مدیریت با اعتمادبه‌نفس

0

مدیریت با اعتمادبه‌نفس

داشتن اعتمادبه‌نفس برای مدیریتی مؤثر، موضوعی کلیدی محسوب می‌شود. متأسفانه گاهی برای افراد ساده‌تر است که نقاط ضعفتان را ببینند و از نقاط قوتتان غافل شوند. برای اینکه اعتمادبه‌نفستان را زنده کنید، این دو سؤال را از خود بپرسید:

چه کاری را به‌خوبی انجام می‌دهید؟ فهرستی از نقاط قوت خود تهیه کنید. این موارد لزوماً همان چیزهایی نیست که در رزومه کاری خود ثبت کرده‌اید، بلکه مواردی است که تا به امروز باعث موفقیت شما شده است. این نقاط قوت چطور به شما کمک خواهد کرد تا در آینده به موفقیت دست پیدا کنید؟

چرا باید سایر افراد از شما تبعیت کنند؟ به شرایط و موقعیت‌هایی که در گذشته به تیم شما در رویارویی با چالش‌های بزرگ کمک کرده است، بادقت توجه کنید. چرا سایر افراد به توانایی‌هایتان در انجام کارها و رسیدن به موفقیت ایمان دارند و به شما اعتماد کرده‌اند تا به‌عنوان مدیر فعالیت کنید؟

تخصص در ویژگی‌های بنیادی

نظریه‌های بی‌شماری درباره چگونگی تبدیل شدن به یک مدیر موفق وجود دارد؛ اما آنچه اهمیت حیاتی دارد، فراموش نکردن اصول اساسی است. در این قسمت به معرفی پنج قاعده بنیادی در مدیریت می‌پردازیم:

ترسیمی از آینده: دورنمایی از موقعیت شرکت یا واحد خود در آینده داشته باشید و مطمئن شوید که افراد پیرامون شما هم از مسیر پیش روی شما آگاهی دارند.

اجرا کردن کارها: وقتی‌که فهمیدید با چه مسائلی در آینده روبه‌رو خواهید شد، بر چگونگی این رویارویی تمرکز کنید. باز هم باید مطمئن شوید که افراد زیرمجموعه شما از این اقدامات آگاهی دارند.

استعدادهای کنونی خود را بالفعل کنید: حداکثر استفاده را از کارمندان خود ببرید و از آن‌ها بخواهید تا بهترین عملکرد خود را در کار به نمایش بگذارند.

زمینه‌سازی برای استعدادهای ضروری آینده: استعدادهایی را بیابید که در آینده برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید و برای تحصیل آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید: هیچ‌گاه نمی‌توانید مدیری کامل و ایده‌آل شوید، بنابراین همواره به دنبال راههایی باشید که به بهبود عملکرد شما کمک کند و مهارت‌های شما را افزایش دهد.

چندان سخت نگیرید

هر نسلی از مدیران این تفکر را دارد که با چالش‌های جدیدی مواجه است و مستلزم دانستن مدل‌های جدید مدیریتی است؛ اما برای اینکه مدیری موفق و مؤثر باشید، ضرورتی ندارد که همه روش‌های پیچیده و ناشناخته مدیریتی را به‌طور تخصصی بدانید. صرفاً به‌صورت ساده و با پیگیری ایده‌های قدیمی و به اثبات‌رسیده می‌توان اغلب امور را پیش برد. همان چیزهایی که باعث شده است در گذشته یک فرد به مدیری موفق تبدیل شود، هنوز هم در شرایط امروزی کارساز است. این ویژگی‌ها عبارتند از: پیگیر و کنجکاو بودن، داشتن شایستگی‌های لازم و خیرخواهی. پیش از آنکه این مدل قدیمی را کنار بگذارید و به سراغ مدل‌های جدید مدیریتی بروید، به محتوای هریک از این روش‌های جدید با دقت توجه کنید. معمولاً روش‌های جدید به‌لحاظ ماهیت، مشابه روش‌های قدیمی است و صرفاً در قالب جدید و با زبان دیگری عنوان می‌شود.

اجتناب از ویژگی‌های معمول مدیران ناشایست

مدیر بودن کار بسیار دشواری است، به‌ویژه در شرایطی که باید با ویژگی‌های طبیعی و ذاتی‌ای مقابله کنید که شما را از سایر افراد تحت امرتان متمایز می‌کند. شناخت این ویژگی‌ها کمک می‌کند تا از آن‌ها اجتناب کنید. در این بخش سه ویژگی معمول را ذکر می‌کنیم که به مراقبت نیاز دارد:

خودفریبی: نه‌تنها مدیران بلکه اکثر افراد تصور می‌کنند که مهارت‌هایشان بالاتر از حدی است که در واقعیت وجود دارد. ممکن است شما هم به خود مغرور شده و تفکر نادرستی از توانایی‌های خود داشته باشید. تلاش کنید راه‌هایی را بیابید تا ارزیابی درستی از مهارت‌های خود به دست آورید.

غفلت: کارکنان و عوامل زیرمجموعه، به افرادی که در جایگاه قدرت قرار می‌گیرند، به‌شدت توجه می‌کنند؛ اما این سطح توجه معمولاً به آن‌ها منعکس نمی‌شود. هنگامی‌که در رأس یک واحد قرار می‌گیرید، از دیگران بخواهید گزارش‌های انتقادی خود را درباره عملکردتان به شما منتقل کنند.

حفاظت حرفه‌ای: هیچ‌کس تمایل ندارد درباره نقاط ضعف مدیر خود به‌صورت مستقیم سخن بگوید. فضایی ایجاد کنید که افراد برای گزارش دادن نه‌تنها نگران موقعیت خود نباشند، بلکه با ارائه این اطلاعات تشویق هم بشوند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.