مخالفت شهرداری با ساخت وساز نیروی انتظامی در ارتفاعات تهران

0

تصویب و ابلاغ طرح جامع شهر تهران که ساخت و ساز در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر پایتخت را ممنوع اعلام کرد، اکنون محل چالش برخی تعاونی های مسکن و مدیران مناطق شهرداری شده است.
تعاونی مسکن پلیس راه ناجا در اطلاعیه ای با انتقاد از آنچه “مقابله شهرداری تهران با تامین مسکن برای کارکنان دولت” خوانده خواستار انجام ساخت و ساز در اراضی متعلق به این تعاونی در ارتفاعات شمالی منطقه دو تهران که به ادعای مدیران شهر در منطقه ممنوعه قرار دارد، شده است.
تعاونی مسکن پلیس راه ناجا در اطلاعیه خود متذکر شده است :دراوایل دهه هفتاد اقدام به تهیه قطعه زمین ۴۲ هزار متر مربعی در شمال منطقه دو تهران برای حدود پنج هزار نفر از اعضای خود کرد تا با انجام ساخت و ساز مسکونی در این اراضی، اعضای خود را صاحباخانه کند.
براین اساس “ساخت و ساز در این اراضی به دلایل مختلف تا سال های ۸۰ و ۸۱ مسکوت می ماند و پس از مسوولان تعاونی به دنبال اخذ مجوز های لازم برای آغاز عملیات عمرانی می کنند.”
مجبتی قرائیان، نماینده حقوقی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا در این باره ایرنا گفت: پس از اقدام رسمی برای ساخت و ساز در اراضی خود از همان ابتدا با مقاومت مسوولان شهرداری تهران مواجه شدیم که هر بار به دلایل مختلف اجازه انجام کار را نمی دادند.
وی با بیان اینکه موانع یاد شده سبب شکایت این تعاونی مسکن از شهرداری تهران به دیوان عدالت اداری شد افزود: دیوان عدالت اداری در جلسات مختلف و پس از بررسی اسناد و ادله های قانونی رای به ساخت و ساز تعاونی مسکن پلیس راه ناجا داد و در تاریخ هفتم تیماه سال ۸۳ این رای را برای اجرا به شهرداری تهران ابلاغ کرد.
قرائیان به پیگیری های محمد باقر قالیباف در زمان فرماندهی نیروی انتظامی برای ساخت و ساز این تعاونی مسکن اشاره کرد و اظهارداشت: مسوولان شهرداری در دوره مدیریت قبلی با جدیت اجازه ساخت و ساز به تعاونی مسکن را ندادند و پس از انکه قالیباف به تصدی شهرداری تهران منصوب شد نیز شاهد افزایش مخالفت های شهرداری بودیم.
نماینده حقوقی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا گفت: مسوولان شهرداری تهران تنها ادله خود برای جلوگیری از ساخت و ساز تعاونی مسکن را قرارداشتن اراضی در بالای ارتفاعات ۱۸۰۰ متر می دانند و این درحالی است که اراضی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا در این محدوده قرار ندارد.
وی ادامه داد: از سویی به فرض قرارداشتن این اراضی در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر، بر اساس طرح تفضیلی منطقه دو تهران ساخت و ساز در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر ممنوع بوده است و برخی تعاونی های مسکن در این منطقه اکنون در ارتفاع ۲۰۰۵ متر نیز در حال ساخت و ساز هستند.
قرائیان به دستور دیوان عدالت اداری مبنی بر رسیدگی شهرداری به حق قانونی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه مسوولان شهرداری درپی در اختیار گرفتن اراضی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا بودند و حتی پیشنهاد ارائه زمین معوض را نیز به تعاونی مسکن داده اند.
وی تاکید کرد: شهردار منطقه دو تهران به دفعات در محاکم قضایی ملزم به صدور مجوز ساخت و ساز به تعاونی مسکن پلیس راه ناجا شده است اما متاسفانه همچنان از اجرای محاکم قضایی سرباز زده و پنج هزار عضو تعاونی مسکن پلیس راه ناجا را بلاتکلیف گذاشته است.

