آشنایی با معماری مدرن و تاریخچه آن

0
معماری مدرن

معماری مدرن یک جنبش معماری و طراحی جهانی است که در دهه ۱۹۲۰، به عنوان پاسخی به صنعتی شدن سریع و تغییرات اجتماعی ظهور پیدا کرد. مدرنیسم نظم و مسائل جهانی را در معماری دنبال می کند و مواد و مصالح جدید و تکنولوژی پیشرفته را به کار برده و سبک ها و ایده های تاریخی، سنتی و قدیمی را رد می کند. مدرنیسم تأکید بر عملکرد، سادگی، عقلانیت، ایجاد اشکال جدید مطابق با رویکردهای زیبایی شناختی جدید دارد.

این رویکرد زیبایی شناختی جدید، منجر به ساخت ساختمان های مدرن با خطوط واضح و تمیز، اشکال هندسی ساده، شکل های مکعبی،  سقف های مسطح، فضاهای داخلی باز و انعطاف پذیر شده است که متناسب با همه ملیت ها و فرهنگ ها می باشد.

مدرنیسم یک جنبش جهانی غالب در معماری و طراحی قرن بیستم می باشد. مدرنیسم مهم ترین سبک یا فلسفه معماری و طراحی قرن بیستم می باشد که همراه با یک رویکرد تحلیلی مرتبط با عملکرد ساختمان، استفاده منطقی از مواد و مصالح، نوآوری ساختاری و حذف زرق و برق ها می باشد. این سبک بعد از برگزاری نمایشگاه معماری مدرن در آمریکا در سال ۱۹۳۲ توسط فیلیپ جانسون، سبک بین المللی یا مدرن بین المللی نامیده شد.

ویژگی های سبک مدرنیسم

 • ترکیبات نامتقارن
 • استفاده از اشکال مکعی یا استوانه ای
 • سقف مسطح
 • استفاده از بتن مستحکم
 • قالب بندی شیشه ای و فلزی
 • فقدان گچبری ها و زرق و برق
 • گرایش به رنگ سفید یا کرم

Walter Gropius و Le Corbusier از رهبران این جنبش بوده اند. Le Corbusier بعد از جنگ جهانی با طرح های خانه های عمومی، تأثیر قابل توجهی در بریتانیا داشت. در بریتانیا، اصطلاح جنبش مدرن برای توصیف طراحی های مدرنیسم دهه ۱۹۳۰ تا اوایل ۱۹۶۰، به کار برده شده بود.

آنچه را که در یک ساختمان به سبک مدرنیسم دنبال می کنید:

 • اشکال مستطیلی یا مکعبی
 • مینیمال وبدون زرق و برق و تزئین
 • فولاد یا بتن مسطح
 • پنجره های بزرگ
 • طرح های باز و آشکار

تاریخچه مدرنیسم

ظهور مدرنیسم در معماری مربوط به سال های بین ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ می باشد. اما ریشه های آن به روشنگری و گسترش فناوری بر می گردد. تاریخچه مدرنیسم شامل سه دوره می باشد، دوره اولیه، مدرن و آخرین دوره که در آن بزرگترین و مشهورترین معماران ظهور پیدا کردند.

مدرنیسم اولیه (۱۶۵۰-۱۹۱۴)

قرن هیجدهم

مدرنیسم در این دوره تحت تأثیر روشنگری قرار گرفت که انقلاب صنعتی را به دنبال داشت. این تأثیر بر اساس عقل گرایی بود که از اصطلاحات پایه ای روشنگری بود که به دکارت بر می گردد، دکارت کسی بود که جهان را به منزله یک ماشین می پنداشت که با قوانین مکانیکی کار می کند. مدرنیسم، عقل گرایی را به منزله دقت در طراحی و تطابق شرایط معماری با صنعت می پنداشت.

Le Corbusier در سال ۱۹۲۱ به عنوان یکی از پیشگامان مدرنیسم می گوید: “یک خانه، ماشینی برای زندگی کردن است.” این جمله او اشاره دارد به اینکه یک ساختمان، سادگی شکل یک ماشین را دارد که به خوبی طراحی شده است و معمار مانند یکی از بخش های ماشین عمل می کند. این تفکر ماشینی که توسط دکارت مطرح شده است، یکی از مفاهیم اصلی مدرنیسم می باشد.

اوایل قرن نوزدهم

Adolf Loos به عنوان یکی از پیشگامان مدرنیسم، تأثیر فوق العاده ای روی مدرنیسم داشت. او مقاله ای در سال ۱۹۰۸ منتشر کرد که شعار او در آن مقاله “زرق و برق و تزئینات یک جنایت است” بود. منظور او از جنایت، هدر دادن پول، نیروی کار و مواد و مصالح بود. برای او به عنوان یکی از افراد سبک مدرن، زرق و برق و تزئینات هیچ معنا، جایگاه و ارزشی در جامعه مدرن نداشت و تنها سادگی را می ستود.

زیبایی در مدرنیسم در سادگی و حذف تزئینات و زرق و برق منعکس شده بود. معماران مدرنیسم، زرق و برق را نشانه ای از گذشته و سبک های قدیمی و تاریخی می دانستند و ساختارهای ساده را جایگزین آن کرده بودند.

اوایل قرن بیستم

پدر مدرنیسم، Louis Sullivan، یکی دیگر از مشهورترین افراد سبک معماری مدرن در سال ۱۹۱۸ بود. معماران مدرنیسم مانند Mies van der Rohe بسیار تحت تأثیر شعار سولیوان بودند که هدف ساختمان را تأکید بر عملکرد و طراحی از داخل آن می دانست. در مدرنیسم، اولویت با عملکرد بود و عملکرد پایه و اساس فرم بود.

مدرنیسم (۱۹۲۰-۱۹۵۰)

مدرنیسم باوهاوس (۱۹۱۷-۱۹۳۳)

مدرنیسم در معماری از باوهاوس رشد پیدا کرد. باوهاوس، یک مدرسه طراحی و معماری آلمانی است که در سال ۱۹۱۹ توسط Walter Gropius، Mies، Marcel Breuer، Wassily Kandinsky و Paul Klee تأسیس شد. باوهاوس هنر را با تکنولوژی ادغام کرد.

برای معماران باوهاوس، عصر ماشینی جدید خواستار روش جدید زندگی، معماری جدید با مصالح جدید مانند آهن و شیشه بود. آنها بر این باور بودند که ویژگی هایی مانند سادگی، عقلانیت، عملگرایی و جهانی بودن، می تواند دنیا را تغییر دهد. معماری مدرن راه حل بهتری برای داشتن یک زندگی بهتر ارائه می داد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.