محققان شیرازی از گونه های ریز جلبک سوخت سبز تولید کردند

0

با شناسایی و ثبت جهانی گونه جدید ریز جلبک‌ ، محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به تولید سوخت سبز از جلبک شدند.
به گزارش ایرنا ، محمدحسین مروت مجری طرح تولید سوخت سبز از جلبک در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: محققان زیست فناوری دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، موفق به تولید سوخت سبز (بیودیزل) از گونه بومی ریز جلبک «کلامیدوموناس» استان فارس و ثبت متوالی ژنی آن در پایگاه داده‌های جهانی ژن‌ها (NCBI) شدند.
مروت گفت: بیودیزل نوعی سوخت پاک است که از منابع طبیعی و قابل تجدید مانند روغن‌های گیاهی یا چربی‌های حیوانی ساخته می‌شود.
مروت افزود: تولید بیودیزل در این طرح از طریق مشتق‌سازی اسیدهای چرب بلند زنجیر استحصالی از گونه بومی ریز جلبک کلامیدوموناس استان فارس انجام شده است.
مجری طرح تولید سوخت سبز از جلبک دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان داشت: از ویژگی‌های بیودیزل می‌توان به تجدیدپذیری، غیرسمی بودن، قابلیت تجزیه به وسیله محیط زیست و تولید ذرات جامد سرطان زای کمتر در مقایسه با سوخت‌های معمولی اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه عمده سوخت مورد استفاده در صنعت و مصارف خانگی سوخت‌های فسیلی هستند، تصریح کرد: منابع سوخت‌های فسیلی در دهه آینده رو به اتمام است، از این رو کشورهای زیادی از جمله ایران به دنبال یافتن منابع جدید برای تهیه انرژی هستند که یکی از ایده‌های مطرح شده استفاده از سوخت‌های زیست (Biofuel) از منابع طبیعی تجدیدپذیر از قبیل دانه‌‌های برخی گیاهان روغنی، چربی‌های حیوانی، جانداران تک‌ سلولی مانند باکتری‌ها، ریز جلبک‌ها و دیگر موجودات فتوسنتزکننده تک سلولی است.
مروت بیان داشت: سوخت‌های زیستی انواع مختلفی دارند از جمله بیواتانول یا الکل زیستی، بیوگاز و بیودیزل که ما در این پروژه از ریز جلبک‌های بومی استان فارس برای تهیه بیودیزل یا سوخت سبز استفاده کردیم.
مجری طرح تولید سوخت سبز از جلبک دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: از میان منابع بسیار برای تهیه سوخت سبز، امروزه میکروالگ‌‌ها (ریز جلبک‌ها) به دلیل توانایی رشد سریع‌تر، قابلیت انجام فتوسنتز، نیاز به محیط کشتی ارازان‌تر، بازدهی تولید بیشتر و قابلیت صنعتی شدن راحت‌تر تنها منابعی هستند که بشر امید دارد بتواند تا چند دهه دیگر از آنها برای تولید بیودیزل استفاده کند.
وی با اشاره به این که ثبت توالی ژنی اینگونه از کلیدی‌ترین کارهای انجام شده در پروژه بود، گفت: پس از کشت دادن این گونه در مقیاس آزمایشگاهی به جداسازی اسیدهای چرب آن پرداختیم و پس از مشتق‌سازی آنها وجود حداقل ۹ گونه ترکیب بیودیزل را که هر کدام می‌توانند به عنوان یک سوخت جایگزین در موتورها به کار روند را اثبات کردیم.
مروت در مورد کاهش آلودگی هوا در صورت استفاده از سوخت سبز اظهار داشت: پدیده‌ گازهای گلخانه‌ای یکی از آلودگی‌های مطرح در محیط زیست است که خود موجب بروز تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین می‌شود.
وی ادامه داد: کشور ما نیز منابع وسیع و ناشناخته‌ای از ریزجلبک‌ها را داراست که با استفاده از آن، ایران می‌تواند یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید بیودیزل باشد.
مروت بیان داشت: در این پروژه که توسط یونس قاسمی، سارا رسول‌امینی‌ و من در مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد، برای نخستین بار در کشور از میکروالگ‌های (میکرو جلبک‌ها) بومی استان فارس در تولید سوخت سبز استفاده شد.
مجری طرح تولید سوخت سبز از جلبک دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: شناسایی اینگونه براساس ویژگی‌های مورفولوژیک و فیزیولوژیک و استفاده از مارکرهای مولکولی انجام گرفت و یکی از کارهای مهمی که در خلال این پروژه انجام شد تکثیر و تعیین توالی یکی از ژن‌های این سویه به روش PCR بود که این ژن در طبقه‌بندی و تاکسونومی اینگونه اهمیت زیادی دارد و توالی این ژن نیز برای نخستین بار در دنیا در پایگاه دادهای جهانی ژنی به نام ایران ثبت شد.
به گفته وی : عمده گاز خطرناک موجود در این پدیده CO2 یا دی‌اکسید‌کربن است که در صورت تهیه سوخت بیودیزل از ریز جلبک‌ها امکان بروز این پدیده وجود ندارد، زیرا که ریز جلبک‌ها برای فتوسنتز کردن از گاز CO2 موجود در اتمسفر استفاده می‌کنند و بنابراین می‌توانند در کاهش آلودگی هوا نیز نقش مهمی را ایفا کنند.
مجری طرح تولید سوخت سبز از جلبک دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز داشت: اینگونه سوخت‌های سبز را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کرده‌ایم و در صورت در اختیار داشتن ابزارهایی همچون بیوراکتور و برخورداری از حمایت مراکز مربوطه توانایی تولید این محصول در مقیاس بیشتر را هم داریم و در این راستا مهم‌ترین هدف ما اثبات تکرارپذیری، آنالیز بیودیزل تولید شده، بررسی امکان تولید بیودیزل از سایر منابع ریز جلبکی بومی ایران، اندازه‌گیری بازده تولید بیودیزل و بررسی میزان هزینه مصرفی در تولید بیودیزل است.
وی با اشاره به اینکه مراکزی برای حمایت از تولید این سوخت در کشور وجود دارند، اظهار داشت: امیدواریم با سرمایه‌گذاری بر روی این طرح بتوانیم آن را در مقیاس نیمه‌صنعتی و صنعتی تولید کنیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.