محصولات فولادی وارداتی فاقد کیفیت ‌دربورس کالا!

0

یک مقام مسئول در سازمان حمایت از معامله محموله های میلگرد وارداتی فاقد کیفیت لازم در بورس کالا خبر داد و اعلام کرد به منظور جلوگیری از مصرف این کالا در پروژه‌های عمرانی به مکاتبه با موسسه استاندارد و بورس کالا اقدام کرده‌ایم.
سید داوود موسوی مدیرکل کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفت وگو با مهر درباره عرضه میلگردهای وارداتی در بورس کالا گفت: در حال حاضر تولید، واردات، تمرکز، توزیع و فروش محصولات فولادی نظیر میلگرد، تیرآهن، ورق و .. مطابق با مجموعه قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مشمول استاندارد اجباری هستند.
موسوی افزود: همچنین بر اساس مصوبه هیئت وزیران به شماره ۷۹۸۸۰/ت ۳۰۸۹۱ مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۸۴ کلیه مواد، مصالح و فرآورده های ساختمانی می بایست به صورت کاملا استاندارد تولید و عرضه گردد که در این راستا اقدامات مناسبی از طریق دستگاههای متولی از جمله وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت بازرگانی، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان نظام مهندسی و … صورت پذیرفته است.
وی با بیان اینکه محصولات فولادی اصلی ترین عنصر در استحکام هر ساختمان و سازه عمرانی است، اظهارداشت: رعایت استانداردهای آن اجباری است، همچنین نظر به نیاز بالای بازار داخل ( حدود ۲۵۰۰ هزار تن تیرآهن و حدود ۶۷۰۰ هزار تن میلگرد) و پایین بودن توان تولید کشور ( در حدود ۵۲۰۰ هزار تن میلگرد و ۱۷۵۰ هزار تن تیر آهن) سالیانه حدود ۱۵۰۰ هزار تن میلگرد و ۸۰۰ هزار تن تیرآهن از طریق واردات به بازار محصولات فولادی کشور تزریق می شود.
مدیرکل کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: با توجه به کاهش تقاضا و قیمت آهن آلات در انتهای سال ۱۳۸۷ و سال ۱۳۸۸ شاهد انبار طولانی مدت محصولات وارداتی و نهایتا کاهش کیفیت آن بوده ایم و مباحثی در خصوص مشکلات استاندارد محصولات وارداتی مطرح شد به طوری که خریداران از طریق بورس کالا یکی از شروط تحقق معامله خود را ” شرط روئیت کالا” مطرح کردند.
موسوی با اعلام اینکه طی سال ۱۳۸۷ در حدود ۲۶۰ هزار تن میلگرد وارداتی چینی و ترک در بورس کالا عرضه که حدود ۵۲ هزار تن از این محصولات معامله شد و بخشی نیز در خارج از بورس به فروش رسیده است، گفت: در ۸ ماهه اول سال ۱۳۸۸ نیز حدود ۲۳۷ هزار تن میلگرد وارداتی عرضه که ۱۴۲ هزار تن از آن در بورس کالا معامله شد. از طرفی در سال جاری شاهد افزایش حجم تقاضا در این خصوص هستیم که نشان دهنده واکنش مثبت بازار در قبال عرضه و معامله کالاهای وارداتی در بورس کالا است.
وی در عین حال اظهارداشت: متاسفانه در تابستان سالجاری مشاهده شد برخی از محموله های میلگرد وارداتی که به علت انباشت طولانی مدت و عدم نگهداری با مشکل کیفی مواجه شده اند تحت عنوان قراضه فولادی عرضه و معامله شد و این سئوال را درپی داشت که چگونه از عدم استفاده این محصولات در پروژه های عمرانی و مسکونی می توان اطمینان حاصل کرد؟
مدیرکل کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در این خصوص سازمان حمایت در راستای احقاق حقوق مصرف کنندگان و جلوگیری از مصرف این کالا در پروژه های عمرانی اقدام به مکاتبه با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و همچنین بورس کالا کرده که در این خصوص بورس کالا می بایست برای جلوگیری از عرضه محصولات فاقد کیفیت اقدام کند. همچنین موسسه استاندارد نیز در این راستا بایستی اقدامات نظارتی خود را معمول و نتایج آن را به اطلاع عموم برساند.
موسوی همچنین اعلام کرد هشدارهای لازم به برخی مصرف کنندگان عمده از جمله وزارت مسکن و شهرسازی و … در جهت عدم استفاده از این محصولات در پروژه های عمرانی و بخش مسکن داده شده است.
وی با بیان اینکه انبار طولانی مدت محصولات فولادی در شرایط نادرست باعث افت کیفیت و بروز مشکلاتی برای این گونه محصولات می شود، گفت: برهمین اساس، موضوع استاندارد محصولات بیشتر به خواص داخلی و شرایط تولید بستگی دارد که با بازرسی ظاهری قابل اندازه گیری نیست ، ضمن اینکه در این مواقع لزوم بررسی موضوع توسط کارشناسان موسسه استاندارد ضروری بوده که تاکنون نتیجه ای از فرایند اقدامات به این سازمان اعلام نشده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.