند و مردم این کشور نیز به او اعتماد پیدا کرده اند و او را پدر می نامند. لولا داسیلوا نسبت به شرایط فقرا درشمال شرقی این کشور آگاه است چون خود او در یکی از این شهرهای فقرنشین در برزیل به دنیا آمده است.
برزیل در حال حاضر جزء چهار اقتصاد نوظهور جهان به همراه چین، روسیه و هند قرار دارد که از این گروه با عنوان گروه “BRIC” یاد می شود. این در حالی است که به رغم تاثیر بحران اقتصادی در برزیل، کارشناسان پیش بینی کرده اند که رشد اقتصادی برزیل در سال ۲۰۱۰ بیش از پنج درصد خواهد بود. در حال حاضر رشد اقتصادی برزیل بسیار سریعتر از کشورهایی همچون روسیه و هند است. برزیل با جمعیت ۱۹۲ میلیون نفری از بازار داخلی باثباتی برخوردار است و صادرات پررونقی دارد (صادرات خودرو، هواپیما، شکر، قهوه و گوشت که اینها فقط ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد).
همچنین به دلیل اینکه چین جایگزین آمریکا به عنوان بزرگترین شریک تجاری برزیل شده است، بحران اقتصادی ایجاد شده در آمریکا تاثیر چندانی بر برزیل نداشته است. بانکهای این کشور قوی و باثبات هستند و مهمتر از همه اینکه برزیل یک کشور باثبات و دموکراتیک است که مناقشه جدی در آن وجود ندارد. برزیل از منابع طبیعی نامحدود، ذخایر آب بسیار زیاد و نفت بهره می برد. حتی این کشور در صادرات گوشت از آمریکا هم جلو زده است.
با اصلاحات اعمال شده و برنامه های جامع لولا داسیلوا، برزیل بدهی های خارجی خود را پرداخت کرده و حتی به کشوری وام دهنده به صندوق بین المللی پول تبدیل شده است. دولت برزیل بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار ذخیره مالی دارد و واحد پولی این کشور(Real)، یکی از قدرتمندترین واحدهای پولی در جهان محسوب می شود. کارشناسان بین المللی برای برزیل، دهه آتی را همراه با رفاه و رشد اقتصادی پیش بینی کرده اند.
لولا داسیلوا نیز پیش بینی کرده که کشورش به یکی از پنج اقتصاد برتر جهان تا سال ۲۰۱۶ تبدیل خواهد شد؛ سالی که ریودوژانیرو میزبان بازیهای المپیک خواهد بود. این در حالی است که این کشور در سال ۲۰۱۴ میزبان جام جهانی فوتبال است.
به دلیل رشد اقتصادی و دست آوردهای حاصل شده در برزیل، لولا داسیلوا به خود می بالد. باراک اوباما و نیکولا سارکوزی روسای جمهور آمریکا و فرانسه تلاش می کنند تا حمایت او را در همه زمینه ها جلب کنند. حتی اخیرا در برزیل فیلمی با عنوان ” لولا، پسر برزیل” در مورد رئیس جمهور این کشور ساخته شده است.
اکثر دست آوردهای حاصل شده در چند ساله اخیر در برزیل به خاطر عملکرد لولا داسیلوا بوده که کمتر از هفت سال است در این سمت فعالیت می کند و از تایید عمومی ۸۰ درصدی در کشورش برخوردار است. مبارزه با فقر و بی عدالتی و توزیع عادلانه درآمدهای کشور میان مردم از دیگر دست آوردهای وی محسوب می شود.
با حضور وی نظام سرمایه داری در برزیل کمرنگ تر شده است و او به طبقه متوسط و ضعیف کشورش اهمیت بیشتری داده است. لولا داسیلوا فردی عمل گراست و بحران اقتصادی در جهان باعث شد که او نسبت به آینده نظام سرمایه داری شک و شبهات بیشتری پیدا کند. در زمان فعالیت او میلیون‏ها نفردر برزیل از طبقه ضعیف جامعه به طبقه متوسط وارد شده اند.
یکی از طرحهای لولا داسیلوا در مورد توزیع عادلانه درآمدهای کشور، طرح اجتماعی است که تحت آن هر مادر نیازمندی در برزیل می تواند مطمئن شود که فرزندان محصلش ماهیانه ۲۰۰ رئال (حدود ۸۰ دلار) از دولت پول دریافت می کنند. ممکن است در ظاهر پول زیادی نباشد اما این سوبسید دولتی به میلیونها نفردر شمال شرقی فقرنشین برزیل کمک فراوانی کرده است.
پیشتر کارشناسان از این طرح لولا داسیلوا انتقاد کرده بودند، اما اکنون یکسری کشورها در حال الگوبرداری از این طرح هستند. در برزیل بیش از ۱۲ میلیون خانوار سوبسید دریافت می کنند.
لولا داسیلوا یکسال دیگر در سمت ریاست جمهوری برزیل فعالیت خواهد کرد و دوست دارد که رئیس جمهور بعدی برزیل طرحهای سوسیالستی وی را دنبال کند تا همه مردم برزیل در رفاه قرار داشته و از زندگی معیشتی استاندارد برخوردار باشند.
منبع: سایت الف به نقل از اشپیگل

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.