محققان دانشگاه امیرکبیر آسفالت مقاوم با دوام بالا ساختند

0

محققان شیمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر موفق به تولید آسفالت با مقاومت بالا و طول عمر بیشتر از طریق اصلاح قیر شدند.
مهندس علی اصغر روغنی زاد، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب گفت: از آنجایی که قیر خاصیت چسبندگی و جلوگیری از نفوذ آب دارد اما استحکام کم آن در مقابل فشار، تنش های گوناگون، مرور زمان و عوامل جوی که به دلیل حرارت زیاد در مراحل استحصال ایجاد شده، سبب خرابی سریع جاده‌های ساخته شده به وسیله قیر می شود ما را به سمت اصلاح قیر هدایت کرد.
وی با اشاره به اینکه قیر یکی از مهمترین مواد مورد استفاده در راه سازی است، تصریح کرد: پس از انجام مراحل تحقیقاتی متوجه شدیم با به کارگیری مواد میکرونیزه معدنی با پوشش مناسب از ترکیبات آلی مختلف مانند اسید استئاریک، استئارات کلسیم، استئارات روی، رنگ های آلی و . . . می توان ضعف‌های به وجود آمده در قیر را برای راهسازی جبران کرد و نهایتا از بین این مواد، کربنات کلسیم (پودر سنگ) با دانه‌بندی ریز را انتخاب کردیم.
روغنی زاد با بیان این که کاهش درجه نفوذ، نقطه نرمی و افزایش ویسکوزیته کینماتیکی از خواص قیر اصلاح شده می باشد، افزود : پس از تائید فرمولاسیون اصلاح شده در آزمایشگاه آن را در محورهای مختلف مانند بخشی از اتوبان فداییان اسلام تهران به میزان ۲۵۰ تن، قسمتی از اسکله انبار مواد در بندر ماهشهر به میزان ۵۰۰۰ تن، در پارکینگ هلی کوپتر های صنایع نظامی تهران به میزان ۱۰۰۰ تن، قسمتی از اسکله بارگیری در بندر ماهشهر به میزان ۱۰۰۰۰ تن و همچنین در تقاطع اتوبان‌های شهید بابایی و شهید صیاد شیرازی تهران مورد آزمایش قرار دادیم. وی در ادامه با اشاره به اینکه که همه نتایج واصله از آزمایش های میدانی مطلوب گزارش شده است، خاطرنشان کرد: نتایج بررسی ها نشان می دهد که کربنات کلسیم پوشش دار در دمای اختلاط با قیر بر هم کنش کرده و سبب بهبود چسبندگی قیر به مصالح ساختمانی می شود و علاوه بر این حضور ذرات کربنات کلسیم سبب تکمیل دانه بندی مصالح شده و تأثیر قابل ملاحظه ای برپدیده قیرزدگی در مناطق گرمسیری می‌گذارد.
روغنی زاد اظهار داشت: بنابراین افزودن P.C.C به قیر می تواند به عنوان یک روش ساده و ارزان در مقایسه با روش‌هایی همانند استفاده از پلیمرها، برای افزایش کارایی قیر در صنعت آسفالت به کار گرفته شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.