شهرداری: تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهیم
مسوولان شهرداری منطقه دو تهران معتقد بر تخلف و ممنوع بودن ساخت و ساز از سوی این تعاونی مسکن به دلیل قرار داشتن اراضی آنها در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر دارند.آنها می گویند :ساخت و سازهای بی رویه به خصوص در نیمه دوم دهه هفتاد که با رشدی قارچ گونه مناطق دست نخورده شمال پایتخت و ارتفاعات البرز را نشانه گرفت، لطمات بسیاری را به شهر تهران وارد کرد و مدیران را مجبور ساخت به دنبال راه چاره ای برای این معضل باشند.
“از این رو، تدوین طرح جامع شهر تهران در دستور کار قرار گرفت و در اوایل سال ۸۵ به تصویب نهایی شورای عالی شهرسازی وزارت مسکن رسید و بر اساس آن ساخت و ساز در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر در مناطق شمالی شهر ممنوع شد.
این مساله سبب شد تا مدیران شهرداری تهران نیز به جدیت با اجرای طرح هایی چون “حریم بان” به کنترل ساخت و سازهای این محدوده پرداختند که به ادعای مسوولان شهرداری “کاهش ۳۰ درصدی تخلفات ساخت و ساز در این محدوده” را به دنبال داشت.”
محمدی معاون شهرسازی و معماری این منطقه با بیان اینکه بخش عمده ای از اراضی تعاونی مسکن پلیس راه ناجا بالای ارتفاع ۱۸۰۰ متر قرار دارد گفت: ساخت و ساز در این محدوده به حکم طرح جامع شهر تهران و طرح تفضیلی منطقه منوع است.
وی تاکید کرد: طرح جامع شهر تهران به روشنی ضوابط ساخت و ساز در ارتفاعات پایتخت را مشخص کرده و با توجه به الزامی بودن اجرای این طرح و تاکیدات شهردار تهران بر اجرای کامل قانون، ساخت و ساز در ارتفاعات بالا ۱۸۰۰ متر امکان پذیر نیست.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه دو تهران با تاکید بر اینکه این شهرداری صیانت و حفاظت از ارتفاعات شمال تهران را وظیفه اصلی خود می داند افزود: شهردار تهران تاکید بسیاری بر دست نخورده ماندن معدود اراضی شمال شهر به عنوان سرمایه های ماندگار شهر دارند و از این رو شهرداری منطقه به شدت با ساخت و سازهای بالای ارتفاع ۱۸۰۰ متر برخورد می کند.

** درخواست از رییس جدید دستگاه قضا برای رسیدگی به این موضوع
اعضای تعاونی مسکن پلیس راه ناجا برای پیگری آنچه حق مسلم خود می دانند، در آخرین اقدام خود از رییس دستگاه قضا و دیوان عدالت اداری درخواست کردند به طور ویژه موضوع ساخت و ساز این تعاونی مسکن را که به گفته مدیران تعاونی ، احکام متعدد قضایی را نیز دارد پیگیری کنند.
آنها درخواست نامه ای نیز به همین منظور تهیه کرده اند که در آن دستورات سایر نهاد های ذی ربط قانونی نیز آمده تا شاید راهگشایی برای ساخت و ساز در اراضی خود باشد.

** قالیباف: به ساخت و سازهای بالای ارتفاع ۱۸۰۰ رحم نمی کنیم
شهردار تهران چندی پیش نیز در حاشیه یکی از برنامه های افتتاح طرح های عمرانی شهرداری با تاکید مجدد بر برخورد باساخت و ساز های غیر مجاز در ارتفاعات تهران گفت: ساخت و سازهایی که در منطقه ۱، ۲ و ۴ در ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متر و نیز در ارتفاعات تراز ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ مناطق ۵ و ۲۲ احداث شوند، غیرمجاز بوده و از عملیات احداث آنها جلوگیری می شود.
وی این ساخت وسازها را موجب تخریب محیط زیست و ایجاد مشکلات امنیتی دانست که به همین دلیل در طرح جامع شهری نیز این ساختمان ها پیش بینی نشده اند و بر همین اساس به شدت با این گونه ساخت وسازها برخورد می شود.
قالیباف ادامه داد: برخی افراد برای ساخت ساختمان یا برج در این ارتفاعات به قوه قضاییه شکایت کرده اند و دیوان عدالت اداری رای به نفع آنان داده است ؛ چرا که این دیوان ، برای آنها حقوق مکتسبه به دلیل صدور پروانه در سالهای گذشته قایل بوده است ؛ اما اکنون شهرداری بدون توجه به تخلفات گذشته اجازه ساخت را در ارتفاعات یاد شده ، به هیچ کس نخواهد داد .
وی تاکید کرد :شهرداری در این زمینه آماده است تا خسارت های وارد ه بر آنها را جبران کند و به هیچ ساخت و ساز غیرمجازی رحم نخواهیم کرد.
شهردار تهران افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده ، اگر پروانه ای برای ساخت وساز در ارتفاعات یاد شده گرفته شده باشد، آن را لغو و باطل می کند. همچنین اگر پروژه ای در ارتفاعات با اخذ پروانه در حال احداث بوده و پیشرفت قابل توجهی هم نداشته باشد، آن را متوقف می کنیم و به ساختمان هایی هم که ساخته شده و اکنون در حال بهره برداری است ، اجازه تجدید بنا نخواهیم داد.
وی از ایجاد تفرجگاه در دامنه البرز با عنوان کوهساران خبر داد و گفت : طرح کوهساران با هدف جلوگیری از ساخت وساز در ارتفاعات به تصویب رسیده و در دامنه جنوبی البرز اجرا می شود تا این محدوه به بزرگترین تفرجگاه شهر تهران تبدیل شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.