متقاضیان خرید مسکن ریسک نکنند

0

در شرایط فعلی برخی متقاضیان منتظر کاهش بیشتر قیمت مسکن هستند، اما نباید ریسک کنند، زیرا ممکن است قیمت‌ها به یک‌باره افزایش یابد.
به گزارش  ConsBank به نقل از ایسنا، محمد عدالتخواه کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که آیا کاهش بیشتر قیمت مسکن ممکن است؟ تصریح کرد: در صورتی که پیش‌بینی‌های مشاوران املاک یا مسئولان درباره کاهش قیمت مسکن با استدلال‌های مستند همراه نباشد، این امر تحقق نمی‌یابد.
وی با بیان این‌که کاهش قیمت مسکن به عوامل مختلفی بستگی دارد، گفت: به عنوان مثال افزایش تسهیلات خرید مسکن باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، مگر این‌که میزان تولید افزایش یابد.
عدالتخواه اضافه کرد: اگر چه با اجرای طرح مسکن مهر تعدادی واحد مسکونی تولید می‌شود، اما باید توجه کرد که این واحدها متقاضیان خاص خود را دارد.
وی با بیان این‌که اکنون بازار راکد است و مردم به دنبال ارزان‌تر خریدن مسکن هستند، گفت: اگر روند کاهش قیمت مسکن ادامه نیابد و این روند معکوس شود، آنگاه متقاضیان فعلی بازار که دست نگه داشته‌اند نمی‌توانند مسکن خریداری کنند؛ بنابراین در این شرایط نباید ریسک کرد.
این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که قیمت مسکن به بحران اقتصادی، گردش سرمایه، میزان تولید مسکن و امثال آن بستگی دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی بخش خصوصی به دلیل کاهش میزان سود اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کند و سرمایه خود را وارد حوزه‌های دیگر کرده است.
وی ادامه داد: در شرایطی که میزان تولید پایین آمده، تقاضا ثابت و حتی در حال افزایش است و این امر ممکن است باعث بالا رفتن قیمت مسکن شود، مگر این‌که واحدهای مسکونی ارزان قیمت به ویژه برای جوانان تولید شود.
عدالتخواه با بیان این‌که مشاوران املاک نقشی در کاهش و یا افزایش قیمت مسکن ندارند، گفت: رکود بخش مسکن تا حدودی به بحران اقتصادی و همچنین کاهش درآمدهای نفتی بستگی دارد.
این استاد دانشگاه با اشاره به این‌که در شرایطی که امکانات برای خرید مسکن کاهش یابد، میزان سرمایه‌گذاری نیز افت می‌کند، اضافه کرد: ادامه رکود بخش مسکن و پایان آن به نحوه برخورد با این امر بستگی دارد.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی بخش خصوصی به سود عادلانه‌ای که از ساخت مسکن به دست می‌آورد قانع نیست و به دلیل اینکه دولت از افزایش قیمت زمین جلوگیری کرده، وارد بازار تولید نمی‌شود.
او با اشاره به این‌که در شهرهای کوچک مشکل مسکن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مهاجرت ۵ میلیون نفر از تهران در صورتی که عملی شود، بسیار خوب است، اما باید دید ضمانت اجرایی این مساله چیست.
عدالتخواه تصریح کرد: برای انجام این کار ابتدا باید حداقل یک میلیون واحد مسکونی و کار ایجاد کرد و به عبارت دیگر ابتدا باید شغل را منتقل کرد.
به گفته او از سال ۱۳۴۵ مساله جلوگیری از افزایش جمعیت تهران مطرح شد، اما در عمل کاری صورت نگرفته است.
وی درباره قرض الحسنه شدن تسهیلات مسکن مهر خاطرنشان کرد: اجرای این امر می‌تواند کمک خوبی به اقشار کم درآمد برای خانه‌دار شدن کند، مشروط بر اینکه چنین بودجه‌ای وجود داشته باشد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.