مترو از ۲۷ متری سی و سه پل گذشت

0

سرپرست کارگاه شرکت الموت در تونل میانی متروی اصفهان گفت: کمترین فاصله عبور مترو از سی و سه پل ۲۷ متر است که البته برای اطلاعات دقیق‌تر باید به نقشه‌ها مراجعه کرد.
به گزارش مهر، بابک رستمی در جریان بازدید خبرنگاران از متروی اصفهان به منظور بررسی انحراف مترو به سمت سی و سه پل افزود: کمترین فاصله عبور مترو از پل تاریخی سی و سه پل نزدیک به ۲۷ متر است و تونل غربی نیز نزدیک به ۳۷ متر با این بنای تاریخی فاصله دارد.
در این بازدید که خبرنگاران به بازدید از تونل غربی به جای شرقی معترض بودند، رستمی با اشاره به اینکه سر دستگاه کاتر TBM دچار مشکل شده، افزود: در قسمت جلویی دستگاه TBM یک کاتر وجود دارد که سایش چرخ حفار این دستگاه یک امری معقول است و تا کنون نیز در برهه‌های زمانی مختلف اقدام به تعویض قطعات برشی دستگاه روی کاتر شده و اینکه گفته می‌شود بازوی آن خم شده قابل قبول نیست.
این در حالی است که رستمی در بخش دیگری از سخنان در خصوص علت انحراف دستگاه TBM نقص و عیب در دستگاه را عامل آن دانست و تاکید کرد: اشکال در این دستگاه امری عادی است و عمدی خواندن انحراف متروی اصفهان قابل قبول نیست.
سرپرست کارگاه شرکت الموت در تونل میانی متروی اصفهان در ادامه در خصوص نحوه نظارت بر عبور دستگاه TBM نیز گفت: سیستمی به عنوان سیستم VMT وجود دارد که یک سیستم دقیق به شمار می‌رود که در فواصل زمانی کوتاه خودش را با ایستگاه ثابت، چک می‌کند که در قسمت کوتاهی این سیستم دچار ایراد و این انحراف ایجاد شد.
وی ادامه داد: در واقع این موضوع یک اتفاق روتین است و جای تعجب نیست. سیستم نقشه برداری در یک مقطع زمانی درست کار نکرد و دچار انحراف شد و هوشیاری و کنترل هر روزه و نقشه‌خوانی باعث شد تا خیلی زود در خصوص این انحراف آگاهی پیدا کنیم.
سرپرست کارگاه شرکت الموت در تونل میانی متروی اصفهان همچنین تصریح کرد: اطلاعات درست وارد دستگاه TBM شده است.
رستمی همچنین در پاسخ به این سئوال که “عدم سرویس دهی و تعمیر به موقع دستگاه زمینه ایجاد این انحراف را ایجاد کرده است” پاسخ داد: گزارشات در خصوص سرویس دستگاه موجود است و اکنون نیز باید اقدامی کرد که این پروژه هر چه سریع‌تر به پایان برسد و خدمت رسانی کند.
رستمی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه تعمدی در انحراف متروی اصفهان وجود نداشته به تشریح پاسخ سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه ” در یک گزارش در خصوص عبور دستگاه TBM آمده که تفاوت جنس خاک زمینه ایجاد انحراف در دستگاه را فراهم می‌کند و آیا دلیل این انحراف نیز همین تفاوت جنس خاک بوده” اظهار داشت: این نکته درست است وقتی در خاک حرکت می‌‌کنیم اگر جلو و سینه کار یک خاک همگن نباشد (بطور مثال چنانچه اگر در سمت راست خاک نرم و سمت چپ خاک سفتری باشد طبیعی است که دستگاه به سمت چپ منحرف می‌شود) دستگاه منحرف شود.
این مقام مسئول که در تمام سخنان خود بر اساس تصورات ذهنی جواب خبرنگاران را می‌داد در طول مسیر مترو تا ایستگاه نیز به گفتگو با خبرنگار مهر و تنی چند از اصحاب رسانه پرداخت و گفت: در خصوص اینکه دستگاه TBM دستگاه در چند متری سی و سه پل منحرف شده اطلاعی ندارم اما باید بدانید که این موضوع انحراف مسئله عادی است چنانچه تا کنون در چین، اروپای شرقی، اروپای غربی و اخیرا نیز در آمریکا این مسئله اتفاق افتاده و راه حل هم برای برون رفت از مشکل دارد.
سرپرست کارگاه شرکت الموت در تونل میانی متروی اصفهان در پاسخ به مهر مبنی بر اینکه “حتی اگر در این کشورها نیز انحراف ایجاد شده باشد آنها که دارای آثار تاریخی چون اصفهان نیستند” گفت: روش‌های زیادی در این خصوص وجود دارد که سابقه اجرایی در کنار آثار تاریخی را نیز دارد و بیشتر باید روشی را انتخاب کرد که زمان کمتری را صرف آن شود چرا که این روشی منطقی است.
در حالی که قرار بود خبرنگاران از تونل شرقی مترو که دچار انحراف شده بازدید کنند و از نزدیک با دستگاه TBM و محل وقوع انحراف را مشاهده نمایند اما شهرداری اصفهان اقدام به بازدید آنان از تونل غربی کرد و پس از پایان بازدید نیز مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان برای لحظاتی کوتاه در حاشیه این بازدید به چند سئوال از خبرنگاران پاسخ داد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.