مدرسه بین‌المللی بانکوک

0

مدرسه بین‌المللی بانکوک

آشنایی با شرکت طراح

مدرسه بین‌المللی بانکوکشرکت معماری پلن آرشیتکت (Plan Architect) نگاهی هنری به صنعت معماری با روحی عملگرا دارد. درواقع این شرکت براساس دوستی و احترام متقابل تاسیس شده و هر فرد در این مجموعه موظف است برای توسعه داشته‌های خود تلاش کند. هدف اصلی،‌ ایجاد محیطی است که در آن همه بتوانند بهترین نمایش خود را ارائه کنند. یک طرح را وقتی می‌توان موفق قلمداد کرد که مشتری، تیم طراحی و جامعه از آن راضی باشند. در ضمن معماران این شرکت در طول انجام کار خود همیشه به نظرات و انتقادات دیگران گوش می‌دهند چون در چارچوب پلن آرشیتکت، شما نمی‌توانید خود را در یک قالب محدود کنید و به آنچه بیرون از آن اتفاق می‌افتد بی‌اهمیت باشید. در این مجموعه موفقیت تنها برای یک نفر نیست و دستاوردی است که با کار گروهی به‌دست می‌آید. وقتی فضا و آزادی لازم به افراد داده شود، می‌توان شاهد رشد جوانه‌ای بود که به موفقیتش ایمان داریم. پلن آرشیتکت خود را در برابر جامعه مسئول می‌داند و رسالتش را با مشارکت در طراحی پروژه‌های عمومی، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و آغاز و پشتیبانی از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی انجام می‌دهد. در پلن آرشیتکت این باور وجود دارد که معماری بخش مرکزی جامعه است و به ما می‌گوید که هستیم و چگونه و چطور زندگی می‌کنیم و چه آرزوهایی داریم.

آشیانه‌ای برای تحصیل

مدرسه بین‌المللی بانکوکفاز دوم مدرسه بین‌المللی بانکوک در سال ۲۰۱۶ به‌پایان رسید. بعد از پایان فاز اول، این نیاز مطرح شد که برای کلاس‌های دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی، باید پروژه را گسترش داد. بخش اول باید به ساختمان سالن اجتماعات اختصاص می‌یافت؛ سالنی با ظرفیت ۴۰۰صندلی که بتواند در مناسبت‌ها و رویدادهای مختلف میزبان میهمانان مدرسه و محل اصلی مرکز هنرهای خلاقانه باشد. بعد از سالن اجتماعات نوبت به بخش‌های بعدی پروژه رسید؛ ساختمان دوره دوم ابتدایی با ظرفیت ۷۵۰ دانش‌آموز، دو ساختمان خوابگاه دانش‌آموزان، مجموعه ورزشی، استخر ۸خطی و یک زمین فوتبال که درست در میان این ساختمان‌ها قرار می‌گیرد.

مدرسه بین‌المللی بانکوکفاز دوم دقیقا در کنار فاز اول مدرسه قرار دارد اما هر یک از دو فاز ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که در همان نگاه اول خود را نشان می‌دهد. وقتی وارد محوطه فاز دوم مدرسه می‌شویم، نخستین چیزی که به چشم می‌آید سالن اجتماعات است. ساختمانی که نقطه‌عطف جدید این مجموعه است و از همان ابتدا چشم بیننده را مجذوب خود می‌کند. در طراحی این سازه به این نکته توجه شده که همانند دروازه‌ای باشد تا در کنار ترغیب بازدیدکننده به ورود به فاز دوم، دو فاز اول و دوم مدرسه را همچون زنجیری به یکدیگر متصل کند. در بخش جانبی بنا از کامپوزیت آلومینیوم به‌طرزی هنرمندانه استفاده شده که با منحنی‌های متعدد، اتمسفری مطبوع می‌سازد. نمای اصلی و بخش پشتی سازه هم نمایی آجری دارد. در این سازه از آجرهای محلی استفاده شده اما طرز چینش آنها خاص و بدیع است. نمای آجری تنها مختص بخش خارجی نیست که در داخل سازه هم دیوارهای سالن اجتماعات، نمایی آجری دارد که فضایی دلپذیر در داخل سالن ایجاد می‌کند.

مدرسه‌ای دور از کلیشه‌های موجود

مدرسه بین‌المللی بانکوکو اما ساختمان کلاس‌های دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی. در بخش ورودی ساختمان، فضایی بزرگ به پله‌های بزرگ و پهن ورودی اختصاص یافته تا محلی برای جمع‌شدن دانش‌آموزان و انجام فعالیت‌های مختلف باشد. همین طور این پله‌ها گذرگاهی است که عبور از بخش خارجی به داخل سازه را آرام و مطبوع می‌کند. از بیرون که به داخل سازه نگاه کنید، پله‌های طبقات درست در بخش میانی قرار گرفته‌است و به‌‌مثابه جریان و گردش اصلی است که زندگی را به معماری سازه هدیه می‌کند. این نوار حیات‌بخش، دانش‌آموزان و معلمان را از ورودی سازه تا آخرین طبقه همراهی می‌کند.

در سمت چپ ساختمان کلاس‌ها، یک استخر بزرگ ۲۵متری و یک مجموعه ورزشی قرار دارد. در این مجموعه سه زمین بسکتبال، تعبیه شده که یکی در طبقه اول و دوتای دیگر در طبقه دوم است. سردر دندانه‌ای این مجموعه را می‌توان بخش اصلی آن دانست که در کنار نمای شیک و جذابش، نور خورشید را به‌صورت غیرمستقیم به‌داخل سازه می‌رساند.  در سمت راست ساختمان کلاس‌ها، دو ساختمان خوابگاه قرار دارد که یکی برای دانش‌آموزان پسر و دیگری برای دانش‌آموزان دختر است. برای هر اتاق یک تراس در نظر گرفته شده تا جریان باد به‌راحتی وارد بنا شود و تهویه مطبوع طبیعی ساختمان باشد.

مدرسه بین‌المللی بانکوکپنجره شیشه‌ای سال مرکزی، نور خورشید را وارد ساختمان و کوریدورها می‌کند. نکته پایانی فضایی است که بین این ساختمان‌ها در نظر گرفته شده: طراح پروژه با توجه به اینکه اینجا محلی برای تحصیل دانش‌آموزان است سعی کرده با تعبیه فضاهای باز، زندگی را در جای‌جای مجموعه به‌جریان بیندازد و تصویر کلیشه‌ای و خسته‌کننده مدارس تنگ و تاریک که استرس را از همان ابتدا به دانش‌آموزان منتقل می‌کند را بشکند. در فضای موجود بین ساختمان‌های مختلف پروژه می‌توان برنامه‌های هنری و تفریحی برای دانش‌آموزان ترتیب داد تا مجالی باشد برای نفس‌کشیدن و فراغت از فضای درس.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.