مدیریت یکپارچه، راه حل برون رفت از بحران های شهر تهران

0

به گزارش Consbank، فاطمه صالحی متولد چهارم خرداد‌ماه سال ۱۳۶۷ در استان تهران است. وی دانش‌آموخته رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از دانشگاه الزهراست و نخستین تجربیات حرفه‌ای او در سایه آموزش رقم خورده است. دیری نپایید که دانش آکادمیک او در فعالیت‌های حرفه‌ای نیز نمود یافت و وی در سمت مشاور عالی مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان، نماینده آی‌سی‌سی از سوی بانک حکمت ایرانیان در اتاق بازرگانی ایران و معاون مالی و اداری بیمه حکمت صبا به عنوان مدیری جوان خوش درخشید. صالحی همچنین در اتاق بازرگانی ایران به سمت مدیر سایت تجارت الکترونیک فعالیت داشته و در حال حاضر مدیر مسئول و صاحب امتیاز شرکت نوربینش آرمانی با محور تبلیغات شهری است.  
صالحی در نخستین مصاحبه با خبرنگاران از انگیزه‌ خود برای حضور در این نهاد شهری و کاستی‌های موجود سخن گفت.
حس مسئولیتی که بر پایه کاستی‌های موجود در سازوکار شهرداری در فاطمه صالحی ایجاد شده بود در نهایت به نامزدی او در انتخابات شورا‌ها انجامید. یکی از موضوعاتی که برای این مدیر جوان نیاز به بازنگری بنیادین دارد نیز موضوع درآمد‌های شهرداری و جذب منابع مالی است. پوشش ناسالم درآمد‌های شهرداری در گذر‌ سال‌های متمادی سبب بروز تخلفات و فساد‌ اداری در شهرداری‌ها شده و نوعی ناکارآمدی پدید آورده است. بحرانی که با نبود راهکاری صحیح از سوی مدیران شهرداری، اکنون معضلی طولانی‌مدت و فرسایشی محسوب می‌شود. صالحی از فروش زمین‌های شهرداری و تراکم به‌طور ویژه، از این درآمد‌های ناسالم و مشکل‌آفرین یاد می‌کند و می‌افزاید که با اصلاح شرایط حاکم حول محور اولویت مشارکت بخش خصوصی، ورود سرمایه‌گذار خارجی و خروج تصدی‌گری، فصلی نو در انتظار این نهاد شاخص شهری خواهد بود.
جذب سرمایه‌گذاران خارجی به عقیده صالحی باعث ورود دانش روز و افزایش کیفیت و سرعت بهره‌وری خواهد شد. توسعه دانش ملی و خرید فناوری در این تصمیم راهگشا در نخستین گام، باعث بهره‌مندی از پول ارزان‌قیمت خارجی به جای پول گران‌قیمت داخلی می‌شود. همچنین در سایه به‌کارگیری از نیروی کار و متخصصان داخلی در مسیر اشتغالزایی و آموزش توانمندی‌ها و علوم روز دنیا به این بخش‌ها گامی مهم برداشته می‌شود. این در حالیست که خرید فناوری و به دنبال آن خرید دانش به پشتوانه این رویکرد مدیریتی بی‌تردید با رشد قابل توجه توانمندی‌ها در کشور همراه می‌شود. صالحی از سوی دیگر ابراز امیدواری می‌کند که با اتخاذ این سیاست اجرایی امید است تا به سوی تولید کسب درآمد از جانب کاهش مصرف انرژی و ساخت مراکز تفریحی حرکت کنیم.
لزوم مدیریت یکپارچه شهرداری مسئله حیاتی دیگری است که از منظر فاطمه صالحی باید مطالعه دقیق شود. فعالیت و عملیات نهاد‌های شهری نظیر راهنمایی و رانندگی، شرکت‌ گاز، شرکت آب و فاضلاب، شرکت مخابرات، اورژانس و فعالیت‌های امدادی، نهاد‌های نفتی و بسیاری دیگر که به شکل کاملاً مستقل کار می‌کنند نیز به نوعی یکپارچگی مدیریتی یا (Integrated Management) در شهرداری را خدشه‌دار کرده است. این پراکندگی نیاز به سامانه جامع مدیریت دارد. صالحی از حادثه پلاسکو در مقام حادثه‌ای تلخ یاد می‌کند که فارغ از توانایی و دانش اجرایی به مدیریت جامع و مقتدر نیاز داشت تا پیش از فاجعه پیشگیری شود.
لابی‌گری و انگیزه‌های سیاسی در شهرداری معضل دیگری است که صالحی برای پاک کردن آن انگیزه‌های محکمی دارد. وی با تأکید ویژه بر فقدان رأی مستقل و صرفاً تخصصی مدیران شورای شهر معتقد است که صلاح شهر و شهرنشین باید پیش از انگیزه‌های سیاسی قرار گیرد. وی اضافه می‌کند که همین مسئله در میانگین بالای سنی اعضای شورای شهر به چشم می‌خورد و در نتیجه تصمیم‌گیری‌ها را با دشواری همراه کرده است. صالحی تصریح می‌کند که باید روح شهر را شورای شهر نامید و این چشم‌انداز اجرایی لزوماً به حضور حداکثری تخصص‌های شهری و شهرسازی پهلو نمی‌زند؛ بلکه شهر برای تبدیل‌شدن به نهادی حقیقی که مطالبات شهر و شهروند را دنبال می‌کند باید بستر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی تخصص‌های گوناگون در حوزه فرهنگ،‌ جامعه‌شناسی، اقتصاد و مواردی از این قبیل باشد. در نتیجه روح حقیقی شهر در نظام مدیریتی شهری تزریق خواهد شد. صالحی در ادامه به ادراک، دانش و سلامت به عنوان ملزومات مدیران شورای شهر اشاره می‌کند و لزوم تشکیل اتاق فکر در شوراها را نیازی کلیدی برمی‌شمرد. این فضا‌ها مشتمل‌بر مشاوره‌های تخصصی و کارگروه‌های تحقیقاتی است و در این زمینه نیاز به متخصصان شهرداری به طور اخص دیده می‌شود.
صالحی به نیاز جدی کاهش مراجعه حضوری به شهرداری‌ها با توسعه روش‌های پیشرفته پاسخگویی نظیر خدمات آنلاین و مشاوره‌های تلفنی اشاره می‌کند. مشاور عالی بانک حکمت ایرانیان در این رابطه می‌افزاید که هرچه حضور فیزیکی و رفت‌و‌آمد‌ها به این نهاد کمتر شود فساد کاهش و رفاه ارتقا خواهد یافت. وی همچنین به معضل جدی سرانه فضاهای تفریحی اشاره می‌کند که تناسبی با جریان رشد چند برابر جمعیت طی سال‌‌های اخیر ندارد. از سوی دیگر شهرداری به بهانه ساخت شهر آفتاب به عنوان فضایی برای برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون تا این لحظه با شکست مواجه بود و کامیابی چشمگیری در آن دیده نمی‌شود. معاون بیمه حکمت صبا دلایل این ناکامی را در تملک زمین، معارضین، جانمایی نمایشگاه و دعوا‌های اینچنینی می‌داند که در پی آن با ساخت‌ غلط، چهره‌ای بد به این پروژه ضعیف بخشیده است. ساختار ضعیف تهویه‌ها، معضل انرژی، سقف بلند و غیر اصولی سالن، جانمایی اشتباه غرفه‌ها، فاصله زیاد فضا‌های خدماتی و رفاهی از غرفه‌ها و هزینه‌های سنگین محوطه‌سازی در پی این سوء مدیریتی کلان پدید آمده است که به گفته صالحی برای حل آن باید تصمیماتی قاطع اتخاذ شود.  
صالحی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی‌بر اینکه پدر او تا چه حد در این تصمیم برای حضور در انتخابات شورا‌ها دخیل بوده است می‌گوید که نسبتی میان جایگاه پدر و ورود او به عرصه انتخابات وجود ندارد. وی می‌افزاید که با اتکا به خداوند و پس از آن توان شخصی، دانش مدیریتی، تجارب و پشتکار خویش است که در این مسیر مصمم جلوه خواهد کرد. وی خطاب به آنان که به پشتوانه جایگاه سرلشگر عطاء‌الله صالحی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران تأکید دارند اظهار می‌کند که همه بر ویژگی‌های شاخص او آگاهند و می‌دانند که سرلشگر صالحی مظهر اقتدار و سلامت بوده و مایه مباهات دختر اوست اگر وارث حتی بخشی از این خصلت‌ها باشد. وی در پایان ابراز امیدواری می‌کند که در انتخابات شوراها در سال ۱۳۹۶ گامی مهم در اعتلای سطح رفاه و زندگی شهروندان برداشته شود و تصریح می‌کند که شوراها در آینده تنها جایی برای صالحین است؛ بر این اساس و به‌طور خلاصه، شورای شهر تهران گزینه صالحی می‌خواهد

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.